
Fotó: Veres Nándor
Nagyon jól teljesítettek a székelyudvarhelyiek a múlt szombaton megrendezett újrahasznosítási kampányon. A RoRec Egyesület a polgármesteri hivatallal, az RDE Harghita hulladékgazdálkodási vállalattal, illetve néhány önkéntessel közel 25 tonna elektromos és elektronikai hulladékot gyűjtött össze.
2018. június 27., 19:022018. június 27., 19:02
2018. június 27., 19:042018. június 27., 19:04
Évről évre érezhetőbb a lakosság környezettudatossága, már nem jellemző, hogy a meghibásodott háztartási készülékeket a hulladéktárolók mellett hagyják, inkább kivárják a gyűjtést, és leadják – közölte lapunkkal Prunel-Szathmári Andrea, a RoRec Egyesület helyi képviselője. Hozzátette,
Eredetileg négy gyűjtőpontot állítottak fel, azonban a szombat reggeli eső miatt a Tábor-negyedit megszüntették, így maradt a volt Stúdió mozi parkolója, a Tamási Áron út és a Megálló utca kereszteződésében lévő vonatállomás, valamint a Kaufland parkolója – mindhárom helyszínen óriási volt a forgalom.
Fotó: Veres Nándor
Mivel a lakosoktól és cégektől közel 25 tonna e-hulladék gyűlt be, az összesítést csak szerdára sikerült elvégezni. A nagy mennyiség egyrészt annak köszönhető, hogy míg előző években két gyűjtőkampányt szerveztek, a tavaly októberi elmaradt. Másrészt
– vélte az egyesület képviselője. „Az udvarhelyiek érdeme a sikeres akció, hiszen nagyon aktívak voltak, rengetegen eljöttek a gyűjtőpontokra. Olyan is volt, aki csak későn, este nyolc órakor ért oda, amikor az autók már készültek elmenni, de vállalta, hogy kimegy a telepre. A polgármesteri hivatal és a hulladékgazdálkodási vállalat is nagyon sokat segített” – mondta Prunel-Szathmári Andrea.
Az itt összegyűlt elektronikai hulladék zöme az apahidai gyűjtőközpontba kerül
Fotó: Veres Nándor
Az összesítés alapján a leadott hulladék nagy részét tévékészülékek tették ki, azonban hűtőszekrénytől mobiltelefon-töltőig nagyon változatos volt a paletta. „A lakók mindent hoztak, rengeteg kisméretű elektromos gépet adtak le, és a cégek sem nézték, hogy szombat van, jöttek” – jegyezte meg a RoRec képviselője.
A korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is a hulladékgazdálkodási vállalat két kocsija járta a várost a nagyobb készülékek elszállításáért, ugyanakkor a cég munkatársai segítettek azoknak az időseknek, akiknek nem volt lehetőségük kivinni lakásukból működésképtelen készülékeiket, így több mint ötven helyszínre mentek ki. A környezettudatosság jutalmaként több mint ötszáz 10 lejes ajándékutalványt osztottak ki, míg az a közel hétszáz ember, aki valamelyik gyűjtőpontra elvitte működésképtelen készülékeit, tombolasorsoláson vehetett részt.
Bármikor leadható
A gyűjtés a közeli településeken folytatódik: pénteken Máréfaván, szombaton Felsőboldogfalván, jövő szerdán pedig Zetelakán. A megunt vagy meghibásodott háztartási gépeket továbbra is le lehet adni a RoRec-nek. Ezt az igényt a 0800–444800-as zöldszámon (román nyelven) vagy a 0741–233257-es telefonszámon (magyar nyelven) lehet közölni.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!