
Fotó: Pinti Attila
Úgy néz ki, évek óta tartó eredménytelen próbálkozások után körvonalazódik a Hargita Megyei Katonai Központ elköltözése a csíkszeredai városházáról. A védelmi minisztérium intézménye a Temesvári sugárúti egykori MÁV-épületet kaphatja meg, amelyben egy időben rajoni pártszékház, később fogászat is működött, jelenleg a Hargita Megyei Kulturális Központnak és a Hargita Népének is helyet ad.
2023. június 17., 09:132023. június 17., 09:13
Az 1942-ben elkészült, a csíkszeredai MÁV-palotának is nevezett épület
a Magyar Államvasutak osztálymérnöksége számára épült,
aztán később itt volt a Román Kommunista Párt Csík-rajoni bizottságának székháza is, ahol 1968-ban a megyésítés hírére tiltakozás tört ki annak érdekében, hogy ne engedjék a megyeközpontot Székelyudvarhelyre helyezni.
Később fogászati rendelőintézetként használták,
jelenleg a Hargita Megyei Kulturális Központnak és a Hargita Népe napilap szerkesztőségének is helyet ad.
A Hargita megyei önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanból mind a kulturális központnak, mind a szerkesztőségnek költöznie kell, amennyiben ezt a megyei katonai központnak adják át. Ezzel kapcsolatban
– tudtuk meg Korodi Attilától. Csíkszereda polgármestere szerint ez a megoldás már két éve érlelődik annak érdekében, hogy a városháza északi szárnyát más lehetőség híján évtizedek óta elfoglaló katonai központ elhagyja az épületet, és egy számára megfelelő helyre költözhessen. Mivel a törvény értelmében a megyei önkormányzat kötelessége székházat biztosítani a védelmi minisztérium intézményének, ez a lehetőség merült fel számukra.
Hogy mikor, az sok tényezőtől függ, így a városháza tervezett felújításától is, amelynek költségeire a város pályázati támogatást nyert.
A polgármester elmondta azt is, a katonai központ illetékesei felmérték a volt MÁV-épületet, és a számukra szükséges feltételeknek megfelel. A cserét a felújítás során szeretnék megejteni, de ehhez a védelmi tárca beleegyezésére is szükség van.
Csíkszereda önkormányzata már 2011 decemberében döntött arról, hogy nem hosszabbítják meg a városháza északi szárnyát elfoglaló katonai központ bérleti szerződést, költözésre próbálva rábírni őket. A megyei tanács azonban eredménytelenül próbálkozott megfelelő ingatlant felajánlani, mert
sem a megyeháza egyik szárnya,
sem a Hargita Népe napilap volt szerkesztőségének Szentlélek utcai épülete nem felelt meg a feltételeknek.
Ugyanúgy nem járt eredménnyel az a szándék sem, hogy a Kossuth Lajos utcai, legutóbb oltóközpontként működő volt bölcsődét, illetve mentőszolgálati székházat ajánlják fel erre a célra, mivel a rendeltetés megváltoztatásához az egészségügyi minisztérium beleegyezésére is szükség volt, ezt pedig nem adták meg.
A katonai központ így továbbra is a városházán maradt.
Kérdésünkre az intézménytől megtudtuk, valóban felmérték a felajánlott ingatlant, és az teljesíti a szükséges feltételeket, de a költözéssel kapcsolatban még nem született döntés.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!