
Fotó: Borbély Fanni
Hamarosan beüzemelik a digitális hulladékszigeteket Csíkszeredában, elkezdték ugyanis kiosztani a lakószövetségeknek a konténerszekrények nyitásához szükséges mágneses kártyákat. A rendszert egyszerű használni, alább elmagyarázzuk.
2025. január 27., 14:032025. január 27., 14:03
2025. január 27., 14:232025. január 27., 14:23
A csíkszeredai Kalász lakótelepen a Tető utca egyik parkolójában kialakított digitális hulladékszigethez hívta a sajtó képviselőit a városvezetés, hogy bemutassák, hogyan kell majd használni az okos hulladékgyűjtő rendszert. Mint Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere elmondta,
amelyek nagy részét már felszerelték, és a beüzemelésük is elkezdődött. Csíkszeredában 13 ezernél több lakás van, ezért igyekeztek úgy kialakítani a helyszíneket, hogy azok legkevesebb kétszáz lakrészt szolgáljanak ki.
Fotó: Borbély Fanni
Egy hulladéksziget két szekrénysort jelent, egy sorban pedig 5 konténer található: háztartási (vegyes), biológiailag lebomló, műanyag és fém, papír és karton, valamint üveg hulladékok számára. Korodi kiemelte, hogy a városháza közbenjárásának köszönhetően
„Ezek olyan hulladékszigetek, amelyek kimondottan csak digitális kártyával nyithatóak fel” – húzta alá az egyik lényeget a városvezető. Ezeket a kártyákat elkezdték kiosztani a lakószövetségeken keresztül a lakóknak, egy kétnyelvű használati útmutatóval együtt.
Minden háztartás egyet kap, de felár ellenében többet is kérhet; ha elhagyja, akkor helyette ugyancsak felárért kérhet újat. A későbbiekben lehetőség lesz mobiltelefonos applikációval is nyitni a konténereket, amely helyettesítheti a kártyát.
Bors Béla alpolgármester azt mutatta meg, hogyan kell használni a rendszert. Mindössze egy gombot kell megnyomni, majd a mágneses kártyát az érintőképernyőhöz kell közelíteni, egy hangjelzés kíséretében kigyullad a zöld gomblámpa, ekkor a fogantyú segítségével ki lehet nyitni a tárolót.
Fotó: Borbély Fanni
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a nyíláson keresztül mindössze 20-40 literes zsáknyi hulladékot lehet bedobni egyszerre. „Ez a kártyás rendszer azért jó, mert így
Továbbá nem lesz lehetősége másnak máshonnan odahordani a szemetét” – osztotta meg Bors Béla.
Hozzátette, a tárolók áramellátását napelemek biztosítják, ha megtelik egy tároló, akkor egy szenzor segítségével a rendszer ezt jelzi a hulladékgazdálkodási vállalat felé, hogy ürítse ki. Ezért a hulladék elszállításának átszervezésére is szükség lesz a korábbi rendszerhez képest – tudtuk meg.
Fotó: Borbély Fanni
Pál Tamás, a hulladékgazdálkodásért felelős Eco Csík Kft. igazgatója jelezte, minden egyes hulladéktípust külön járművekkel fognak elszállítani. Az átmeneti, tanulási időszakban pedig
a későbbiekben pedig ezeket a régi konténereket a város más pontjaira helyezik majd ki, ahol úgy látják, hogy szükségesek.
Leállították a Székely Tv műsorszórását: a helyi csatorna 16 év után, gazdasági okok miatt szűnt meg. A Csíkszeredában működő stúdió vasárnap éjjel zárt be végleg, hétfőn pedig már csak a „Nem érhető el a szolgáltatás” felirat fogadta a nézőket.
Lakóház tetejére dőlt egy fa hétfőn a Vasláb községhez tartozó Marosfőn, tűzoltók a helyszínre siettek, hogy eltakarítsák – közli a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Marian Neacșu volt kormányfőhelyettes hétfőn kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) közösen bizalmatlansági indítványt terjeszt be az Ilie Bolojan vezette kormány ellen.
A hétvége folyamán számos Petrom-töltőállomás maradt gázolaj és benzin nélkül. Sok helyen hétfőn sem tudták pótolni a hiányzó üzemanyagot: Baróton például napok óta nem tudnak tankolni a gépjárművezetők.
Közel harminc házat érintett egy vasárnap reggel a Vrancea megyei Soveja községhez tartozó Rucăreni településen kitört tűzvész; az épületek mintegy fele porig égett, összesen több mint 300 embert evakuáltak.
Fagypont alá csökkent a hőmérséklet több székelyföldi településen, Csíkszeredában és környékén mínusz 6 fok alatti értékeket mértek hétfő hajnalban.
Elbocsátásoktól tartva a 10 százalékos költségcsökkentést előíró kormányrendelet módosítását kéri a Sanitas. Egyelőre nincs szó elbocsátásokról, de a szakszervezet Hargita megyei vezetője szerint ennek a lehetőségét is szeretnék megszüntetni.
Hétfőn egy washingtoni szövetségi bíróság előtt vád alá helyezik Cole Allent, aki szombaton a Donald Trump amerikai elnök részvételével tartott gálavacsora helyszínén tüzet nyitott.
Magyar Péter szerdán Brüsszelbe utazik és informális egyeztetést folytat az Európai Bizottság elnökével az uniós források hazahozataláról. Ezt a Tisza Párt elnöke vasárnap közölte Facebook-oldalán.
„Tolvajok azok, akik kizsákmányolják a föld forrásait, véres háborúkat vívnak, vagy a rosszat táplálják bármilyen formában, és nem tesznek mást mint elrabolják mindannyiunktól a béke és nyugalom jövőjét.”
3 hozzászólás