
Fotó: Veres Nándor
Nagyon jól teljesítettek a székelyudvarhelyiek a múlt szombaton megrendezett újrahasznosítási kampányon. A RoRec Egyesület a polgármesteri hivatallal, az RDE Harghita hulladékgazdálkodási vállalattal, illetve néhány önkéntessel közel 25 tonna elektromos és elektronikai hulladékot gyűjtött össze.
2018. június 27., 19:022018. június 27., 19:02
2018. június 27., 19:042018. június 27., 19:04
Évről évre érezhetőbb a lakosság környezettudatossága, már nem jellemző, hogy a meghibásodott háztartási készülékeket a hulladéktárolók mellett hagyják, inkább kivárják a gyűjtést, és leadják – közölte lapunkkal Prunel-Szathmári Andrea, a RoRec Egyesület helyi képviselője. Hozzátette,
Eredetileg négy gyűjtőpontot állítottak fel, azonban a szombat reggeli eső miatt a Tábor-negyedit megszüntették, így maradt a volt Stúdió mozi parkolója, a Tamási Áron út és a Megálló utca kereszteződésében lévő vonatállomás, valamint a Kaufland parkolója – mindhárom helyszínen óriási volt a forgalom.
Fotó: Veres Nándor
Mivel a lakosoktól és cégektől közel 25 tonna e-hulladék gyűlt be, az összesítést csak szerdára sikerült elvégezni. A nagy mennyiség egyrészt annak köszönhető, hogy míg előző években két gyűjtőkampányt szerveztek, a tavaly októberi elmaradt. Másrészt
– vélte az egyesület képviselője. „Az udvarhelyiek érdeme a sikeres akció, hiszen nagyon aktívak voltak, rengetegen eljöttek a gyűjtőpontokra. Olyan is volt, aki csak későn, este nyolc órakor ért oda, amikor az autók már készültek elmenni, de vállalta, hogy kimegy a telepre. A polgármesteri hivatal és a hulladékgazdálkodási vállalat is nagyon sokat segített” – mondta Prunel-Szathmári Andrea.
Az itt összegyűlt elektronikai hulladék zöme az apahidai gyűjtőközpontba kerül
Fotó: Veres Nándor
Az összesítés alapján a leadott hulladék nagy részét tévékészülékek tették ki, azonban hűtőszekrénytől mobiltelefon-töltőig nagyon változatos volt a paletta. „A lakók mindent hoztak, rengeteg kisméretű elektromos gépet adtak le, és a cégek sem nézték, hogy szombat van, jöttek” – jegyezte meg a RoRec képviselője.
A korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is a hulladékgazdálkodási vállalat két kocsija járta a várost a nagyobb készülékek elszállításáért, ugyanakkor a cég munkatársai segítettek azoknak az időseknek, akiknek nem volt lehetőségük kivinni lakásukból működésképtelen készülékeiket, így több mint ötven helyszínre mentek ki. A környezettudatosság jutalmaként több mint ötszáz 10 lejes ajándékutalványt osztottak ki, míg az a közel hétszáz ember, aki valamelyik gyűjtőpontra elvitte működésképtelen készülékeit, tombolasorsoláson vehetett részt.
Bármikor leadható
A gyűjtés a közeli településeken folytatódik: pénteken Máréfaván, szombaton Felsőboldogfalván, jövő szerdán pedig Zetelakán. A megunt vagy meghibásodott háztartási gépeket továbbra is le lehet adni a RoRec-nek. Ezt az igényt a 0800–444800-as zöldszámon (román nyelven) vagy a 0741–233257-es telefonszámon (magyar nyelven) lehet közölni.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!