
Újra lesz Fuss Neki! adománygyűjtő program Székelyudvarhelyen
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tízéves hagyománynak örvendő Fuss Neki! adománygyűjtő programot székelyudvarhelyi mintára idén Gyergyó- és Csíkszéken is megrendezik. Székelyudvarhelyen most kezdődött el a civil szervezetek regisztrálása, Csíkszeredában már az utómunkákat végzik. A három programról a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) székhelyén tartottak sajtótájékoztatót.
2022. július 28., 18:472022. július 28., 18:47
Ebben az évben a program a Civil háromszög a közösségi filantrópiáért projekt része, amelyet a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány partnerségben a csíkszeredai The House Egyesülettel és a gyergyói Műhely Egyesülettel valósít meg az Active Citizens Fund Románia támogatásával. A programot Izland, Liechtenstein és Norvégia finanszírozza az EGT Alapok 2014-2021 által. A pandémia hatására az utóbbi két évben más koreográfiát dolgoztak ki a lebonyolítást illetően, idén már visszatérnek a 2019-es gyűjtés struktúráihoz – jelentette be Csáki Rozália, a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány ügyvezető igazgatója, aki szerint az SZKA szervezésében zajló program Hargita megye legnagyobb adománygyűjtő eseményének számít.
Az ügyvezető igazgató szerint a székelyudvarhelyi Fuss neki! idén ismét a Városi Parkban lesz. A nagy közös futáson nagyjából 400 nagykövet tud akadálymentesen részt venni, ennek érdekében, amennyiben több mint 30 civil szervezet jelentkezik és nagyköveteik száma meghaladja a kereteket, a képviselőket visszaosztják. Elmondása szerint azoknak, akik biciklivel vennének részt az adománygyűjtésen, más helyszín lesz biztosítva – majd hozzátette –, megjelent egy teljesen új online platform, ahol nyomon lehet követni az esemény folyamatát és történéseit.
– tudtuk meg az SZKA által kibocsájtott ütemtervből.
A székelyudvarhelyi Fuss Neki! tíz éves hagyománya jól megágyazott a Csíkszeredában először megrendezett eseménynek – nyilatkozta Vas Réka, a Fuss Neki! Csík főszervezője, aki szerint bár eleinte nagy szkepszis övezte a programot, az eredmények visszaigazolták a gyűjtés létjogosultságát. Mint mondta, a programba 21 szervezet jelentkezett, ezeknek összesen 380 ezer lejt sikerült összegyűjteniük, olyan civil szervezet is akad, aki a tervezett összeg dupláját számolhatta el a program végén – részletezte. Állítása szerint a Szabadság téren tartott eseményen 475 nagykövet gyűlt össze futni és tekerni, majd hozzátette: az adományok átvételéről szóló szerződéskötések már zajlanak a civil szervezetekkel.
Két hete kezdődött el a Fuss Neki! Gyergyó, ami a csíkszeredaihoz hasonlóan első alkalommal lesz megszervezve. A gyergyói programnak mottót is adtak: „Éld át a közösség támogató erejét”. Elekes István programfelelős szerint eddig 9 regisztrált projekt gyűlt össze, az ezek által igényelt összeg pedig meghaladja a 120 ezer lejt. Hozzátette: a regisztráció még nem járt le, a szervezetek augusztus 8-ig iratkozhatnak. A jelentkezők és nagykövetek nemcsak Gyergyószentmiklóson, hanem 7 nagyobb településen is futhatnak vagy tekerhetnek a környéken az adománygyűjtő program során – zárta a beszélgetést Elekes.
A székelyudvarhelyi és a gyergyói civil szervezetek, alapítványok és egyesületek az udvarhely.fussneki.ro és a gyergyo.fussneki.ro oldalon regisztrálhatnak az adománygyűjtő programra.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
szóljon hozzá!