Hirdetés
Hirdetés

Elfogadták a sérülékeny energiafogyasztók védelméről szóló törvényt

Fűtésszezonra készülve. Szociális védelmi intézkedéseket fogadtak el Bukarestben. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Fűtésszezonra készülve. Szociális védelmi intézkedéseket fogadtak el Bukarestben. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

A képviselőház kedden döntő házként elfogadta a sérülékeny energiafogyasztók védelméről szóló törvénytervezetet. A jogszabályt 281 igen szavazattal, egy tartózkodás mellett fogadták el a képviselők, ellenszavazat nem volt. A törvényben előírtak 2021. november elsejétől lépnek hatályba – írja az Agerpres hírügynökség.

Székelyhon

2021. szeptember 07., 21:562021. szeptember 07., 21:56

2021. szeptember 07., 21:582021. szeptember 07., 21:58

A jogszabály meghatározza a sérülékeny energiafogyasztók kategóriába való besorolás kritériumait, a rájuk vonatkozó szociális védelmi intézkedéseket és a háztartások alapvető szükségleteinek kielégítését szolgáló energiaforrásokhoz való hozzáférést.

A szociális védelmi intézkedések lehetnek pénzügyi és nem pénzügyi jellegűek. Ezeket az állami költségvetésből, helyi költségvetésből vagy európai alapokból finanszírozzák.

Pénzügyi intézkedések: támogatás a lakás fűtéséhez, a háztartás egész évi energiafogyasztásának egy részének fedezésére, a lakás világításához, hűtéséhez, fűtéséhez és melegvíz-ellátásához szükséges energiahatékony berendezések megvásárlására, a műszakilag elavult háztartási készülékek energiahatékony készülékekre való lecseréléséhez, az épületek energiateljesítményét javító termékek és szolgáltatások vásárlásához, illetve az energiaforrásokhoz való csatlakozáshoz.

A nem pénzügyi intézkedések közé tartozik az energiaforrásokhoz való hozzáférés és csatlakozás megkönnyítése, illetve annak megtiltása, hogy az energiaszolgáltatók lekapcsolják a szolgáltatásról a sérülékeny fogyasztók bizonyos kategóriáit.

Hirdetés

Az elfogadott törvénytervezet értelmében a fűtéstámogatást a személyenként számolt havi nettó átlagjövedelem alapján nyújtják, a kompenzáció összegét pedig az állami költségvetésből fizetik ki az alábbiak szerint:

  • 100 százalékos támogatás, ha az egyedülálló személy vagy a család egy főre eső nettó havi jövedelme nem haladja meg a 200 lejt;

  • 90 százalékos támogatás, ha az egy főre eső nettó havi jövedelem 200,1 lej és 320 lej között van;

  • 80 százalékos támogatás, ha az egy főre eső nettó havi jövedelem 320,1 és 440 lej között van;

  • 70 százalékos támogatás, ha az egy főre eső nettó havi jövedelem 440,1 és 560 lej között van;

  • 60 százalékos támogatás, ha az egy főre eső nettó havi jövedelem 560,1 és 680 lej között van;

  • 50 százalékos támogatás, ha az egy főre eső nettó havi jövedelem 680,1 és 920 lej között van;

  • 40 százalékos támogatás, ha az egy főre eső nettó havi jövedelem 920,1 és 1040 lej között van;

  • 30 százalékos támogatás, ha az egy főre eső nettó havi jövedelem 1040,1 és 1160 lej között van;

  • 20 százalékos támogatás, ha az egy főre eső nettó havi jövedelem 1160,1 és 1280 lej között van;

  • 10 százalékos támogatás, ha az egy főre eső nettó havi jövedelem 1280,1 és 1386 lej között van;

  • 10 százalékos támogatás, ha az egyedülálló személy nettó havi jövedelme 1280,1 és 2053 lej között van.

A képviselők jóváhagyták a szociáldemokrata (PSD) Adrian Solomon módosító javaslatát, amelyet a szakbizottság eredetileg elutasított. Ez a fával való fűtés támogatására vonatkozik, és havi 160 lejről 320 lejre emeli a referenciaértéket.

Szintén a PSD javaslatára a képviselők elfogadtak egy módosítást, amely havi 50 lejről 70 lejre emeli az alacsony jövedelmű családok és egyedülállók villamosenergia-támogatását, ha a lakásban ez az egyetlen használt energiaforrás.

