
A SepsiBook díszvendégei nyitották meg az eseményt
Fotó: Tuchiluș Alex
Szavak nélkül mesélnek, nyelvi korlátokat küzdenek le a harmadik SepsiBook megnyitóját megelőző könyvkiállításon bemutatott Csupa-kép könyvek, amelyekben ugyan háttérbe szorul a szöveg, de kibontakozik a képzelet. A tárlattal a hétvége különlegességeibe nyújtottak betekintést, ezt a fesztivál későbbi nyitórendezvénye is igazolta: Háromszék irodalmi ünnepének megnyitóján Nádas Péter nagyérdemű író is bemutatkozott a közönségnek.
2024. május 23., 20:352024. május 23., 20:35
Nem kevesebb mint nyolcvan programmal készültek az idei SepsiBook szervezői, így az események már csütörtök délelőtt elkezdődtek műhelymunkák, előadások és vetélkedők formájában.
A sokat hangoztatott Csupa-kép könyvkiállítás (Silent Book) is ekkor nyílt meg, előfutáraként a hivatalos rendezvényindítónak, amelyen a díszvendégek, Gabriela Adameșteanu és Nádas Péter is köszöntötték az olvasókat.
„Szépírás a hivatásom, elbeszélés a műfajom, most sem tehetek mást: történetet mondok.
– fogott történetmesélésbe Nádas Péter a közönséget üdvözölve.
Nádas Péter szépíró története magával ragadta a közönséget
Fotó: Tuchiluș Alex
A történet szerint az író majdnem ötven éve járt utoljára Háromszéken, még a kommunizmus idején. Az elmesélt látogatás emlékeivel a múltat és a jelent állította párhuzamba, a közönség pedig elmélyülten, néha el-el mosolyodva hallgatta annak humoros, de sokatmondó fordulatait. A magyar irodalom meghatározó, világirodalmi rangú szerzőjével Tompa Andrea beszélgetett a főszínpadon a későbbiekben.
A megnyitón beszédet mondott Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere és Tamás Sándor, Kovászna Megye Önkormányzatának elnöke. Külön álltak színpadra, de üzenetük hasonló volt: az olvasás hagyományát nem csak őrizni, hanem gyakorolni kell, hiszen ez minőségi időt nyújt felnőttnek és gyereknek is, összeköti a nemzedékeket, ugyanakkor a könyvek legfőbb forrásai is az értékes tudásnak.
Megtelt a Sepsi Aréna
Fotó: Tuchiluș Alex
Szonda Szabolcs, a megyei könyvtár igazgatója és az esemény programigazgatója köszönetet mondott az „élménytalálkozásért”, a közösségért, amelyet a könyvek és olvasás iránti szeretet hozott össze.
A fesztivál hivatalos megnyitóját megelőzően a Csupa-kép könyvek világába nyert betekintést a közönség. Révész Emese művészettörténész mesélt a műfajról, amely egyaránt el tudja nyerni gyermek és felnőtt figyelmét is, mindez csak attól függ, mennyire nyitott rá az „olvasó.” Ő maga nem nevezné csendesnek ezeket a könyveket, habár a műfaj angol nyelvről való tükörfordítása ezt sugallja, hiszen
A kiállítás középpontjában az egri Bródy Sándor Könyvtár egyedülálló nemzetközi képkönyvgyűjteménye áll, ezt egészíti ki egy képzőművészeti tárlat.
Történetmesélés képekkel, szavak nélkül
Fotó: Tuchiluș Alex
Kiemelte, Erdélyben, Háromszéken, ahol több nemzet találkozik, kétségtelen, hogy a vizuális művészeteknek ereje van. Ez esetben a kép a közös nyelv, minden kötöttséget eltöröl. Révész Emese szerint a gyerekek számára az egyik legszínesebb műfaj tud lenni, mert inspirálóan hat és megadja az értelmezés szabadságát.
A hétvége alkalmával ötven kiadótól lehet könyveket vásárolni harmincnyolc standon. A 3. SepsiBook részletes programja az esemény honlapján található.
Minőségi, színes illusztrációkkal teli könyveket lapozhatnak a látogatók
Fotó: Tuchiluș Alex
Együttműködési megállapodást írt alá pénteken Csíkszeredai Városháza és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. A dokumentumot Sógor Enikő alpolgármester és Pap Levente dékán látta el kézjegyével.
Lezárult az Erdélyi Mentorprogram negyedik évada, pénteken díjazták azokat az erdélyi vállalkozókat, akik részt vettek benne. A cél az volt, hogy az elmúlt egy évben a tapasztalt erdélyi magyar nagyvállakozók átadják a tudást a kezdő vállalkozóknak.
A parlament csütörtökön szavaz a 2026-os büdzsétervezetről.
A kézdivásárhelyi tanács pénteken rendkívüli tanácsülésen megszavazta a helyi adók és illetékek módosítását, amelynek értelmében több adótípus csökkenhet. Az önkormányzat a fogyatékkal élő személyek terheit is igyekszik enyhíteni.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy a kormány figyelemmel kíséri az üzemanyagárak alakulását, hogy „bizonyos módon enyhítse azok hatását”, de hangsúlyozta, hogy az áremelkedést nem áll módjában szabályozni.
Ambrus Pál birkózóbajnok és aranydiplomás ügyvéd szobrát leplezték le szülővárosában, Szentegyházán pénteken. A felszólalók a jeles személyiség eredményeit, tartását, küzdeni akarását és becsületét méltatták.
Állami kitüntetéseket és művészeti díjakat adott át pénteken a Pesti Vigadóban Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a március 15., a nemzeti ünnep alkalmából.
A március 15-i ünnepségsorozat zavartalan lebonyolítása okán útlezárásra és forgalomkorlátozásra számíthatunk Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
szóljon hozzá!