Hirdetés
Hirdetés

Elhasználódtak a tömbházak belső elosztóvezetékei: egyre több lehet a csőtörés

Tömbházi vízvezeték-szerelés. Szükség lesz megelőzni a nagyobb problémákat •  Fotó: Gábos Albin

Tömbházi vízvezeték-szerelés. Szükség lesz megelőzni a nagyobb problémákat

Fotó: Gábos Albin

Nemcsak kellemetlenséggel, ijedtséggel is jár, amikor csőtörés történik egy tömbházlakásban, mivel gyors hibaelhárításra van szükség, és a szomszédok is elázhatnak. A megelőzésre, a lakásokon áthaladó elöregedett vezetékek cseréjére viszont kevés példa akad, pedig a szakemberek szerint a mostani állapot már nem sokáig tartható fenn.

Kovács Attila

2019. március 24., 13:412019. március 24., 13:41

2019. március 24., 13:422019. március 24., 13:42

Jó esetben 30, kevésbé jó esetben 40 vagy 50 évesek a tömbházak nagy többségében meglévő belső víz- és szennyízvezetékek, lefolyók, amelyek teljes cseréjére nagyon kevesen gondolnak, és még kevesebben tudják ezt kivitelezni.

Lakásokon áthaladó, burkolatok alá beépített, elrejtett csövekről van szó,

amelyek legtöbb esetben kimaradnak a lakásfelújításokból, ha viszont meghibásodnak, akkor nemcsak a lakás ázik, de a falat, a szép burkolatot is törni-zúzni kell a hozzáférés érdekében.

A szakemberek szerint egyre sürgetőbb lenne az elhasználódott elosztóvezetékek cseréje, mert a halogatás csak tovább rontja a helyzetet.

A vízvezeték-szerelőknek egyre több ilyen javítást kell elvégezniük, ezért a megbízható szakemberek elérhetőségét, telefonszámait érdemes időben beszerezni.

Gyors beavatkozás nélkül

A váratlan, éjszaka, illetve hétvégén bekövetkező csőtörések egyik kellemetlen kísérőjelensége lehet, hogy a károsult nem tudja, hol is kell elzárni a főcsapot a pincében, illetve nem tud időben szerelőt hívni, és

a meghibásodás következtében akár egy napra is víz nélkül maradhat egy egész lépcsőház.

A regionális víz- és csatornaszolgáltató Harvíz Rt. Csíkszeredában 52 lakástulajdonosi egyesülettel kötött sürgősségi beavatkozásokat célzó szerződést, amelynek értelmében a lakószövetségek havi 10 lejes készenléti díjat fizetnek. Ezért a díjért meghibásodás esetén az illető lépcsőház alagsorában a problémás vezetéket pillanatnyi megoldásként a Harvíz szakemberei elzárják, megelőzve ezzel a lépcsőházban esetleg keletkező károkat – tájékoztatott kérdésünkre a cég. Hozzátették,

a meghibásodott vezetékek kijavíttatása a lakószövetség feladata, ezt bárkivel elvégeztethetik.

A Harvíz csak olyan javításokat vállal, amelyek a tömbházak közös helyiségeiben – az alagsorban – található vezetékeket érintik, a lakásokban található vagy a lakásokon átvezető elosztóvezetékeken nem végez javításokat – tudtuk meg. Sürgősségi beavatkozásokat, javításokat végző csoportjuk sem Csíkszeredában, sem Székelyudvarhelyen nincs, noha a belső vezetékek elhasználódását tekintve erre szükség lenne – tájékoztatott a szolgáltató. Azt is közölték, hogy az esetleges sürgősségi beavatkozásokat a külső hálózatokat karbantartó csoport szakemberei végzik,

egy készenléti csoport fenntartása, amely csak ezzel a tevékenységgel foglalkozna, veszteséges lenne, ezért szűnt meg a távhőszolgáltató Goscomnál is ez a szolgáltatás.

