
A hídhoz tartozó korlát és a járda is elkészült
Fotó: Lövéte Polgármesteri Hivatala/Facebook
Árvízvédelmi szempontból fontos megvalósítás fejeződött be Lövétén, ahol Hargita Megye Tanácsa új hidat építtetett a 132-es megyei út azon szakaszán, amely a Somsarjú patak felett halad át. Eközben a helyi önkormányzat 2,5 méteres támfalat készíttetett a patak mentén. A 132-es megyei út több helyen gödrössé vált, ott viszont még nem történtek javítások.
2023. február 03., 09:072023. február 03., 09:07
Noha az év legnagyobb részében csak csörgedezik a lövétei Somsarjú patak, nagyobb esőzéskor sok, a közeli legelőkről érkező víz összegyűl a medrében. A 132-es megyei úton épült alacsony vízáteresztő képességű korábbi híd miatt gyakran voltak ott árvizek, amit elsősorban a közelben lakók sínylettek meg. A víz ugyanis mezőgazdasági területeket és lakóházakat öntött el.
A lakók panaszai és többszöri hivatalos kérés után végül 2021-ben döntötte el a megyei tanács, hogy a problémák megszüntetése érdekében nagyobb vízáteresztő képességű hidat építenek az említett helyszínen. Bíró Barna Botond, az intézmény udvarhelyi alelnöke a megkezdett munkálatokat követően lapunknak elmondta,
Erre 500 ezer lejt különített el saját költségvetéséből a megyei önkormányzat. Mostanra befejeződtek ezek a munkálatok, a hídhoz tartozó korlát és a járda is elkészült, így gond nélkül közlekedhetnek az autósok és a gyalogosok is.
Kilencven méter hosszú, újonnan elkészült támfal védi a lakókat és javaikat
Fotó: Lövéte Polgármesteri Hivatala/Facebook
Mihály Dénes lövétei polgármester arról számolt be érdeklődésünkre, hogy az egyik pályázati projektjükből megmaradt pénzeket hasznosítani tudták: úgynevezett gabionfalat (rácsos, törtköves támfalat) építhettek a Somsarjú patak lakóházak felöli oldalán. Összességében 90 méter hosszú, 2,5 méter magas építményről van szó. Az elöljáró bízik benne, hogy így már megszűnnek az árvizek okozta problémák.
Hozzátette, hasonló gondok vannak még a helyi focipálya környékén is, ahol hasonló támfalat fognak építeni. A tervek kivitelezését a kedvezőtlenül alakuló időjárás akadályozta meg ideiglenesen.
Arról is érdeklődtünk a polgármestertől, hogy vannak-e gondok a 132-es megyei út Lövétéhez tartozó szakaszán. Mihály Dénes közölte, keletkeztek ugyan gödrök az út bizonyos részein, de ígéretet kaptak a megyei tanácstól a kátyúk mielőbbi betömésére.
Lőrincz Csaba szentegyházi polgármester arról beszélt, hogy helyenként a városhoz tartozó szakaszon is jócskán kigödrösödött a megyei út. Ígéretek ugyan voltak a javításokra, ám mindeddig nem történtek meg.
A településvezető egyébként úgy tudja, hogy mostanra lezárult a per, ami a megyei önkormányzat és a kivitelező között zajlott az útfelújítást követően, de erről nem kaptak hivatalos tájékoztatást. Szeretnék mielőbb a város adminisztrálásába venni az útszakaszt, amennyiben van rá lehetőség, hiszen így a város költségvetéséből finanszírozva elvégeztethetnék ők maguk a szükséges javításokat.
Könnyed, vicces, kisebb téteket felvonultató westerosi történtet adaptált a képernyőre az HBO George R. R. Martin egyik „mellékregényéből”, a Hét királyság lovagjából. Ajánló.
A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) vasárnap közzétett adatai szerint a kötelező magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő nyugdíjalapok vagyona december végén 201,6 milliárd lej volt, 34 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban.
Hárman meghaltak és egy személy megsérült vasárnap a 6-os országúton történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Somfa térségében – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Románia meghívást kapott február 19-ére Washingtonba a Béketanács első ülésére, a részvételről azonban csak az amerikai partnerekkel folytatott egyeztetések után dönt a román fél – közölte vasárnap a Facebook-oldalán államfő.
Legyen egy tér, ami biztonságos, szakmailag hiteles, tabuktól mentes, és mindenki előtt nyitva áll – ezzel az elképzeléssel vágott bele a közösségépítésbe öt erdélyi magyar pszichológus. Céljaikról, terveikről kérdeztük a MentaliTea létrehozóit.
A villamos energia, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a román ipar versenyképességét, és közvetve emeli a fogyasztási cikkek árát – állapította meg vasárnapi közleményében az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
A Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) ügyészei a rendőrségi nyomozókkal együttműködve január 23. és február 5. között 66 műveletet hajtottak végre – tájékozatott vasárnap az intézmény.
Önszántából távozott szombaton este fehéregyházi otthonából a 12 éves Boldijar Dorina Rozalia, aki azóta sem tért haza – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság, amely a lakók segítségére is számít a keresésben.
Az elmúlt 24 órában szolgálatot teljesítő közel 25 ezer belügyi alkalmazott több mint 2550 alkalommal intézkedtek, és csaknem 1500 mentési, elsősegélynyújtási és tűzoltási feladatot hajtottak végre – közölte vasárnap a belügyminisztérium.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint kedd estig havazással, jegesedéssel, a szél élénkülésével és jelentős lehűléssel járó időjárás várható Románia legnagyobb részén.
szóljon hozzá!