
Idén a töltést és a tört kő rétegeket is el szeretnék helyezni
Fotó: Csíkmadaras Polgármesteri Hivatala
Munkához látott a kivitelező Csíkmadarason, ahol egy új elkerülőút készül annak érdekében, hogy a község nyugati, a vasútvonalon túli részét könnyebben lehessen megközelíteni. Ezzel a gazdáknak is egyszerűbb lesz eljutniuk a földjeikre.
2024. október 28., 13:322024. október 28., 13:32
Két problémára is megoldást kínál a most épülő útszakasz. Egyrészt a községen áthaladó vasútvonal túlsó oldalán nehezebben elérhető falurész jobb megközelítését biztosítja, ahová jelenleg két aluljárón át vezet az út, ezek viszont alacsonyak, személygépkocsik és kisebb haszonjárművek tudnak átjutni.
A másik megoldandó kérdés a mezőgazdasági területek megközelítése traktorokkal és más gépekkel, amely így sokkal egyszerűbbé és biztonságosabbá válik.
A beruházás finanszírozása érdekében az infrastruktúra fejlesztését célzó Anghel Saligny kormányprogram keretéből igényeltek és kaptak támogatást, az idén lefolytatott közbeszerzési eljárás nyomán pedig 7,7 millió lej értékű szerződést írtak alá a kivitelező céggel.
Az elkerülőút alapozásával dolgozik a kivitelező
Fotó: Csíkmadaras Polgármesteri Hivatala
Mint Péter Dávid madarasi polgármester kérdésünkre elmondta,
Ez a község Csíkszereda felőli bejáratának közelében csatlakozik az E578-as úthoz, ahol forgalomterelő szigeteket is kialakítanak, valamint lesz egy-egy 100 méteres hosszúságú lassító-, illetve gyorsítósáv is – tudtuk meg. A csatlakozás környékén közvilágítást is biztosítanak, hogy ez jól látható legyen. A községvezető szerint ez a kialakítás, amelynek engedélyeztetése nem volt egyszerű, számukra azért is kedvező, mert a Madarasra beérkező autóknak csökkenteniük kell a sebességet.
– ismertette a polgármester. A kivitelező munkagépei jelenleg az alapozással, a földmunkával dolgoznak idén a szükséges töltést és tört kő rétegeket is el szeretnék helyezni, amennyiben az időjárás ezt lehetővé teszi.
Kitölthetik a középiskolai felvételi jelentkezési lapokat a nyolcadikosok július 13. és 20. között, majd július 22-én számítógépes elosztással dől el, ki melyik kilencedik osztályba jut be. Az iratkozás július 23. és 28. között lesz.
Beszűkültek a készpénzes számlafizetési lehetőségek az utóbbi hónapokban, miután több üzletben megszűnt a PayPointon keresztüli befizetés. A változás leginkább azokat érinti hátrányosan, akik nem használnak bankkártyát, internetes szolgáltatásokat.
A Nicușor Dan államelnök által hétfőn kihirdetett és jövő évtől hatályos törvény értelmében az 1990. június 13-15-i bányászjárás áldozatai havi 5000 lej kártérítésre, ingyenes orvosi ellátásra és kezelésekre jogosultak.
Több személyt kellett megelőzési céllal kimenekíteni egy székelyudvarhelyi tömbházból hétfőn délután, miután lángok csaptak fel az egyik lakrész konyhájában. A tűz anyagi kárral járt – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartott délelőtti egyeztetéseken „tűzszüneti” kormány megalakítására tett javaslatot, figyelembe véve, hogy lehetetlen jelenleg egy „kényelmes parlamenti többség” létrehozása.
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhetedik módosítását, amelynek értelmében a hatálybalépést követő napon Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Két román állampolgárságú hegymászó életét vesztette az olaszországi Gran Paradiso-hegységben, miután egy gleccserszakadékba zuhantak – jelentették be hétfőn az olasz hegyimentők az ANSA hírügynökség szerint.
Hat medve ijesztett rá kilenc román, magyar és ausztrál nemzetiségű turistára hétfőn délután a Gyimesfelsőlok területén lévő széphavasi Szentlélek-kápolnánál – tájékoztat a Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság.
Marosvásárhelyen a szálló por az egyik legnagyobb légszennyezési tényező, a szakemberek szerint pedig télen nagyobb gondot okoz, mint nyáron. Korlátozásokkal, az alternatív közlekedés népszerűsítésével és hőszigetelésekkel lehetne javítani a helyzeten.
A 17. alaptörvény-módosítás nem akar embereket megalázni, éppen ellenkezőleg egy megalázott nemzet becsületét akarja és fogja visszaadni – mondta Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben.
szóljon hozzá!