Hirdetés

Új vezetékek kellenek

A szolgáltató szerint a csőtörések megelőzése érdekében mindenképp ajánlott a tömbházak belső vezetékeinek cseréje.

Idézet
A régi vezetékek gyakran meghibásodnak, karbantartásuk nehéz, mivel a 40–50 évvel ezelőtt használt anyagok már elöregedtek, megrozsdásodtak. Csere esetén korszerű, az igénybevételnek megfelelő anyagokat ajánlunk, itt kell megemlíteni azt, hogy tapasztalataink szerint az olcsóbb anyagok használata távlatilag nem biztosíték az esetleges meghibásodások elkerülésére

– írta kérdésünkre a Harvíz Rt. Hasonlóan vélekedik egy általunk megkérdezett szakember is. Szilveszter Loránd vízvezeték-szerelő, aki számos meghibásodás, csőtörés javítását végezte az elmúlt években, határozottan állítja, hogy a tömbházakban a 40–50 éves belső elosztóvezetékek cseréje egyre sürgősebbé válik, és egyre nagyobb feladatot jelent majd. Mint tapasztalatairól elmondta,

a régebbi, fémből készült csövek a rozsdásodás miatt károsodnak jelentősen, az 1980-as évek közepétől használt műanyag vezetékek anyaga viszont megérett, és emiatt ezek sok esetben eltörnek.

Úgy vélte, hogy Csíkszeredában például egy ötfős szerelőcsoportnak több évre való munkát jelentene a lakásokon áthaladó elosztóvezetékek cseréje – ha lenne rá igény és lehetőség. Ő a nagyobb beavatkozások késlekedésének fő okát a pénzhiányban látja – ezek a munkálatok nem egyszerűek, és nem olcsók, falakat kell törni, burkolatokat bontani. Véleménye szerint a részleges, egy-egy lakásban, kényszerhelyzetben elvégzett javítások nem oldják meg a helyzetet, mert a vezeték más ponton ismét elszakadhat. Ugyanakkor nemcsak a hidegvíz-, hanem a melegvíz-vezetékek is rendszeresen meghibásodnak, de

gondok vannak az elhasználódott lefolyókkal, a szennyvízhálózattal is, amelyek felújítása, cseréje késik, ugyanakkor hozzáértő szakemberből is egyre kevesebb van

– összegzett.

Esetenként 40 vagy 50 évesek a tömbházak víz- és szennyízvezetékei, lefolyói •  Fotó: Gábos Albin Galéria

Esetenként 40 vagy 50 évesek a tömbházak víz- és szennyízvezetékei, lefolyói

Fotó: Gábos Albin

Különböző akadályok

A lakásokon áthaladó vízvezetékek cseréjét nemcsak a pénzhiány, hanem más okok is igen nehézkessé teszik – magyarázta kérdésünkre Mihaela Țâlea, aki több csíkszeredai lakástulajdonosi egyesület elnöki tisztségét is ellátja. Mint elmondta,

azok a tulajdonosok, akik lakásfelújításkor elmulasztották a vezetékek cseréjét, igen nehezen győzhetők meg arról, hogy új, közös elosztóvezetékre van szükség.

,,A korábban műanyag maszkokkal eltakart csöveket ma már mindenütt beépítették, sok esetben csempével, de akár márvánnyal is burkolták. A tulajdonossal nehéz lenne elfogadtatni azt, hogy a burkolatot fel kell törni egy ilyen munkálat miatt, amikor azt a típusú csempét, márványlapot már nem is lehet megvásárolni a pótlás érdekében” – említett egy nagy akadályt. Hozzátette, ha a tulajdonosi közgyűlés hoz döntést ilyen beavatkozásokról, akkor egyszerűbb ezt kivitelezni. Ha viszont nincs megegyezés, akkor marad minden lakástulajdonos számára szükséghelyzetben a javítás, illetve egy esetleges csőtörés nyomán keletkező károk miatti kiadások fedezésére a megfelelő lakásbiztosítás.

