
A terv szerint parkolni nem, vagy csak korlátozott számban lehet majd a kézdivásárhelyi városközpontban a jövőben
Fotó: Daczó-Hodor Barna
Kézdivásárhely egyedi, jellegzetes stílusú főterét az eredeti formavilág megőrzésével korszerűsítenék a jövőben. Bokor Tibor polgármester szívesebben látna több embert, mint autót a főtéren.
2023. augusztus 24., 10:082023. augusztus 24., 10:08
A településvezető elöljáróban arról számolt be, hogy történelmi tanulmány készült a városközpontról. „Minden, a központban található épület kartotéka elkészült. A tanulmányban le van írva, melyik épület készült el elsőként, melyik másodiknak, az idők során hogyan épült be a főtér” – részletezte az elöljáró. Hozzátette:
„Most senki számára nem adhatunk ki építkezési engedélyt, aki a főtéren lakik, mivel nincs leszabályozva, hogy milyen előírásokat betartva, hogyan lehetne építkezni.
– hangsúlyozta. Ezért fontos az említett tanulmány, ahogy az is, hogy annak alapján elkészítsék a főtér övezeti területrendezési tervét (PUZ), illetve az említett rendezési szabályzatot. „Ez folyamatban van, napok kérdése, hogy elkészüljön. Fontos, hiszen anélkül törvényesen nem lehet építkezni, csak javításokat végezhetünk” – érvelt Bokor Tibor.
Amint mindez elkészül, harminc napra közvéleményezésre bocsátják, majd, miután a végleges tervet a elfogadja az önkormányzati képviselő-testület,
„Azért, hogy az építkezés során ne gördüljön akadály a munkálatok útjába, elkészíttettünk egy archeológiai tanulmányt is a főtérről. A jelentést még nem kaptuk meg, ám bízom benne, hogy nem találtak semmit, hiszen úgy egyszerűbben haladhatnánk.
– mondta.
Mindemellett a főtér mobilitási tervét is megrendelték, melyet ugyancsak az említett övezeti területrendezési tervbe foglalnak bele.
– sorolta.
A szóban forgó tervek, tanulmányok elkészítésének céljáról is szólt a polgármester. „Ha mindez együtt van, gondolkodhatunk a főtér, illetve az ahhoz tartozó udvarterek teljes felújításán. Ez a szándékunk.
– fejtette ki.
A főtér arculatváltását illetően elmondta, több elképzelés van, ám ezek egyelőre tervek csupán. „Tekintettel arra, hogy műemlékzóna, meggyőződésem, a PUZ javasolja majd, hogy a főtér leendő arculata minél közelebb álljon a kommunista idők előtti »eredeti« főtérhez, amikor még vásártér volt. Korábban készült egy látványterv, melyből a zöldövezetet keveseltem. Jelenleg dolgoznak az új terven. Mikor elkészül, közvitára bocsátjuk, és jöhetnek a javaslatok” – hangsúlyozta.
A polgármester elmondása szerint élettel szeretnék megtölteni a város főterét. „Nagyobb placcra van szükség, úgy vélem, nem az a fontos, hogy az autó, hanem hogy az ember jöjjön be a főtérre.
– összegzett a városvezető.
Kossuth Rádió - újra mindenkié. Ez a szlogenje az augusztus 24-én teljes műsorstruktúrával visszatérő, megújult Kossuth Rádiónak – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Iroda vasárnap az MTI-vel.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint júliusban 11 971 személynek folyósítottak különnyugdíjat, eggyel többnek, mint előző hónapban.
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint a külföldi államadósság a GDP 30,8 százalékának megfelelő 599,946 milliárd lejre nőtt májusban az előző havi 592,836 milliárd lejről (a GDP 30,5 százaléka).
Isten jelenléte és a gyülekezet imái a legfontosabbak, hiszen így lesz élettel teli a felújított agyagfalvi református templom, ahol vasárnap tartottak ünnepi istentiszteletet. Közösségi összefogás eredménye volt a felújítás.
A Solidaritatea Sanitară szakszervezeti szövetség országos közvélemény-kutatást indított az egészségügyi dolgozók között arra nézve, hogy az új közalkalmazotti bértörvényt el kellene-e fogadni, avagy sem.
Tarlótűz pusztított vasárnap délután a Segesvárhoz tartozó Róra faluban, ebben pedig öt jármű is kiégett egy kertben – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Egy Kolozs megyei turista lezuhant szombaton egy szikláról a Csalhó-hegységben; SMURD-mentőhelikopterrel szállították a marosvásárhelyi sürgősségi kórházba.
Több mint 120 programmal várta a közönséget csütörtöktől vasárnapig a 19. Székelyföldi Lovas Ünnep. Négy napig ismét a lovak, a lovas sportágak, hagyományőrzés és életmód volt fókuszban a a gyergyószentmiklósi Krigel lovaspályán.
Hétfőn az ország nyolc megyéjében és Bukarestben lesz még kánikula, a hegyvidéken és a deli régiókban viharok várhatók.
A Duna vízhozama az országba való belépési pontnál (a baziási szakaszon) a jövő hét vége felé 1550 m³/s-ra emelkedik, ám továbbra is jóval az augusztusi sokéves átlag – 3900 m³/s – alatt marad az INHGA előrejelzése szerint.
szóljon hozzá!