
Több mint négy év után először belülről is szemügyre lehet venni a Jézus-kápolnát
Fotó: Erdély Bálint Előd
Búcsús szentmisével nyitják meg ismét a nagyközönség előtt a székelyudvarhelyi Jézus-kápolnát: a műemlék restaurálásának végét jelzi ez, az objektum így ismét visszakapja szakrális és turisztikai szerepét is.
2021. június 09., 22:022021. június 09., 22:02
2021. június 09., 22:032021. június 09., 22:03
Jézus Szívének ünnepén, azaz június 11-én búcsús szentmisével adják át a megújult Jézus-kápolnát. Az eseményen jelen lesz dr. Kerekes László gyulafehérvári segédpüspök, aki megszenteli a restaurált kápolnát – adta hírül a Szent Miklós-hegyi Plébánia. A projekt kezdete 2008-ra nyúlik vissza: a RegiConsult Kft. ekkor nyújtotta be az első pályázatot az Európai Unióhoz.
„Az a pályázat akkor várólistára került, így az a döntés született, hogy lépésenként indulunk el a megvalósítás útján” – elevenítette fel Derzsi László projektkoordinátor, a RegiConsult Kft. munkatársa, miközben végigvezetett az immár restaurált műemléknél. A munka tehát évekkel ezelőtt előbb átfogó régészeti feltárással kezdődött, közben viszont a kápolna zsindelyteteje olyannyira megrongálódott, hogy sürgős cserére volt szükség: ekkor helybéliek nyújtottak segítő kezet és adományok révén sikerült elvégezni a halaszthatatlan tetőcserét.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az újabb pályázat már kedvező elbírálásban részesült, így 2018-ban elkezdődhetett a tényleges kivitelezés: a projektet menedzselő RegioConsult mellett a kivitelezés dandárját a Kvadrum Axis Kft. végezte, a terveket Magyari István és az Urban Design készítette. Egyébként
A beruházást támogatta Magyarország Kormánya is, de „a munkálatokban rengetegen nyújtottak segítő kezet, valódi közösségi összefogás eredményeként a kápolna ma már készen áll arra, hogy ismét betöltse szakrális és turisztikai szerepét is” – közölte még a Szent Miklós-hegyi Plébánia.
A kápolnába belépve, az oltár mellett rétegenként elevenedik meg a történelem:
Fotó: Erdély Bálint Előd
Sőt, a külső vakolás során rátaláltak a valamikori, eredeti, azóta befalazott bejáratra is, árulta el a projekt koordinátora: ez a mostani bejárattól balra látható.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mindezen túl állandó gondnoki szolgálat is indul a helyszínen, így a kápolna a megszabott program szerint ismét látogatható lesz.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A szintén felújított kisházban pedig állandó kiállítás várja majd a látogatókat, amely a hely történetét mutatja be, illetve közszemlére kerülnek azon tárgyak reprodukciói is, amelyek a korábban végzett régészeti feltárás során kerültek a felszínre. A környezet is megszépült: a körfalakon kívül sétányokat alakítottak ki, illetve restaurálták a bejáratnál álló, az 1930-as években a cserkészszövetség által felállított székely kaput is.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Rövidtávú terv, hogy úgymond világi élményt is nyújtsunk főként gyerekeknek, de gyereklelkű felnőtteknek is: például VR-szemüvegeket használva elevenedne meg a történelem” – árulta még el Derzsi László. A június 11-én, pénteken tartandó avatóünnepség és búcsús szentmise délután 5 órakor kezdődik.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!