„A családok és az egyedülálló személyek havonta, beleértve a hideg évszakot is, a felhasznált energiaforrásoknak megfelelő összegű energiatámogatásban részesülnek, amelynek összege 30 lej/hó a villamosenergia, 10 lej/hó a földgáz, 10 lej/hó a hőfogyasztás, 20 lej/hó a fával való fűtés esetében. Ha az egyetlen felhasznált energiaforrás a villamos energia, akkor a pótlék összege 70 lej/hó” – fogadták el a képviselők.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 08., szombat

Uszályokat süllyesztenek a Dunába a csernavodai atomerőmű üzemben tartása érdekében – videóval

Több, kővel megrakott uszályt süllyesztettek a Duna medrébe a csernavodai atomerőmű még működő kettes blokkjának üzemben tartása érdekében – írja a News.ro hírportál szombati közlése nyomán az MTI.

Uszályokat süllyesztenek a Dunába a csernavodai atomerőmű üzemben tartása érdekében – videóval
Hirdetés
2026. augusztus 08., szombat

Nicușor Dan: prioritásként kell kezelni az euró bevezetését

A Moody's elismerte azokat a fontos lépéseket, amelyeket Románia az elmúlt évben a költségvetési egyensúly megteremtése és a kiadások visszafogása érdekében tett – közölte a Facebook-oldalán Nicușor Dan.

Nicușor Dan: prioritásként kell kezelni az euró bevezetését
2026. augusztus 08., szombat

Viharos nap elé nézünk Székelyföldön

Légköri instabilitásra, megerősödő szélre, viharokra és jelentős mennyiségű csapadékot hozó záporokra vonatkozó, sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A figyelmeztetés a székelyföldi megyéket is érinti.

Viharos nap elé nézünk Székelyföldön
Viharos nap elé nézünk Székelyföldön
2026. augusztus 08., szombat

Viharos nap elé nézünk Székelyföldön

2026. augusztus 08., szombat

Már több mint száz településen kellett vízkorlátozást bevezetni országszerte

Jelenleg 14 megye 133 településén korlátozzák a vezetékes vízellátást a rendelkezésre álló vízkészletek csökkenése miatt – derül ki a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) péntek este közölt adataiból.

Már több mint száz településen kellett vízkorlátozást bevezetni országszerte
Hirdetés
2026. augusztus 07., péntek

A közvilágításon spórol a sepsiszentgyörgyi önkormányzat

Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.

A közvilágításon spórol a sepsiszentgyörgyi önkormányzat
2026. augusztus 07., péntek

Emberi sorsokat, érzelmeket mutat be a Magyar Menyasszony kiállítás

Magyar Menyasszony címmel nyílt kiállítás a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, ahol nem csak az elmúlt 500 év menyasszonyi ruháit, levelezéseket tekinthetik meg az érdeklődők, hanem történetekkel is gazdagodnak.

Emberi sorsokat, érzelmeket mutat be a Magyar Menyasszony kiállítás
2026. augusztus 07., péntek

Románul is helyt kell állni a hétfőn kezdődő írásbeliken – így készülhetnek a pótérettségizők

Elkezdődött a pótérettségi írásbeli szakasza: Székelyföldön majdnem kétezer diák vizsgázik. Hétfőn a román írásbelivel kezdik. Egy romántanár tanácsokat is ad a román nyelv gyakorlásához, amelyhez elengedhetetlen az élő román beszéd gyakorlása.

Románul is helyt kell állni a hétfőn kezdődő írásbeliken – így készülhetnek a pótérettségizők
Hirdetés
2026. augusztus 07., péntek

Visszaküldte a parlamentnek Nicușor Dan a közel 900 medve kilövését lehetővé tevő törvényt

Nicușor Dan államfő pénteken visszaküldte a parlamentnek újratárgyalásra a 2026-ban 859 barnamedve megelőző célú kilövését lehetővé tevő törvényt.

Visszaküldte a parlamentnek Nicușor Dan a közel 900 medve kilövését lehetővé tevő törvényt
2026. augusztus 07., péntek

Ha a helyzet indokolja, biztonsági intézkedéseket lehet elrendelni az országos villamosenergia-hálózatban

A kormány pénteken megteremtette a jogalapot arra, hogy a Transelectrica az országos villamosenergia-diszpécserszolgálaton keresztül augusztus 31-éig biztonsági intézkedéseket rendeljen el, ha ezt a villamosenergia-rendszer helyzete indokolja.

Ha a helyzet indokolja, biztonsági intézkedéseket lehet elrendelni az országos villamosenergia-hálózatban
2026. augusztus 07., péntek

Nem csak a medvék, a szemetelők ellen is védekezik Gyergyószentmiklós

Medvebiztos hulladéktárolókat helyezett ki Gyergyószentmiklós önkormányzata a 4-es kilométerként ismert üdülőövezetben. Ezzel már jól bevált példát követnek, és a medvék mellett az illegális hulladéklerakást is visszaszorítanák.

Nem csak a medvék, a szemetelők ellen is védekezik Gyergyószentmiklós
Hirdetés