
Csütörtökön Marosszentkirályon folytatták az érzékelők felszerelését, a sajtó is hivatalos volt ide
Fotó: Maros megyei tűzoltóság
Ötszáz füst- és szén-monoxid-érzékelőt szerelnek fel Maros megyében a katasztrófavédelem munkatársai a következő napokban olyan magánházakban, amelyek 2000 előtt épültek, illetve ahol idősek vagy fogyatékkal élők, szerényebb körülmények között tengődő vagy sokgyerekes családok laknak, valamint nehezebben megközelíthető helyen van a ház.
2024. április 11., 15:192024. április 11., 15:19
Összesen tízezer füst- és szén-monoxid-érzékelőt szerelnek fel ingyenesen az ország 20 megyéjében az Érzékelő az életért elnevezésű országos kampány keretében, amelyet az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) az E.ON Gaz és a Delgaz Grid gázszolgáltatók támogatásával valósít meg.
Itt a helyi katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) fogja levezényelni a kampányt, az E.ON Gaz és a Delgaz Grid támogatásával, ez utóbbi országos szinten tízezer füst- és szén-monoxid-érzékelőt adományozott e célra. Ebből Maros megyébe ötszáz készülék jut olyan magánházakba, amelyek 2000 előtt épültek, illetve ahol idősek vagy fogyatékkal élők, sokgyerekes, szerényebb körülmények között tengődő családok laknak, valamint nehezebben megközelíthető helyen van a ház.
A hatóságok és a gázszolgáltató képviselői csütörtökön tartott sajtóeseményen jelentették be a kampány elindulását a megyében.
Sajtóeseményen jelentették be az Érzékelő az életért elnevezésű kampány Maros megyei indulását
Fotó: Hajnal Csilla
Az eseményen részt vett Handrea Călin-Ioan, a Maros megyei katasztrófavédelem vezetője, Ifrim Cristian, a Delgaz Grid gázszolgáltató aligazgatója, Câmpean Cosmin alezredes, a kampány helyi vezetője, illetve a megye két alprefektusa, Nagy Zsigmond és Oprea Vasile Liviu.
Ezután következik Déda, Bátos, Marosvécs, Mezőcsávás, Gernyeszeg, Görgényszentimre, Marosszentkirály, Fehéregyháza, Marosmagyaró és Marosszentgyörgy községek. Ortodox húsvétig (május 5.) mind az ötszázat felszerelik a betervezett helyekre.
Fotó: Maros megyei tűzoltóság
Maros megye az elsők között van, ahol felszerelik az érzékelőket, mert kirívóan sok halott volt a tűzesetek során. A megyében 2022-ben háromszáz lakástűzhöz kellett kivonulniuk a tűzoltóknak, és összesen tizenkét halottja volt a tűzeseteknek.
– számolt be a tragédiákkal végződő esetekről Handrea Călin-Ioan, a Maros megyei katasztrófavédelem vezetője.
– tette hozzá a tűzoltóság vezetője.
Fotó: Maros megyei tűzoltóság
Ifrim Cristian, a Delgaz Grid gázszolgáltató aligazgatója elmondta, az elmúlt években a gázvezetékeken végzett korszerűsítési munkálatok révén a gázrobbanásokat sikerült felére csökkenteni, a gázmérgezések pedig hatvan százalékkal csökkentek. Maros megyében ötvenkét kilométer hosszú gázvezeték-hálózatot korszerűsítettek tavaly, idén még hatvan kilométer gázvezeték felújítása van betervezve a megyében.
A készüléket átvevő személyeknek kötelességük az érzékelőt rendeltetésszerűen használni. Ezek elemmel működnek, és csak füstre, illetve szén-monoxidra érzékenyek. A felszerelést végző csapat el is magyarázza a helyszínen, hogy miként kell használni ezeket, de egy használati útmutatót is kapnak a családok. Ha a készülék riasztója megszólal, akkor az egységes 112-es segélyhívószámon kell értesíteni a tűzoltókat, akik kiszállnak a helyszínre, és leellenőrzik, hogy mit érzékelt a készülék.
Idén várhatóan nem vonnak be új csomagolóanyagokat a betétdíjas rendszerbe (SGR) – nyilatkozta csütörtökön az ezt működtető RetuRo vállalat kommunikációs igazgatója.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint márciusban 2,8 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban az előző havi 2,1 százalékról. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 9 százalék.
A kerékpárosok szabályszegései jelentik továbbra is a legsúlyosabb közúti balesetek fő okát Hargita megyében. Ez a jelenség már öt éve tart, azóta a gyorshajtás a második helyre szorult a baleseti okok között.
Tavaly több mint 2,56 milliárd lej kártérítést fizettek ki a biztosítók a fakultatív CASCO-kötvények alapján – közölte csütörtökön a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR).
Elkezdődött Marosvásárhelyen a Bolyai nevet viselő Kárpát-medencei iskolák 22. találkozója. Kilenc intézmény tanárai és diákjai gyűltek össze, hogy közösen idézzék fel a Bolyaiak örökségét, megismerjék egymás kultúráját.
Közzétette a levélszavazatok legfrissebb adatait a Nemzeti Választási Iroda: eddig több mint 355 ezer levélszavazat érkezett be, ezek döntő többségét már fel is dolgozták.
Szerdán és csütörtökön is csökkent az üzemanyag ára a romániai töltőállomásokon a kőolaj világpiaci árának csökkenése következtében. Csütörtöktől a Petrom és az OMV kutakon is olcsóbban lehet tankolni az előző napokhoz képest.
Huszonöt kutyát találtak a hatóságok egy bukaresti, negyedik kerületi tömbházlakásban – tájékoztatott szerdán a kóbor kutyákkal foglalkozó állatvédelmi felügyelet (ASPA).
Megérkeztek a próbaérettségi eredményei: Maros megyében a vizsgázók valamivel több mint fele átment, míg Háromszéken a részvétel hiányosságai torzítják az összképet. Hargita megyében nem készült nyilvános összesítés.
Telefonon tárgyalt szerdán Ilie Bolojan kormányfő Magyarország megválasztott miniszterelnökével, Magyar Péterrel.
szóljon hozzá!