
Több mint négy év után először belülről is szemügyre lehet venni a Jézus-kápolnát
Fotó: Erdély Bálint Előd
Búcsús szentmisével nyitják meg ismét a nagyközönség előtt a székelyudvarhelyi Jézus-kápolnát: a műemlék restaurálásának végét jelzi ez, az objektum így ismét visszakapja szakrális és turisztikai szerepét is.
2021. június 09., 22:022021. június 09., 22:02
2021. június 09., 22:032021. június 09., 22:03
Jézus Szívének ünnepén, azaz június 11-én búcsús szentmisével adják át a megújult Jézus-kápolnát. Az eseményen jelen lesz dr. Kerekes László gyulafehérvári segédpüspök, aki megszenteli a restaurált kápolnát – adta hírül a Szent Miklós-hegyi Plébánia. A projekt kezdete 2008-ra nyúlik vissza: a RegiConsult Kft. ekkor nyújtotta be az első pályázatot az Európai Unióhoz.
„Az a pályázat akkor várólistára került, így az a döntés született, hogy lépésenként indulunk el a megvalósítás útján” – elevenítette fel Derzsi László projektkoordinátor, a RegiConsult Kft. munkatársa, miközben végigvezetett az immár restaurált műemléknél. A munka tehát évekkel ezelőtt előbb átfogó régészeti feltárással kezdődött, közben viszont a kápolna zsindelyteteje olyannyira megrongálódott, hogy sürgős cserére volt szükség: ekkor helybéliek nyújtottak segítő kezet és adományok révén sikerült elvégezni a halaszthatatlan tetőcserét.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az újabb pályázat már kedvező elbírálásban részesült, így 2018-ban elkezdődhetett a tényleges kivitelezés: a projektet menedzselő RegioConsult mellett a kivitelezés dandárját a Kvadrum Axis Kft. végezte, a terveket Magyari István és az Urban Design készítette. Egyébként
A beruházást támogatta Magyarország Kormánya is, de „a munkálatokban rengetegen nyújtottak segítő kezet, valódi közösségi összefogás eredményeként a kápolna ma már készen áll arra, hogy ismét betöltse szakrális és turisztikai szerepét is” – közölte még a Szent Miklós-hegyi Plébánia.
A kápolnába belépve, az oltár mellett rétegenként elevenedik meg a történelem:
Fotó: Erdély Bálint Előd
Sőt, a külső vakolás során rátaláltak a valamikori, eredeti, azóta befalazott bejáratra is, árulta el a projekt koordinátora: ez a mostani bejárattól balra látható.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mindezen túl állandó gondnoki szolgálat is indul a helyszínen, így a kápolna a megszabott program szerint ismét látogatható lesz.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A szintén felújított kisházban pedig állandó kiállítás várja majd a látogatókat, amely a hely történetét mutatja be, illetve közszemlére kerülnek azon tárgyak reprodukciói is, amelyek a korábban végzett régészeti feltárás során kerültek a felszínre. A környezet is megszépült: a körfalakon kívül sétányokat alakítottak ki, illetve restaurálták a bejáratnál álló, az 1930-as években a cserkészszövetség által felállított székely kaput is.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Rövidtávú terv, hogy úgymond világi élményt is nyújtsunk főként gyerekeknek, de gyereklelkű felnőtteknek is: például VR-szemüvegeket használva elevenedne meg a történelem” – árulta még el Derzsi László. A június 11-én, pénteken tartandó avatóünnepség és búcsús szentmise délután 5 órakor kezdődik.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
szóljon hozzá!