
Fotó: Pinti Attila
Úgy néz ki, évek óta tartó eredménytelen próbálkozások után körvonalazódik a Hargita Megyei Katonai Központ elköltözése a csíkszeredai városházáról. A védelmi minisztérium intézménye a Temesvári sugárúti egykori MÁV-épületet kaphatja meg, amelyben egy időben rajoni pártszékház, később fogászat is működött, jelenleg a Hargita Megyei Kulturális Központnak és a Hargita Népének is helyet ad.
2023. június 17., 09:132023. június 17., 09:13
Az 1942-ben elkészült, a csíkszeredai MÁV-palotának is nevezett épület
a Magyar Államvasutak osztálymérnöksége számára épült,
aztán később itt volt a Román Kommunista Párt Csík-rajoni bizottságának székháza is, ahol 1968-ban a megyésítés hírére tiltakozás tört ki annak érdekében, hogy ne engedjék a megyeközpontot Székelyudvarhelyre helyezni.
Később fogászati rendelőintézetként használták,
jelenleg a Hargita Megyei Kulturális Központnak és a Hargita Népe napilap szerkesztőségének is helyet ad.
A Hargita megyei önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanból mind a kulturális központnak, mind a szerkesztőségnek költöznie kell, amennyiben ezt a megyei katonai központnak adják át. Ezzel kapcsolatban
– tudtuk meg Korodi Attilától. Csíkszereda polgármestere szerint ez a megoldás már két éve érlelődik annak érdekében, hogy a városháza északi szárnyát más lehetőség híján évtizedek óta elfoglaló katonai központ elhagyja az épületet, és egy számára megfelelő helyre költözhessen. Mivel a törvény értelmében a megyei önkormányzat kötelessége székházat biztosítani a védelmi minisztérium intézményének, ez a lehetőség merült fel számukra.
Hogy mikor, az sok tényezőtől függ, így a városháza tervezett felújításától is, amelynek költségeire a város pályázati támogatást nyert.
A polgármester elmondta azt is, a katonai központ illetékesei felmérték a volt MÁV-épületet, és a számukra szükséges feltételeknek megfelel. A cserét a felújítás során szeretnék megejteni, de ehhez a védelmi tárca beleegyezésére is szükség van.
Csíkszereda önkormányzata már 2011 decemberében döntött arról, hogy nem hosszabbítják meg a városháza északi szárnyát elfoglaló katonai központ bérleti szerződést, költözésre próbálva rábírni őket. A megyei tanács azonban eredménytelenül próbálkozott megfelelő ingatlant felajánlani, mert
sem a megyeháza egyik szárnya,
sem a Hargita Népe napilap volt szerkesztőségének Szentlélek utcai épülete nem felelt meg a feltételeknek.
Ugyanúgy nem járt eredménnyel az a szándék sem, hogy a Kossuth Lajos utcai, legutóbb oltóközpontként működő volt bölcsődét, illetve mentőszolgálati székházat ajánlják fel erre a célra, mivel a rendeltetés megváltoztatásához az egészségügyi minisztérium beleegyezésére is szükség volt, ezt pedig nem adták meg.
A katonai központ így továbbra is a városházán maradt.
Kérdésünkre az intézménytől megtudtuk, valóban felmérték a felajánlott ingatlant, és az teljesíti a szükséges feltételeket, de a költözéssel kapcsolatban még nem született döntés.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!