
Fotó: Veres Nándor
Nagyon jól teljesítettek a székelyudvarhelyiek a múlt szombaton megrendezett újrahasznosítási kampányon. A RoRec Egyesület a polgármesteri hivatallal, az RDE Harghita hulladékgazdálkodási vállalattal, illetve néhány önkéntessel közel 25 tonna elektromos és elektronikai hulladékot gyűjtött össze.
2018. június 27., 19:022018. június 27., 19:02
2018. június 27., 19:042018. június 27., 19:04
Évről évre érezhetőbb a lakosság környezettudatossága, már nem jellemző, hogy a meghibásodott háztartási készülékeket a hulladéktárolók mellett hagyják, inkább kivárják a gyűjtést, és leadják – közölte lapunkkal Prunel-Szathmári Andrea, a RoRec Egyesület helyi képviselője. Hozzátette,
Eredetileg négy gyűjtőpontot állítottak fel, azonban a szombat reggeli eső miatt a Tábor-negyedit megszüntették, így maradt a volt Stúdió mozi parkolója, a Tamási Áron út és a Megálló utca kereszteződésében lévő vonatállomás, valamint a Kaufland parkolója – mindhárom helyszínen óriási volt a forgalom.
Fotó: Veres Nándor
Mivel a lakosoktól és cégektől közel 25 tonna e-hulladék gyűlt be, az összesítést csak szerdára sikerült elvégezni. A nagy mennyiség egyrészt annak köszönhető, hogy míg előző években két gyűjtőkampányt szerveztek, a tavaly októberi elmaradt. Másrészt
– vélte az egyesület képviselője. „Az udvarhelyiek érdeme a sikeres akció, hiszen nagyon aktívak voltak, rengetegen eljöttek a gyűjtőpontokra. Olyan is volt, aki csak későn, este nyolc órakor ért oda, amikor az autók már készültek elmenni, de vállalta, hogy kimegy a telepre. A polgármesteri hivatal és a hulladékgazdálkodási vállalat is nagyon sokat segített” – mondta Prunel-Szathmári Andrea.
Az itt összegyűlt elektronikai hulladék zöme az apahidai gyűjtőközpontba kerül
Fotó: Veres Nándor
Az összesítés alapján a leadott hulladék nagy részét tévékészülékek tették ki, azonban hűtőszekrénytől mobiltelefon-töltőig nagyon változatos volt a paletta. „A lakók mindent hoztak, rengeteg kisméretű elektromos gépet adtak le, és a cégek sem nézték, hogy szombat van, jöttek” – jegyezte meg a RoRec képviselője.
A korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is a hulladékgazdálkodási vállalat két kocsija járta a várost a nagyobb készülékek elszállításáért, ugyanakkor a cég munkatársai segítettek azoknak az időseknek, akiknek nem volt lehetőségük kivinni lakásukból működésképtelen készülékeiket, így több mint ötven helyszínre mentek ki. A környezettudatosság jutalmaként több mint ötszáz 10 lejes ajándékutalványt osztottak ki, míg az a közel hétszáz ember, aki valamelyik gyűjtőpontra elvitte működésképtelen készülékeit, tombolasorsoláson vehetett részt.
Bármikor leadható
A gyűjtés a közeli településeken folytatódik: pénteken Máréfaván, szombaton Felsőboldogfalván, jövő szerdán pedig Zetelakán. A megunt vagy meghibásodott háztartási gépeket továbbra is le lehet adni a RoRec-nek. Ezt az igényt a 0800–444800-as zöldszámon (román nyelven) vagy a 0741–233257-es telefonszámon (magyar nyelven) lehet közölni.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!