
Fotó: Cornel Cotorogea/Milvus csoport
Hét napot tartózkodott Romániában a Fremuth nevű barátkeselyű. A jeladóval ellátott madár két év alatt több mint tíz európai országot látogatott meg.
2024. március 29., 17:192024. március 29., 17:19
2024. március 29., 17:202024. március 29., 17:20
Európa legnagyobb ragadozó madara március 19-én, délután fél kettőkor repült be Románia légterébe az Arad megyei Nagypereg községnél – számol be a Milvus csoport. A madár hétnapos itt-tartózkodása során
Szemlak (Arad megye) közelében. Itt a Milvus önkéntese, Cornel Cotorogea kérésére egy helyi önkéntes le is fényképezte.
„Arad megyéből délkelet felé vette az irányt, majd többnapos, minden bizonnyal sikertelen portyázás után a Kárpátok gerince mentén eljutott Sucsáva megyéig, ahol ismét eltöltött egy napot, valószínűleg itt is találhatott táplálékot Demăcușa település közelében. Innen észak felé folytatta útját, majd március 26-án, reggel negyed kilenc előtt pár perccel átlépett Ukrajnába” – olvasható a Milvus közleményében, amelyben hangsúlyozzák, a részletes útleírással érzékeltetni szeretnék, hogy a barátkeselyűk milyen
A Milvus csoportnak – a Bearded Vulture LIFE projekt partnereként – többek között a Romániába kerülő, jeladót viselő barátkeselyűk nyomon követése is feladata.
Fremuth barátkeselyű útvonala 2024. március 19. és 26. között országunkban
Fotó: Milvus csoport
Ennek a tevékenységnek elsősorban az a célja, hogy ha rendellenességet vélnek felfedezni a madarak viselkedésében, azonnal a helyszínre menjenek és megmentsék a legyengült, sérült vagy akár mérgezett példányokat. Mivel egy
a madarak mozgásának figyelemmel kísérése nagy fontossággal bír.
A január 1. és 8. közötti héten a SIRENE irodák közötti információcserének köszönhetően 453 olyan személyt azonosítottak Európában, akik figyelmeztető jelzéssel szerepeltek a Schengeni Információs Rendszerben (SIS), közülük 313-at Románia területén.
A kormány vasárnap egy sor pontosítást közölt az ingatlanokra (épületek, telkek) és járművekre megszabott adók és illetékek emeléséről szóló döntéssel kapcsolatban.
A Maros és Hargita megyéket is átszelő 15-ös országúton átfogó megelőző rendőrségi akció zajlott vasárnap. Az akció célja a közúti biztonság növelése és a közlekedési balesetek fő kiváltó okainak megelőzése volt.
Közel 550 sofőr gépkocsivezetői jogosítványát vonták be szombaton a rendőrök, ezek közül 129-et gyorshajtás, 58-at alkohol hatása alatti vezetés miatt – közölte vasárnap az Országos Rendőr-főkapitányság (IGPR).
Az elmúlt 24 órában 121 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 123 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott szombaton a Salvamont.
Értesítsék a helyi rendőrséget vagy az éjjeli menedékhelyet, ha hajléktalan embereket észlelnek az utcán – hívja fel a marosvásárhelyiek figyelmét a polgármesteri hivatal, tekintettel a következő napok rendkívül alacsony hőmérsékletére.
A központi költségvetési intézmények tartozása tavaly novemberben 28,05 százalékkal 859,4 millió lejre nőtt az októberi 671,1 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium szombaton közzétett adataiból.
Többnapos havazás után vastag hóréteg borítja Csíkszék minden szegletét. A fehér tájak minden bizonnyal még egy ideig velünk maradnak, hiszen a bőséges szilárd csapadék után még napokig kitartó dermesztő hideg érkezett a térségbe.
Tavaly az előző évhez képest 2,6 százalékkal csökkent a gépkocsigyártás Romániában, összesen 545 510 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének (ACAROM) szombaton közzétett adataiból.
A Fidesz-KDNP 65 régi és 41 új jelölttel indul az országgyűlési választáson – jelentette be Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a párt szombaton Budapesten tartott 31. kongresszusán.
szóljon hozzá!