Hirdetés
Hirdetés

Elkezdett és új beruházásokról egyeztetett Maros megyében Cseke Attila fejlesztési miniszter

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A Maros megyében elkezdett, illetve hamarosan kezdődő beruházásokról, fejlesztésekről tájékozódott pénteken Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter, aki Szovátán több Maros megyei RMDSZ-es tisztségviselővel is találkozott. A nap folyamán több településre is ellátogatott.

Antal Erika

2021. március 26., 20:092021. március 26., 20:09

2021. március 26., 20:112021. március 26., 20:11

A tárcavezető röviden bemutatta az általa vezetett minisztérium három nagy tevékenységi területét. Ismertette a decentralizációs törvény jelenlegi helyzetét, kiemelve, hogy hamarosan véglegesítik az ifjúsági és sportminisztériummal azt a törvénytervezetet, ami

helyi – megyei vagy városi – önkormányzati hatáskörbe utalná az iskolai nyári táborok és a sportigazgatóságok ügykezelését.

A fejlesztési minisztérium hamarosan elindítja a kataszterezési programot is, amelynek során 2371 önkormányzat részesül 160 ezer lejes támogatásban, hogy a lakosságnak ingyenes telekkönyvezési szolgáltatásokat nyújtson – összegezte a tárcavezető.

Hirdetés

Cseke Attila arról is beszámolt, hogy a minisztérium módosít az építkezési szaktanácsadók és tervezési szakellenőrök vizsgáztatását szabályozó előírásokon. A minisztérium nyilvántartása szerint ugyanis

jelenleg 572 építkezési szaktanácsadó munkavégzése engedélyezett Romániában különböző felügyeleti szakterületeken, ezért is telik hónapokba vagy évekbe, amíg egy-egy ingatlan minden építkezési engedélyt megkap, de az is előfordul, hogy mire az utolsó is megérkezik, az elsőnek már le is járt az érvényességi ideje.

Ezzel egy időben az elavult építkezési törvények módosítására is szükség van, hiszen az 1970-es években született jogszabályokat már jócskán meghaladta az idő.

A helyi közösségek számára fontos létesítményekről tárgyaltak

A tárcavezető beszámolt a hamarosan induló bölcsődeépítési programról, de a környezetvédelmi minisztériummal közösen környezetkímélő iskolabuszok vásárlását is lehetővé szeretnék tenni. A miniszter Marosvásárhelyen arról számolt be, hogy többek között

Erdőszentgyörgyön aláírták a kivitelezési szerződést egy 180 férőhelyes sportcsarnok megépítésére,

amely beruházásnál a fejlesztési minisztérium a finanszírozó. Cseke Attila hozzáfűzte, a vállalkozó, aki elnyerte a munkálatokat, már több helyen is megépítette ezt a típusprojektet.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Kelementelkén átadták a közösségnek a szintén a fejlesztési minisztérium költségvetéséből megépült művelődési házat, ami szintén jelentős beruházás a közösség számára – hangsúlyozta a miniszter. Marosvásárhelyen a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság épületének a teljes felújítását vetették papírra, ami egy 10,6 millió lejes beruházás, és ezáltal egy régi épületet is megmentenek.

A hamarosan kész és a félbemaradt beruházás

Két olyan beruházást is megtekintett Cseke Attila, amely Marosvásárhely és Maros megye számára is egyaránt fontos: a fedett uszodát, amely 98 százalékban már elkészült, és rövidesen átadják. Ezt a minisztérium 52 millió lejjel finanszírozta.

Ezt követően megtekintették a 2007-ben, ugyancsak egy RMDSZ-es miniszter idejében indított, ám 2013-ban „a helyiek által ismert okok miatt” megállt beruházást, a sportkomplexumot, amelynek egy részét időközben a volt városvezetés az önkormányzat nevére telekeltette. Ennek helyzetét aztán sikerült jogilag is tisztázni, és

hamarosan kiírják a közbeszerzési versenytárgyalást, folytatva az építkezést, megmentve a sportlétesítményt.

Szászrégenben egy 8,1 millió lejből, 75 százálékban már elkészült korszerű piacot tekintettek meg.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Péntek délután a Maros megyei önkormányzat ügykezelésébe tartozó kórház fertőzőosztályának intenzívterápiás részlegének bővítéséről tárgyalt a találkozón Cseke Attila fejlesztési miniszter, Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke és Kovács Mihály Levente, a megyei önkormányzat alelnöke. A találkozón egyeztettek továbbá a Maros Megyei Hegyimentő-szolgálat új központjának megépítéséről is, mérlegelve annak lehetőségét, hogy az Országos Befektetési Alapon keresztül állami költségvetésből finanszírozzák ennek létrehozását. „Így a megyei tanács költségvetéséből erre elkülönített összeget más, fontos beruházásokra tudnánk fordítani” – fejtette ki a találkozón Péter Ferenc.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 29., csütörtök

Most tényleg nem indokolt egy vita a közigazgatási-területi átszervezésről Cseke Attila szerint

Cseke Attila fejlesztési miniszter szerint nincs vita a kormánykoalíción belül a közigazgatási reformról, amelyet azonnal elfogadtatnak, amint lezárul a gazdaságélénkítő csomag megvitatása – nyilatkozta a tárcavezető szerdán Odobești-ben.

