
Újra lesz Fuss Neki! adománygyűjtő program Székelyudvarhelyen
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tízéves hagyománynak örvendő Fuss Neki! adománygyűjtő programot székelyudvarhelyi mintára idén Gyergyó- és Csíkszéken is megrendezik. Székelyudvarhelyen most kezdődött el a civil szervezetek regisztrálása, Csíkszeredában már az utómunkákat végzik. A három programról a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) székhelyén tartottak sajtótájékoztatót.
2022. július 28., 18:472022. július 28., 18:47
Ebben az évben a program a Civil háromszög a közösségi filantrópiáért projekt része, amelyet a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány partnerségben a csíkszeredai The House Egyesülettel és a gyergyói Műhely Egyesülettel valósít meg az Active Citizens Fund Románia támogatásával. A programot Izland, Liechtenstein és Norvégia finanszírozza az EGT Alapok 2014-2021 által. A pandémia hatására az utóbbi két évben más koreográfiát dolgoztak ki a lebonyolítást illetően, idén már visszatérnek a 2019-es gyűjtés struktúráihoz – jelentette be Csáki Rozália, a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány ügyvezető igazgatója, aki szerint az SZKA szervezésében zajló program Hargita megye legnagyobb adománygyűjtő eseményének számít.
Az ügyvezető igazgató szerint a székelyudvarhelyi Fuss neki! idén ismét a Városi Parkban lesz. A nagy közös futáson nagyjából 400 nagykövet tud akadálymentesen részt venni, ennek érdekében, amennyiben több mint 30 civil szervezet jelentkezik és nagyköveteik száma meghaladja a kereteket, a képviselőket visszaosztják. Elmondása szerint azoknak, akik biciklivel vennének részt az adománygyűjtésen, más helyszín lesz biztosítva – majd hozzátette –, megjelent egy teljesen új online platform, ahol nyomon lehet követni az esemény folyamatát és történéseit.
– tudtuk meg az SZKA által kibocsájtott ütemtervből.
A székelyudvarhelyi Fuss Neki! tíz éves hagyománya jól megágyazott a Csíkszeredában először megrendezett eseménynek – nyilatkozta Vas Réka, a Fuss Neki! Csík főszervezője, aki szerint bár eleinte nagy szkepszis övezte a programot, az eredmények visszaigazolták a gyűjtés létjogosultságát. Mint mondta, a programba 21 szervezet jelentkezett, ezeknek összesen 380 ezer lejt sikerült összegyűjteniük, olyan civil szervezet is akad, aki a tervezett összeg dupláját számolhatta el a program végén – részletezte. Állítása szerint a Szabadság téren tartott eseményen 475 nagykövet gyűlt össze futni és tekerni, majd hozzátette: az adományok átvételéről szóló szerződéskötések már zajlanak a civil szervezetekkel.
Két hete kezdődött el a Fuss Neki! Gyergyó, ami a csíkszeredaihoz hasonlóan első alkalommal lesz megszervezve. A gyergyói programnak mottót is adtak: „Éld át a közösség támogató erejét”. Elekes István programfelelős szerint eddig 9 regisztrált projekt gyűlt össze, az ezek által igényelt összeg pedig meghaladja a 120 ezer lejt. Hozzátette: a regisztráció még nem járt le, a szervezetek augusztus 8-ig iratkozhatnak. A jelentkezők és nagykövetek nemcsak Gyergyószentmiklóson, hanem 7 nagyobb településen is futhatnak vagy tekerhetnek a környéken az adománygyűjtő program során – zárta a beszélgetést Elekes.
A székelyudvarhelyi és a gyergyói civil szervezetek, alapítványok és egyesületek az udvarhely.fussneki.ro és a gyergyo.fussneki.ro oldalon regisztrálhatnak az adománygyűjtő programra.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!