Útbaigazítás, meggyőzés

Két székelyudvarhelyi lakószövetség elnökével, Ferencz Istvánnal és Magyari Dénessel is beszélgettünk a téma kapcsán. Mint megtudtuk,

a tömbházak belső vezetékein keletkező meghibásodásokat a lakástulajdonosok javíttatják meg, az alagsorokban, pincékben történő beavatkozásokat a lakószövetségek megbízásából végzik el.

A lakószövetségek ugyan nem rendelkeznek saját szakemberrel, de sürgős beavatkozást igénylő helyzetekben útbaigazítással szolgálnak a lakóknak, mert több olyan idős, egyedül élő vagy beteg ember is van, aki egy csőtörés esetén nem tudja, hova forduljon. Arra is volt már példa, hogy

lakásfelújítás alkalmával a meglévő függőleges elosztóvezetéket több szomszéd együttműködésével cserélték ki

– tudtuk meg.

Tíz évvel ezelőtt több tömbház lépcsőházaiban új műanyag csövekre váltották a régi, elhasználódott elosztóvezetékeket – erről számolt be megkeresésünkre Kővári Zoltán, az egyik marosvásárhelyi lakástulajdonosi egyesület elnöke. Mint elmondta, nem volt könnyű ezt meglépni, de a lakók belátták, hogy szükség van a cserére az 1970-es években átadott társasházakban, mert sok volt a beázás, meghibásodás.

Miután sikerült meggyőzni a lakókat, a munkálatokat egy-egy lépcsőházban egy hét alatt végezte el a megbízott cég, és bár sok zajjal, kellemetlenséggel járt, utólag nem bánták meg

– jelentette ki. Az elnök szerint a vezetékek meghibásodásai miatt keletkező beázások akár szomorú következményekkel is járhatnak. Mint elmondta, volt olyan esetük, amikor egy lakó évekig áztatta az alatta élő szomszédokat, olyannyira, hogy a betonból készült födém mállani kezdett, és a vasalat is kilátszott belőle. ,,Hiába próbálkoztunk évekig, hogy megjavítsuk, szerelőt hívtunk, de nem engedett be a lakásba” – emlékezett az esetre, amelynek elszenvedői, az alsó szomszédok az állandó feszültség, idegesség miatt megbetegedtek, majd egymás után elhunytak.

Vízszintes elosztás: egy lehetőség
Nemcsak az elhasználódott csövek, hanem az egyéni fogyasztói szerződések lehetősége miatt is felmerül felújítás esetén a vízszintes elosztást biztosító belső vízvezetékek kiépítése a tömbházakban. E rendszer lényege, hogy új, közös tulajdonú vezetéket húznak a lépcsőházban, a lakások vízellátását mérő másodlagos vízórákat a lépcsőház közös tulajdonban lévő területére költöztetik, ugyanakkor a fogyasztás mérésére magasabb mérési osztályozású órákat használnak. Ha ez a rendszer kiépült, lehetőség van a vízfogyasztásra egyéni szerződést kötni. A számlázás a bekötési óra által mért mennyiségek alapján történik, a lépcsőházban felszerelt másodlagos órák figyelembevételével – közölte kérdésünkre a Harvíz Rt. A szolgáltató arra is kitért, hogy a vízszintes rendszer kivitelezését és az ezt követő egyéni szerződéskötést jóvá kell hagynia a lakószövetségnek is, emellett csak akkor van erre lehetőség, ha egy adott lépcsőház minden lakója elvégezteti. A jelenleg érvényes jogszabály szerint (2006. évi 241-es, újraközölt törvény) a munkálatok a szolgáltató engedélyével végeztethetők el, ugyanígy a felszerelt vízórák típusát is a szolgáltatónak kell jóváhagynia.

