
Újra lesz Fuss Neki! adománygyűjtő program Székelyudvarhelyen
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tízéves hagyománynak örvendő Fuss Neki! adománygyűjtő programot székelyudvarhelyi mintára idén Gyergyó- és Csíkszéken is megrendezik. Székelyudvarhelyen most kezdődött el a civil szervezetek regisztrálása, Csíkszeredában már az utómunkákat végzik. A három programról a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) székhelyén tartottak sajtótájékoztatót.
2022. július 28., 18:472022. július 28., 18:47
Ebben az évben a program a Civil háromszög a közösségi filantrópiáért projekt része, amelyet a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány partnerségben a csíkszeredai The House Egyesülettel és a gyergyói Műhely Egyesülettel valósít meg az Active Citizens Fund Románia támogatásával. A programot Izland, Liechtenstein és Norvégia finanszírozza az EGT Alapok 2014-2021 által. A pandémia hatására az utóbbi két évben más koreográfiát dolgoztak ki a lebonyolítást illetően, idén már visszatérnek a 2019-es gyűjtés struktúráihoz – jelentette be Csáki Rozália, a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány ügyvezető igazgatója, aki szerint az SZKA szervezésében zajló program Hargita megye legnagyobb adománygyűjtő eseményének számít.
Az ügyvezető igazgató szerint a székelyudvarhelyi Fuss neki! idén ismét a Városi Parkban lesz. A nagy közös futáson nagyjából 400 nagykövet tud akadálymentesen részt venni, ennek érdekében, amennyiben több mint 30 civil szervezet jelentkezik és nagyköveteik száma meghaladja a kereteket, a képviselőket visszaosztják. Elmondása szerint azoknak, akik biciklivel vennének részt az adománygyűjtésen, más helyszín lesz biztosítva – majd hozzátette –, megjelent egy teljesen új online platform, ahol nyomon lehet követni az esemény folyamatát és történéseit.
– tudtuk meg az SZKA által kibocsájtott ütemtervből.
A székelyudvarhelyi Fuss Neki! tíz éves hagyománya jól megágyazott a Csíkszeredában először megrendezett eseménynek – nyilatkozta Vas Réka, a Fuss Neki! Csík főszervezője, aki szerint bár eleinte nagy szkepszis övezte a programot, az eredmények visszaigazolták a gyűjtés létjogosultságát. Mint mondta, a programba 21 szervezet jelentkezett, ezeknek összesen 380 ezer lejt sikerült összegyűjteniük, olyan civil szervezet is akad, aki a tervezett összeg dupláját számolhatta el a program végén – részletezte. Állítása szerint a Szabadság téren tartott eseményen 475 nagykövet gyűlt össze futni és tekerni, majd hozzátette: az adományok átvételéről szóló szerződéskötések már zajlanak a civil szervezetekkel.
Két hete kezdődött el a Fuss Neki! Gyergyó, ami a csíkszeredaihoz hasonlóan első alkalommal lesz megszervezve. A gyergyói programnak mottót is adtak: „Éld át a közösség támogató erejét”. Elekes István programfelelős szerint eddig 9 regisztrált projekt gyűlt össze, az ezek által igényelt összeg pedig meghaladja a 120 ezer lejt. Hozzátette: a regisztráció még nem járt le, a szervezetek augusztus 8-ig iratkozhatnak. A jelentkezők és nagykövetek nemcsak Gyergyószentmiklóson, hanem 7 nagyobb településen is futhatnak vagy tekerhetnek a környéken az adománygyűjtő program során – zárta a beszélgetést Elekes.
A székelyudvarhelyi és a gyergyói civil szervezetek, alapítványok és egyesületek az udvarhely.fussneki.ro és a gyergyo.fussneki.ro oldalon regisztrálhatnak az adománygyűjtő programra.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
szóljon hozzá!