Hirdetés
Hirdetés

Elkezdődött az új csíkszeredai bölcsőde-napközi építése

Többéves várakozás után elkezdődött a bölcsőde-napközi építése. Jelenleg a cölöpözéssel dolgoznak •  Fotó: Pinti Attila

Többéves várakozás után elkezdődött a bölcsőde-napközi építése. Jelenleg a cölöpözéssel dolgoznak

Fotó: Pinti Attila

Számos akadály és többéves huzavona után elkezdődött az új csíkszeredai bölcsőde-napközi építése a dendrológiai parkként ismert egyházi területen. Jelenleg a cölöpözéssel dolgozik egy bukaresti cég, a kivitelezést pedig a helyi Impex Aurora Kft. végzi majd. A tervek szerint az év végéig „pirosba” felhúzzák az épületet.

Iszlai Katalin

2020. augusztus 02., 15:262020. augusztus 02., 15:26

2020. július 27., 18:382020. július 27., 18:38

Az ingoványos talaj miatt cölöpözéssel kezdődtek el a munkálatok a csíkszeredai Szív utcai, dendrológiai parkként ismert egyházi területen, ahol a tervek szerint év végéig „pirosba” felépítik azt a bölcsőde-napközit, amelyre

évekkel ezelőtt kapott 360 millió forintos (több mint 5 millió lejes) támogatást a magyar kormánytól a Szent Kereszt-plébánia.

Hirdetés

120 gyereknek adhat helyet

Mint Darvas-Kozma József plébános megkeresésünkre elmondta, jelenleg egy bukaresti cég a cölöpözést végzi, mivel

a területen elvégzett geofúrások kimutatták, hogy a talaj felül tőzeges, öt méternél kemény, de ennél mélyebben iszap is található.

Ezért úgy döntöttek, hogy kilenc méteres mélységbe helyezik a cölöpöket, és majd ezekre építik fel a bölcsőde-napközit. A cég ígérete szerint egy-másfél hét alatt elvégzik az alapozást, és utána a helyi Impex Aurora Kft. folytatja majd a kivitelezést. Ha minden az elképzelések szerint halad,

az év végi határidőre befedik az épületet, amelynek berendezése a jövő évben várható.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A 120 gyerek taníttatására alkalmas bölcsőde-napközi kétszintes lesz, a földszinten a bölcsődei csoportok, az emeleten pedig az óvodások kapnak majd helyet.

A tervek szerint nyolc oktatóterem mellett személyzeti termek, egészségügyi terek és a földszinten egy étkező is épül majd.

Bonyolult előzmények

Mint arról korábban már többször is beszámoltunk, a bölcsőde-napközi kivitelezését számos tényező hátráltatta az elmúlt években.

Az első akadályt Csíkszereda 2017 januárjában érvénytelenített általános rendezési terve (PUG) jelentette, ennek hiányában ugyanis az önkormányzat nem bocsáthatott ki építkezési engedélyt.

A felfüggesztést előidéző kifogások elhárítása után a PUG újraláttamoztatott változatát végül csak két évvel később, 2018 decemberében fogadták el, így a bölcsőde szempontjából egy teljes év eredménytelenül telt el. Eközben a haladás reményében a plébánia övezeti rendezési tervet (PUZ) készített az új létesítmény helyszínére, ezt végül tavaly áprilisi ülésén el is fogadta a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület.

A bölcsőde építésének első említése óta továbbá a Szív utcai területen működő mobil műjégpálya helyzete is folyamatosan változott.

Ennek elköltöztetése többször is felmerült, illetve az sem volt egyértelmű, hogy a napközi hol kap majd helyet: a városháza a sátortetős műjégpálya helyére képzelte el, a plébánia viszont a jégpálya szomszédságában. Végül utóbbi megoldás mellett döntöttek, így

a sátortetős jégpálya a jelenlegi helyén maradhat mindaddig, amíg felépül a napközi, utána viszont kötelező módon el kell majd költöztetni,

mivel az általános rendezési terv egyértelműen kimondja, hogy a terület egy része zöldövezet kell maradjon.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 05., hétfő

Amerika évévé nyilvánítatná 2026-ot az AUR Romániában

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kéri az elnöki hivataltól, a parlamenttől és a kormánytól, hogy a 2026-os esztendőt nyilvánítsák Amerika évévé Romániában.

