
Fotó: Veres Nándor
Az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend tagjai, a pálosok, Boldog Özséb halálának 750. évfordulója alkalmából 2020-at emlékének szentelik. A rendalapító ünnepén, január 20-án, a budapesti Szent István-bazilikában szentmisével nyitják meg az emlékévet. A Hargitafürdőn élő „fehér barátok” népes erdélyi zarándokcsoporttal indultak vasárnap Budapestre.
2020. január 19., 18:422020. január 19., 18:42
Az ünnepre kilenceddel készültek a hargitafürdői konvent tagjai és a Szent István Templom közössége mellett mindazok, akik az elmúlt héten naponta bekapcsolódtak a Erdélyi Mária Rádió helyszíni közvetítésébe.
A gyulafehérvári főegyházmegye legmagasabban fekvő kis fatemplomában az előkészületet lezáró és útra indító szentmisén, a főcelebráns Bátor Botond pálos szerzetes kiemelte: Istennek terve van mindenkivel, hogy általunk meg tudjon mutatkozni az embereknek. Ez a keresztények legszebb hivatása. Ne mástól várjuk el, legyen ki-ki önmaga az első, aki visszatükrözi Istent. Találkozásainkban egymás számára legyünk a világosság emberei – akár egy jó szóval, mosollyal.
A világossághordozó példakép, Esztergomi Boldog Özséb (1200–1270) egyetlen látomásból ismerte fel, mi Istennek a terve vele, és ez döntő hatással volt további életére. Egy éjszaka, ima közben, az erdő mélyén sok apró lángot pillantott meg. A lángocskák egymás felé tartottak, s végül tüzes fénynyalábbá egyesültek – idézte a legendát Botond atya. – Özséb úgy érezte, hogy ez a különös tünemény égi jel, figyelmeztetés, hogy egyesítse a szétszórtan élő remetéket.
Fotó: Veres Nándor
Botond atya tanácsa:
Fotó: Veres Nándor
Buzdítsanak a rendalapító emlékévének eseményei áldozatos szolgálatra és összetartozásra Jézus Krisztusban. A hargitafürdői Boldog Özséb-kilencedet lezáró szentmisén és úti áldás előtt a templomot zsúfolásig megtöltő zarándokok együtt imádkoztak, hogy a rendalapító áldozatos életéért és közbenjáró imádságára adja Isten, hogy magyar népünk hitben és szeretetben egyesüljön.
Pálosan szép az élet
Az emlékévnyitó budapesti szentmisét a magyarországi pálos rendezvénysorozat fővédnöke, Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek mutatja be hétfőn 10 óra 30 perctől. A liturgián jelen lesz Tamás József ny. püspök, pálos konfráter. A több mint százhúszfős erdélyi csoport zömmel székely viseletben vesz részt a szentmisén, majd délután meglátogatják a Parlamentet. Január 21-én Máriapócs érintésével érkeznek vissza.
Az emlékévet nyitó budapesti szentmiséhez kapcsolódóan nyitják meg a január 20–24. között a bazilika előtt állomásozó pálos kiállítóbuszt, amely ráirányítja a figyelmet a magyar alapítású, mára az egész világon elterjedt szerzetesrendre. A Pálosan szép az élet nevet viselő, a 750 éves rendet bemutató vádorkiállítás eljut majd Erdélybe, a Felvidékre és Lengyelországba is.
Fotó: Veres Nándor
A pálosok
A pálosok ma négy házban élnek Magyarországon, illetve egy házban a székelyföldi Hargitafürdőn. Szerte a világban több száz pálos szerzetes tevékenykedik, a legtöbben Lengyelországban. A gyulafehérvári főegyházmegye egyetlen Esztergomi Boldog Özséb-templomában, Kézdivásárhelyen, hétfőn a 18 órakor kezdődő szentmisén Birton Róbert Attila székelykáli plébános mondja a homiliát. Hargitafürdőn, a Szent István templomban január 25-én, szombaton 18 órától ülik a pálosok ottani beiktatásának évfordulóját, és megnyitják a Boldog Özséb-évet. A szentmise főcelebránsa és szónoka Tamás József ny. püspök, pálos konfráter lesz.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!