
Több községet szolgál majd ki az új gázhálózat. Archív
Fotó: Pinti Attila
Befejeződött a legnagyobb csíki gázhálózat-építés, amelynek során Csíkdánfalván, Csíkmadarason, Csíkszenttamáson és Csíkkarcfalván készült el a vezetékrendszer. Beüzemelni csak jövőben lehet, mert a gázátadó állomást is fel kell szerelni a működtetéshez.
2023. december 12., 07:532023. december 12., 07:53
Öt községet érint a beruházás, a felsoroltak mellett Csíkszentdomokos már rendelkezett gázhálózattal, ott elsősorban a korszerűsítés volt a feladat. A többi településeken azonban tavasztól folyamatos munka zajlott,
A földmunkák befejeződtek, a csővezetékek mindenütt elkészültek – ismertette megkeresésünkre Bőjte Csongor Ernő csíkdánfalvi polgármester, a projekt felelőse. Mint hozzátette, a tervezett ütemben haladt a munka, ezzel elégedettek.
A gázhálózaton a nyomáspróbát elvégezte az építő, viszont
– tudtuk meg. A jövendőbeli fogyasztóknál a gázórák dobozait is felszerelték,
Az elöljáró szerint a lakosság részéről jelentős az érdeklődés a hálózatra való csatlakozás iránt, jövőben pedig a középületek, intézmények az első fogyasztók között lesznek.
Az öt község az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma által meghirdetett pályázati kiíráson a minél magasabb pontszám elérése, és megfelelő számú fogyasztó biztosítása érdekében társult, és el is nyerték a támogatást.
Mivel az új fogyasztók közül 45 épület közintézmény, ez 313 háztartásnak felel meg. 86 kilométernyi vezetéket kellett építeni, és gázátadó állomást telepíteni Dánfalva és Madaras számára, Karcfalvát és Szenttamást a meglévő szentdomokosi átadó fogja kiszolgálni.
Az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programja (POIM) által biztosított 47,3 millió lej értékű támogatás mellett jelentős önrészre is szükség volt szükség ahhoz, hogy a több mint 62 millió lej értékű beruházás költségeit biztosítsák, ezért a községek hitelhez folyamodtak, az áfát pedig a szaktárca fizette.
Romániának jelenleg nincsenek üzemanyag-ellátási problémái, az ebben az ágazatban tevékenykedő vállalatok pedig a nemzetközi piachoz igazodó árakon vásárolnak – jelentette ki hétfőn Nicușor Dan államfő.
Nemcsak a hagyományok megélését tartják fontosnak Csíkszentkirályon, hanem azt is, hogy továbbadják azokat, példát mutassanak az ifjúságnak.
Sűrű füst keletkezett egy szászrégeni lakásban hétfőn, miután kigyulladt egy főzéshez használt készülék. Egy férfit evakuálni kellett a lakásból – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Bár már leáldozott a húsvéti képeslapküldés szép szokása, a korábban képeslapokon ábrázolt húsvéti szimbólumok tovább élnek az internetes üdvözleteken is. Vajon valaha elgondolkozunk-e azon, hogy mit üzennek a képek?
Változékony, gyakran szeszélyes időjárásra számíthatunk Székelyföldön a következő két hétben – derül ki a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzéséből. Az ortodox húsvét idején csapadékos idő ígérkezik a térségben is.
Összesen 13 ezer lej értékben tulajdonított el vagyontárgyakat három Hargita megyei fiatal egy kézdivásárhelyi vállalat telephelyéről, közülük kettőt már őrizetbe vettek – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Egy lakóház melléképületében csaptak fel a lángok hétfőn délután Székelyhodoson, a tüzet már eloltották a lakók, amire a tűzoltók a helyszínre érkeztek – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Többen ültek ittasan a kormányhoz húsvét vasárnap Hargita megyében: volt, aki emiatt árokba hajtott, ugyanakkor akadt olyan sofőr is, aki nem elég, hogy ittas volt, jogosítvánnyal sem rendelkezett sőt, autója sem volt bejegyezve.
Hideg időre, erős szélre és vegyes csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely Székelyföld térségét is érinti.
Gördülékenyen zajlik a levélszavazatok átvétele a Csíkszeredai Főkonzulátuson, ahol a választókat hosszabbított nyitvatartással, személyes segítséggel és rugalmas megoldásokkal is segítik, hogy mindenki érvényesen és határidőn belül adhassa le voksát.
2 hozzászólás