Most tényleg nem indokolt egy vita a közigazgatási-területi átszervezésről Cseke Attila szerint
Hirdetés
2026. január 29., csütörtök

Vida Ágnes előadókörút Székelyföldön

Mit tehetünk, amikor a táblagép és a telefon lesz a gyerekünk legjobb barátja? Hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt a digitális világ és a valódi gyerekkor között? – ezekre a kérdésekre keresi a választ Vida Ágnes pszichológus székelyföldi előadókörútján.

Vida Ágnes előadókörút Székelyföldön
Vida Ágnes előadókörút Székelyföldön
2026. január 29., csütörtök

Vida Ágnes előadókörút Székelyföldön

2026. január 28., szerda

Hiába volt szekus besúgó, több százezer lejt ítéltek meg Băsescunak

A bukaresti ítélőtábla szerdán elrendelte, hogy államelnöki hivatal fizessen ki több mint 754 ezer lejt Traian Băsescu volt államfőnek az elmaradt elnöki járandóság címén arra az időszakra, amikor a juttatás folyósítását felfüggesztették.

Hiába volt szekus besúgó, több százezer lejt ítéltek meg Băsescunak
2026. január 28., szerda

Bolojan: Románia euróövezeti csatlakozása a költségvetési hiány csökkentésétől függ

Románia euróövezeti csatlakozása addig nem kerülhet napirendre, amíg az ország nem csökkenti tartósan a költségvetési hiányt a GDP 3 százaléka alá – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán Berlinben.

Bolojan: Románia euróövezeti csatlakozása a költségvetési hiány csökkentésétől függ
Hirdetés
2026. január 28., szerda

Három személy feladata lesz a kóborkutya-helyzet nyilvántartása a Maros megyei önkormányzatnál

Új szakosztályt hoztak létre a Maros Megyei Tanácsnál a gazdátlan ebek helyzetének kezelésére. A döntés nem választható opció volt: a rendőrség és az állategészségügyi hatóság szólította fel az önkormányzatot a mulasztás pótlására.

Három személy feladata lesz a kóborkutya-helyzet nyilvántartása a Maros megyei önkormányzatnál
2026. január 28., szerda

Jó hír a fogyasztóknak: már most vannak a hatósági árnál olcsóbb gázajánlatok

Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) elnöke szerint a földgáz jelenlegi kilowattóránkénti 0,31 lejes hatósági áránál alacsonyabb ajánlatok is elérhetők április elsejétől az intézmény árösszehasonlító weboldalán: 0,30 lej/kWh.

Jó hír a fogyasztóknak: már most vannak a hatósági árnál olcsóbb gázajánlatok
2026. január 28., szerda

Megnehezíti a hóolvadás egy csíkszeredai utca lakóinak életét

A hóolvadás miatt felgyűlt és el nem folyó víz teszi körülményessé a közlekedést és nehezíti a lakók életét a csíkszeredai Decemberi forradalom lakónegyed egyik utcájában.

Megnehezíti a hóolvadás egy csíkszeredai utca lakóinak életét
Hirdetés
2026. január 28., szerda

Digitális szintlépés a Hargita megyei iskolákban: megérkeztek az első szállítmányok

Látványos szakaszához érkezett Hargita Megye Tanácsának eddigi legjelentősebb oktatási beruházása: 83 tanintézmény kap bútorzatot és csúcstechnológiás digitális felszerelést. A több mint 101 millió lej értékű projekt első eszközeit Korondon mutatták be.

Digitális szintlépés a Hargita megyei iskolákban: megérkeztek az első szállítmányok
2026. január 28., szerda

Hatástalanították a román partokra sodródott tengeri aknát

A haditengerészeti búvárok szerdán 14 óra körül hatástalanították a Midia lőtér közeli partra sodródott tengeri aknát – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Hatástalanították a román partokra sodródott tengeri aknát
2026. január 28., szerda

Jelentős hőmérséklet-ingadozás várható februárban

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerint február időjárása jelentős hőmérsékleti kontrasztokat hozhat: a hónap egyes időszakaiban a januárihoz hasonló hideg, máskor pedig tavaszias meleg is előfordulhat.

Jelentős hőmérséklet-ingadozás várható februárban
Hirdetés