 

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 17., szerda

Hollywood kulisszatitkai Gyergyószentmiklóson

Különleges filmes élményben lehet része az érdeklődőknek június 19-én, pénteken 18 órától a Godako Rendezvényteremben, ahol Gergely László látványtechnikus tart interaktív előadást a hollywoodi filmgyártás kulisszatitkairól.

Hollywood kulisszatitkai Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2026. június 17., szerda

PNL-kongresszus vasárnap: a párt jövőjéről és irányvonaláról dönthetnek

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürója szerdán úgy döntött, hogy vasárnapra összehívja a párt kongresszusát, miközben tovább mélyül a feszültség Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök és a párt vezetése között.

PNL-kongresszus vasárnap: a párt jövőjéről és irányvonaláról dönthetnek
2026. június 17., szerda

Az USR sem támogatja, előfordulhat, hogy végül csak a PSD szavazza meg Adrian Veștea kormányát

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem támogatja a Veștea-kormányt – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter.

Az USR sem támogatja, előfordulhat, hogy végül csak a PSD szavazza meg Adrian Veștea kormányát
2026. június 17., szerda

Pártforrások szerint lemondott Cătălin Predoiu a PNL első alelnöki tisztségéről

Cătălin Predoiu szerdán lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöki tisztségéről – közölték liberális források.

Pártforrások szerint lemondott Cătălin Predoiu a PNL első alelnöki tisztségéről
Hirdetés
2026. június 17., szerda

Útfestés miatt forgalomkorlátozásra kell számítani a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor utcában

Székelyudvarhelyen a Bethlen Gábor utcában útfestési munkálatok kezdődnek. Emiatt kisebb forgalomkorlátozások lesznek.

Útfestés miatt forgalomkorlátozásra kell számítani a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor utcában
2026. június 17., szerda

Elfogadta a szenátus a gyermekpornográfiát érintő törvénymódosítást

Elfogadta a büntető törvénykönyv módosításáról szóló törvénytervezetet a szenátus szerdán, amely újradefiniálja a gyermekpornográfia fogalmát, és a cselekmények súlyához igazítja a büntetési tételeket.

Elfogadta a szenátus a gyermekpornográfiát érintő törvénymódosítást
2026. június 17., szerda

Kelemen Hunor szerint egy PNL-USR-RMDSZ kisebbségi kormány lenne az egyik megoldás

Kelemen Hunor szerdán kijelentette, hogy egyeztetett a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőivel kisebbségikormány-alakítási lehetőségekről, köztük egy PNL-USR-RMDSZ-kormányról.

Kelemen Hunor szerint egy PNL-USR-RMDSZ kisebbségi kormány lenne az egyik megoldás
Hirdetés
2026. június 17., szerda

Kelemen Hunor: az RMDSZ honatyái nem lesznek a teremben a Veștea-kormányról szóló szavazáskor

Kelemen Hunor szerdán közölte, hogy az RMDSZ képviselői és szenátorai nem fogják támogatni a Veștea-kormány esetleges beiktatását.

Kelemen Hunor: az RMDSZ honatyái nem lesznek a teremben a Veștea-kormányról szóló szavazáskor
2026. június 17., szerda

„A hallgatás nem fogja csillapítani a tanügyi alkalmazottak jogos lázadását”

Az oktatási szakszervezetek több ezer tagja tüntetett szerdán a kormány székhelye előtt az új bértörvény tervezete ellen, majd elindultak a parlament előtti tér felé.

„A hallgatás nem fogja csillapítani a tanügyi alkalmazottak jogos lázadását”
2026. június 17., szerda

Havi 500 lej körüli az a plusz szociális juttatás, amit a legszegényebb nyugdíjasok kapnak

Idén májusban 882 177 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 606-tal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.

Havi 500 lej körüli az a plusz szociális juttatás, amit a legszegényebb nyugdíjasok kapnak
Hirdetés