
A hídhoz tartozó korlát és a járda is elkészült
Fotó: Lövéte Polgármesteri Hivatala/Facebook
Árvízvédelmi szempontból fontos megvalósítás fejeződött be Lövétén, ahol Hargita Megye Tanácsa új hidat építtetett a 132-es megyei út azon szakaszán, amely a Somsarjú patak felett halad át. Eközben a helyi önkormányzat 2,5 méteres támfalat készíttetett a patak mentén. A 132-es megyei út több helyen gödrössé vált, ott viszont még nem történtek javítások.
2023. február 03., 09:072023. február 03., 09:07
Noha az év legnagyobb részében csak csörgedezik a lövétei Somsarjú patak, nagyobb esőzéskor sok, a közeli legelőkről érkező víz összegyűl a medrében. A 132-es megyei úton épült alacsony vízáteresztő képességű korábbi híd miatt gyakran voltak ott árvizek, amit elsősorban a közelben lakók sínylettek meg. A víz ugyanis mezőgazdasági területeket és lakóházakat öntött el.
A lakók panaszai és többszöri hivatalos kérés után végül 2021-ben döntötte el a megyei tanács, hogy a problémák megszüntetése érdekében nagyobb vízáteresztő képességű hidat építenek az említett helyszínen. Bíró Barna Botond, az intézmény udvarhelyi alelnöke a megkezdett munkálatokat követően lapunknak elmondta,
Erre 500 ezer lejt különített el saját költségvetéséből a megyei önkormányzat. Mostanra befejeződtek ezek a munkálatok, a hídhoz tartozó korlát és a járda is elkészült, így gond nélkül közlekedhetnek az autósok és a gyalogosok is.
Kilencven méter hosszú, újonnan elkészült támfal védi a lakókat és javaikat
Fotó: Lövéte Polgármesteri Hivatala/Facebook
Mihály Dénes lövétei polgármester arról számolt be érdeklődésünkre, hogy az egyik pályázati projektjükből megmaradt pénzeket hasznosítani tudták: úgynevezett gabionfalat (rácsos, törtköves támfalat) építhettek a Somsarjú patak lakóházak felöli oldalán. Összességében 90 méter hosszú, 2,5 méter magas építményről van szó. Az elöljáró bízik benne, hogy így már megszűnnek az árvizek okozta problémák.
Hozzátette, hasonló gondok vannak még a helyi focipálya környékén is, ahol hasonló támfalat fognak építeni. A tervek kivitelezését a kedvezőtlenül alakuló időjárás akadályozta meg ideiglenesen.
Arról is érdeklődtünk a polgármestertől, hogy vannak-e gondok a 132-es megyei út Lövétéhez tartozó szakaszán. Mihály Dénes közölte, keletkeztek ugyan gödrök az út bizonyos részein, de ígéretet kaptak a megyei tanácstól a kátyúk mielőbbi betömésére.
Lőrincz Csaba szentegyházi polgármester arról beszélt, hogy helyenként a városhoz tartozó szakaszon is jócskán kigödrösödött a megyei út. Ígéretek ugyan voltak a javításokra, ám mindeddig nem történtek meg.
A településvezető egyébként úgy tudja, hogy mostanra lezárult a per, ami a megyei önkormányzat és a kivitelező között zajlott az útfelújítást követően, de erről nem kaptak hivatalos tájékoztatást. Szeretnék mielőbb a város adminisztrálásába venni az útszakaszt, amennyiben van rá lehetőség, hiszen így a város költségvetéséből finanszírozva elvégeztethetnék ők maguk a szükséges javításokat.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!