
Csütörtökön Marosszentkirályon folytatták az érzékelők felszerelését, a sajtó is hivatalos volt ide
Fotó: Maros megyei tűzoltóság
Ötszáz füst- és szén-monoxid-érzékelőt szerelnek fel Maros megyében a katasztrófavédelem munkatársai a következő napokban olyan magánházakban, amelyek 2000 előtt épültek, illetve ahol idősek vagy fogyatékkal élők, szerényebb körülmények között tengődő vagy sokgyerekes családok laknak, valamint nehezebben megközelíthető helyen van a ház.
2024. április 11., 15:192024. április 11., 15:19
Összesen tízezer füst- és szén-monoxid-érzékelőt szerelnek fel ingyenesen az ország 20 megyéjében az Érzékelő az életért elnevezésű országos kampány keretében, amelyet az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) az E.ON Gaz és a Delgaz Grid gázszolgáltatók támogatásával valósít meg.
Itt a helyi katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) fogja levezényelni a kampányt, az E.ON Gaz és a Delgaz Grid támogatásával, ez utóbbi országos szinten tízezer füst- és szén-monoxid-érzékelőt adományozott e célra. Ebből Maros megyébe ötszáz készülék jut olyan magánházakba, amelyek 2000 előtt épültek, illetve ahol idősek vagy fogyatékkal élők, sokgyerekes, szerényebb körülmények között tengődő családok laknak, valamint nehezebben megközelíthető helyen van a ház.
A hatóságok és a gázszolgáltató képviselői csütörtökön tartott sajtóeseményen jelentették be a kampány elindulását a megyében.
Sajtóeseményen jelentették be az Érzékelő az életért elnevezésű kampány Maros megyei indulását
Fotó: Hajnal Csilla
Az eseményen részt vett Handrea Călin-Ioan, a Maros megyei katasztrófavédelem vezetője, Ifrim Cristian, a Delgaz Grid gázszolgáltató aligazgatója, Câmpean Cosmin alezredes, a kampány helyi vezetője, illetve a megye két alprefektusa, Nagy Zsigmond és Oprea Vasile Liviu.
Ezután következik Déda, Bátos, Marosvécs, Mezőcsávás, Gernyeszeg, Görgényszentimre, Marosszentkirály, Fehéregyháza, Marosmagyaró és Marosszentgyörgy községek. Ortodox húsvétig (május 5.) mind az ötszázat felszerelik a betervezett helyekre.
Fotó: Maros megyei tűzoltóság
Maros megye az elsők között van, ahol felszerelik az érzékelőket, mert kirívóan sok halott volt a tűzesetek során. A megyében 2022-ben háromszáz lakástűzhöz kellett kivonulniuk a tűzoltóknak, és összesen tizenkét halottja volt a tűzeseteknek.
– számolt be a tragédiákkal végződő esetekről Handrea Călin-Ioan, a Maros megyei katasztrófavédelem vezetője.
– tette hozzá a tűzoltóság vezetője.
Fotó: Maros megyei tűzoltóság
Ifrim Cristian, a Delgaz Grid gázszolgáltató aligazgatója elmondta, az elmúlt években a gázvezetékeken végzett korszerűsítési munkálatok révén a gázrobbanásokat sikerült felére csökkenteni, a gázmérgezések pedig hatvan százalékkal csökkentek. Maros megyében ötvenkét kilométer hosszú gázvezeték-hálózatot korszerűsítettek tavaly, idén még hatvan kilométer gázvezeték felújítása van betervezve a megyében.
A készüléket átvevő személyeknek kötelességük az érzékelőt rendeltetésszerűen használni. Ezek elemmel működnek, és csak füstre, illetve szén-monoxidra érzékenyek. A felszerelést végző csapat el is magyarázza a helyszínen, hogy miként kell használni ezeket, de egy használati útmutatót is kapnak a családok. Ha a készülék riasztója megszólal, akkor az egységes 112-es segélyhívószámon kell értesíteni a tűzoltókat, akik kiszállnak a helyszínre, és leellenőrzik, hogy mit érzékelt a készülék.
Közzétették hétfőn a pótérettségi végleges eredményeit. Az óvások elbírálása után 3,1 százalékponttal 36,9 százalékra nőtt a sikeresen vizsgázók aránya.
Különleges közönségtalálkozók várják a filmkedvelőket Székelyföld több településén: augusztus végén és szeptember elején Törőcsik Franciska is részt vesz a Magyar menyegző című film vetítéseit követő találkozókon.
Az elmúlt 24 órában 24 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 18 személynek nyújtottak segítséget – számolt be hétfő reggel a Facebook-oldalán a Salvamont.
Háromnapos rendkívüli ülésszak kezdődik hétfőn a parlamentben. A szenátus és a képviselőház az országos helyreállítási terv (PNRR) mérföldköveinek teljesítéséhez szükséges több törvénytervezetet is megvitat.
Szúnyogirtásra készül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala hétfőn este kilenc órától, így arra kérnek mindenkit, hogy kerüljék az alább közölt helyszíneket az említett időszakban.
Alapvető változásokat hoz a kedden hatályba lépő új urbanisztikai törvénykönyv, ami esetenként jócskán megkönnyíti az építkezéseket. Ám elhamarkodott lenne azt gondolni, hogy általánosan lazulnak az előírások. Sőt, lesznek, akik nem fognak örülni.
Kossuth Rádió - újra mindenkié. Ez a szlogenje az augusztus 24-én teljes műsorstruktúrával visszatérő, megújult Kossuth Rádiónak – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Iroda vasárnap az MTI-vel.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint júliusban 11 971 személynek folyósítottak különnyugdíjat, eggyel többnek, mint előző hónapban.
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint a külföldi államadósság a GDP 30,8 százalékának megfelelő 599,946 milliárd lejre nőtt májusban az előző havi 592,836 milliárd lejről (a GDP 30,5 százaléka).
Isten jelenléte és a gyülekezet imái a legfontosabbak, hiszen így lesz élettel teli a felújított agyagfalvi református templom, ahol vasárnap tartottak ünnepi istentiszteletet. Közösségi összefogás eredménye volt a felújítás.
szóljon hozzá!