
Újra lesz Fuss Neki! adománygyűjtő program Székelyudvarhelyen
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tízéves hagyománynak örvendő Fuss Neki! adománygyűjtő programot székelyudvarhelyi mintára idén Gyergyó- és Csíkszéken is megrendezik. Székelyudvarhelyen most kezdődött el a civil szervezetek regisztrálása, Csíkszeredában már az utómunkákat végzik. A három programról a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) székhelyén tartottak sajtótájékoztatót.
2022. július 28., 18:472022. július 28., 18:47
Ebben az évben a program a Civil háromszög a közösségi filantrópiáért projekt része, amelyet a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány partnerségben a csíkszeredai The House Egyesülettel és a gyergyói Műhely Egyesülettel valósít meg az Active Citizens Fund Románia támogatásával. A programot Izland, Liechtenstein és Norvégia finanszírozza az EGT Alapok 2014-2021 által. A pandémia hatására az utóbbi két évben más koreográfiát dolgoztak ki a lebonyolítást illetően, idén már visszatérnek a 2019-es gyűjtés struktúráihoz – jelentette be Csáki Rozália, a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány ügyvezető igazgatója, aki szerint az SZKA szervezésében zajló program Hargita megye legnagyobb adománygyűjtő eseményének számít.
Az ügyvezető igazgató szerint a székelyudvarhelyi Fuss neki! idén ismét a Városi Parkban lesz. A nagy közös futáson nagyjából 400 nagykövet tud akadálymentesen részt venni, ennek érdekében, amennyiben több mint 30 civil szervezet jelentkezik és nagyköveteik száma meghaladja a kereteket, a képviselőket visszaosztják. Elmondása szerint azoknak, akik biciklivel vennének részt az adománygyűjtésen, más helyszín lesz biztosítva – majd hozzátette –, megjelent egy teljesen új online platform, ahol nyomon lehet követni az esemény folyamatát és történéseit.
– tudtuk meg az SZKA által kibocsájtott ütemtervből.
A székelyudvarhelyi Fuss Neki! tíz éves hagyománya jól megágyazott a Csíkszeredában először megrendezett eseménynek – nyilatkozta Vas Réka, a Fuss Neki! Csík főszervezője, aki szerint bár eleinte nagy szkepszis övezte a programot, az eredmények visszaigazolták a gyűjtés létjogosultságát. Mint mondta, a programba 21 szervezet jelentkezett, ezeknek összesen 380 ezer lejt sikerült összegyűjteniük, olyan civil szervezet is akad, aki a tervezett összeg dupláját számolhatta el a program végén – részletezte. Állítása szerint a Szabadság téren tartott eseményen 475 nagykövet gyűlt össze futni és tekerni, majd hozzátette: az adományok átvételéről szóló szerződéskötések már zajlanak a civil szervezetekkel.
Két hete kezdődött el a Fuss Neki! Gyergyó, ami a csíkszeredaihoz hasonlóan első alkalommal lesz megszervezve. A gyergyói programnak mottót is adtak: „Éld át a közösség támogató erejét”. Elekes István programfelelős szerint eddig 9 regisztrált projekt gyűlt össze, az ezek által igényelt összeg pedig meghaladja a 120 ezer lejt. Hozzátette: a regisztráció még nem járt le, a szervezetek augusztus 8-ig iratkozhatnak. A jelentkezők és nagykövetek nemcsak Gyergyószentmiklóson, hanem 7 nagyobb településen is futhatnak vagy tekerhetnek a környéken az adománygyűjtő program során – zárta a beszélgetést Elekes.
A székelyudvarhelyi és a gyergyói civil szervezetek, alapítványok és egyesületek az udvarhely.fussneki.ro és a gyergyo.fussneki.ro oldalon regisztrálhatnak az adománygyűjtő programra.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
szóljon hozzá!