Amerika évévé nyilvánítatná 2026-ot az AUR Romániában
Hirdetés
2026. január 05., hétfő

Téli útviszonyok nehezítik a közlekedést Székelyföld-szerte

Igazi tél köszöntött be Székelyföldre. Noha az intenzív havazás több helyen nehezíti a közlekedést, a hatóságok folyamatos takarítással igyekeznek járhatóvá tenni az utakat.

Téli útviszonyok nehezítik a közlekedést Székelyföld-szerte
2026. január 05., hétfő

Megnehezítette a reggeli közlekedést a nagy mennyiségű hó Csíkszeredában

Jelentős mennyiségű hóréteg rakódott le az elmúlt napok havazása következtében Csíkszéken is. Csíkszeredában télies útviszonyok közt zajlik a közlekedés.

Megnehezítette a reggeli közlekedést a nagy mennyiségű hó Csíkszeredában
2026. január 05., hétfő

A venezuelai beavatkozás után Kolumbiát és Mexikót is megfenyegette Donald Trump

A The Atlantic magazinnak adott interjút Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke a venezuelai elnök elfogása után. Ebben megfenyegette a venezuelai alelnököt, valamint bírálta a kolumbiai és mexikói vezetést.

A venezuelai beavatkozás után Kolumbiát és Mexikót is megfenyegette Donald Trump
Hirdetés
2026. január 05., hétfő

Marosvásárhely térségében a legvastagabb a hótakaró

Az elmúlt napok havazása és erős széllökései nemcsak vastag hótakarót hoztak Székelyföld-szerte, hanem több megyében áramkimaradásokhoz is vezettek, többek között Hargita megyében is maradtak ellátás nélkül fogyasztók.

Marosvásárhely térségében a legvastagabb a hótakaró
2026. január 05., hétfő

Közel száz bajbajutottnak segítettek a hegyimentők

Az elmúlt 24 órában 96 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 97 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn a Salvamont.

Közel száz bajbajutottnak segítettek a hegyimentők
2026. január 05., hétfő

Több tízezer háztartás maradt áram nélkül a havazás miatt

17 428-ra csökkent azoknak a felhasználóknak a száma, akiknél szünetelt az áramszolgáltatás – közölte vasárnap este az energiaügyi minisztérium az országban sokakat érintő szolgáltatás-megszakadás állapotát ismertetve.

Több tízezer háztartás maradt áram nélkül a havazás miatt
Hirdetés
2026. január 04., vasárnap

Székelyföldről indult, a rákkutatás élvonalában dolgozik

Dr. Balázsi Gábor székelyföldi származású, Egyesült Államokban élő fizikus, biofizikus és szintetikus biológus nemrég lelkendezve számolt be közösségi oldalán arról, hogy sikerült körbeutaznia a Földet. Emellett a rákkutatás helyzetére is rákérdeztünk.

Székelyföldről indult, a rákkutatás élvonalában dolgozik
2026. január 04., vasárnap

Megreformálná a kórházi ügyeleti rendszert az egészségügyi miniszter

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter bejelentette, hogy kiküldi a tárca ellenőrző testületét a konstancai megyei kórházhoz, és kérni fogja a foglalkozás-egészségügyi bizottságtól az orvosi ügyelet teljesítése alóli felmentések felülvizsgálatát.

Megreformálná a kórházi ügyeleti rendszert az egészségügyi miniszter
2026. január 04., vasárnap

A Trónok harca csapdájába esett a Stranger Things, de legalább megható lett a befejezés

Jó metaforája az „egyszer minden véget ér” érzésnek a Stranger Things, aminek befejezése vegyes érzéseket keltett a nézőkben. Ez már nem az a sorozat 2026 elején, amit tíz évvel ezelőtt a szívünkbe zártunk. Spoileres kiritika.

A Trónok harca csapdájába esett a Stranger Things, de legalább megható lett a befejezés
Hirdetés