
Hetvenöt hektárnyi erdő most már biztonságban van, de nem áll meg a munkával az SZKE
Fotó: Barabás Ákos
Közel négy év után sikerült újraszervezni a szentegyházi erdő egy kisebb részének hivatalos őrzését – erről a Csíkszépvizi Magánerdészettel kötött megállapodást a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE). Már el is kezdődtek a fabélyegzések egy széldöntéses dűlőben, ahol a tervek szerint tűzifát termelnek ki, amelyből a szervezet minden tagja megkapja a részét.
2019. július 16., 15:002019. július 16., 15:00
„Hetvenöt hektárnyi erdős terület őrzésérő kötöttünk szerződést a Csíkszépvizi Magánerdészettel, akik első perctől kezdve támogattak ebbéli törekvéseinkben” – fogalmazott lapunknak Lőrincz Csaba, a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület alelnöke. Mint mondta,
Utóbbi azért történhetett meg, mert az erdők ügykezelését végző korábbi szervezet évekig nem fizette ki az őrzés díját. „Két éve dolgozunk azon, hogy ez megvalósulhasson. Szerettük volna, ha egy nagyobb részt le tudunk fedni, de sajnos nem volt annyi törvényesen tisztának mondható tulajdonlap, hogy ezt megtehessük” – magyarázta Lőrincz, aki abban reménykedik, hogy a sikerüket látva, még több erdőtulajdonos fog csatlakozni a szervezetükhöz. Ez ugyanis fontos lenne, hogy máshol is nagyobb összefüggő területeket mérhessenek ki, ahol szintén meg lehet szervezni az őrzést.
„Muszáj volt felállítsunk egy stratégiát az őrzés megszervezése és a gazdálkodás érdekében, és úgy döntöttünk, hogy a Lok nevezetű részre koncentrálunk, hiszen itt két évvel ezelőtt nagy széldöntések voltak. Utóbbi miatt folyamatosan romlik a kettétört és földön heverő fák minősége, ráadásul a bogarak is elszaporodtak, amelyek az egész erdőt megfertőzhetik. Ezért is fontos, hogy mielőbb kitakarítsuk ezt a részt” – közölte az egyesület alelnöke.
Ha ez megtörtént, akkor licitet hirdetnek – igyekeznek egy helyi vállalkozót megbízni – a többnyire tűzifaként hasznosítható anyag kitermelésére, hiszen az folyamatosan veszít az értékéből. A tűzifából minden egyesületi tag részesülni fog, csak a bélyegzésért, a kitermelésért kell fizetni, valamint egy minimális díjat is kér majd az egyesület, hogy ebből a további munkájukat finanszírozhassák.
– fejtette ki Lőrincz Csaba. Rámutatott, nemrég például a Szentegyházi Gyermekfilharmóniával közösen megszervezett tavaszi csemeteültetés miatt született egy ilyen panasz, amelyben egyesek azt kifogásolták, hogy nem volt szakszerű az elvégzett munka. Persze a fák kibélyegzése is hasonló reakciót váltott ki. Lőrincz rámutatott, folyamatosan a törvényes kereteket betartva dolgoznak, így a hatóságok egyszer sem találtak hibát, mégis az ilyen feljelentések nagy mértékben nehezítik a munkájukat.
„Mikor értik már meg az emberek, hogy mindenkinek érdeke az erdő védelme, megőrzése, újratelepítése és egy szakszerű, törvényes gazdálkodás megszervezése” – tette fel a költőinek is mondható kérdést az egyesület alelnöke. Megjegyezte, az erdő őrzése már csak azért is fontos, mert ha ez nem történik meg, akkor idővel megbüntethetik a tulajdonosokat. A közös gazdálkodásnak köszönhetően természetesen ez nem vonatkozik az egyesület tagjaira.
Kijött az elsődleges rendőrségi vizsgálat a szombat délután Brassó megyében bekövezett tragikus baleset után, amelynek következtében egy felnőttet és egy kiskorút próbáltak újraéleszteni, de csak előbbit sikerült, a gyermek életét vesztette.
Helyes testtartás, kanyarodási technikák, vészfékezés – többek között ezeket próbálhatják ki a gyakorlatban a hétvégi csíkszeredai motoros vezetéstechnikai képzés résztvevői. A tréning nem csak „újoncoknak” szól.
Nem sikerült a gyermek életét megmenteni a szombat délután Brassó megyében bekövetkezett baleset után, a nő viszont reagált az újraélesztésre és kórházba vitték.
A Magyar Talajtani Társaság minden évben meghirdeti talajszelvény-versenyét, melyen idén egy, az Apor Lányok Feredője melletti talajszelvény is versenybe száll. Szavazatával ön is növelheti nyerési esélyeit.
Négy gyermek és öt felnőtt érintett abban a balesetben, amely szombaton délután következett be az 1-es országúton a Brassó megyei Sárkány és Mundra között, amikor három autó is összeütközött.
Záróvonalon fordult meg autójával egy sofőr, így szúrták ki a rendőrök Bukarestben. A vizsgálatok során kiderült, hogy a 44 éves férfit nemzetközileg körözik Ausztriában elkövetett lopások miatt.
Maros megye 33 középiskolájából ballagnak el a végzős diákok az első nyári hónap legelső hetén. Legtöbb tanintézetben június 2-4. között búcsúznak az alma matertől a tizenkettedikesek.
Meghalt péntek este Szatmárnémetiben egy kétéves gyermek egy felfújható csúszdán. A hatóságok vizsgálják a tragédiát, a városháza pedig arról döntött, hogy a városnapok idején az események helyszínein található minden vidámparki játékot leállítanak.
Orosz drón csapódott egy galaci tömbházba péntekre virradóan. Szombaton is folyamatosan érkeznek a fejlemények mind országos, mind pedig nemzetközi szinten.
Húszezer lejre bírságolták azt a bolgár turistát, akit szerdán megharapott egy medve a Transzfogarasi úton.
szóljon hozzá!