
Fotó: Veres Nándor
Az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend tagjai, a pálosok, Boldog Özséb halálának 750. évfordulója alkalmából 2020-at emlékének szentelik. A rendalapító ünnepén, január 20-án, a budapesti Szent István-bazilikában szentmisével nyitják meg az emlékévet. A Hargitafürdőn élő „fehér barátok” népes erdélyi zarándokcsoporttal indultak vasárnap Budapestre.
2020. január 19., 18:422020. január 19., 18:42
Az ünnepre kilenceddel készültek a hargitafürdői konvent tagjai és a Szent István Templom közössége mellett mindazok, akik az elmúlt héten naponta bekapcsolódtak a Erdélyi Mária Rádió helyszíni közvetítésébe.
A gyulafehérvári főegyházmegye legmagasabban fekvő kis fatemplomában az előkészületet lezáró és útra indító szentmisén, a főcelebráns Bátor Botond pálos szerzetes kiemelte: Istennek terve van mindenkivel, hogy általunk meg tudjon mutatkozni az embereknek. Ez a keresztények legszebb hivatása. Ne mástól várjuk el, legyen ki-ki önmaga az első, aki visszatükrözi Istent. Találkozásainkban egymás számára legyünk a világosság emberei – akár egy jó szóval, mosollyal.
A világossághordozó példakép, Esztergomi Boldog Özséb (1200–1270) egyetlen látomásból ismerte fel, mi Istennek a terve vele, és ez döntő hatással volt további életére. Egy éjszaka, ima közben, az erdő mélyén sok apró lángot pillantott meg. A lángocskák egymás felé tartottak, s végül tüzes fénynyalábbá egyesültek – idézte a legendát Botond atya. – Özséb úgy érezte, hogy ez a különös tünemény égi jel, figyelmeztetés, hogy egyesítse a szétszórtan élő remetéket.
Fotó: Veres Nándor
Botond atya tanácsa:
Fotó: Veres Nándor
Buzdítsanak a rendalapító emlékévének eseményei áldozatos szolgálatra és összetartozásra Jézus Krisztusban. A hargitafürdői Boldog Özséb-kilencedet lezáró szentmisén és úti áldás előtt a templomot zsúfolásig megtöltő zarándokok együtt imádkoztak, hogy a rendalapító áldozatos életéért és közbenjáró imádságára adja Isten, hogy magyar népünk hitben és szeretetben egyesüljön.
Pálosan szép az élet
Az emlékévnyitó budapesti szentmisét a magyarországi pálos rendezvénysorozat fővédnöke, Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek mutatja be hétfőn 10 óra 30 perctől. A liturgián jelen lesz Tamás József ny. püspök, pálos konfráter. A több mint százhúszfős erdélyi csoport zömmel székely viseletben vesz részt a szentmisén, majd délután meglátogatják a Parlamentet. Január 21-én Máriapócs érintésével érkeznek vissza.
Az emlékévet nyitó budapesti szentmiséhez kapcsolódóan nyitják meg a január 20–24. között a bazilika előtt állomásozó pálos kiállítóbuszt, amely ráirányítja a figyelmet a magyar alapítású, mára az egész világon elterjedt szerzetesrendre. A Pálosan szép az élet nevet viselő, a 750 éves rendet bemutató vádorkiállítás eljut majd Erdélybe, a Felvidékre és Lengyelországba is.
Fotó: Veres Nándor
A pálosok
A pálosok ma négy házban élnek Magyarországon, illetve egy házban a székelyföldi Hargitafürdőn. Szerte a világban több száz pálos szerzetes tevékenykedik, a legtöbben Lengyelországban. A gyulafehérvári főegyházmegye egyetlen Esztergomi Boldog Özséb-templomában, Kézdivásárhelyen, hétfőn a 18 órakor kezdődő szentmisén Birton Róbert Attila székelykáli plébános mondja a homiliát. Hargitafürdőn, a Szent István templomban január 25-én, szombaton 18 órától ülik a pálosok ottani beiktatásának évfordulóját, és megnyitják a Boldog Özséb-évet. A szentmise főcelebránsa és szónoka Tamás József ny. püspök, pálos konfráter lesz.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
szóljon hozzá!