
Az elkövetkező időszakban több helyen ivóvízvezetékek helyeznek a földbe. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Megkapta a környezetvédelmi engedélyt, így meg lehet hirdetni a versenytárgyalást a Marosludas–Mezőméhes–Mezősály irányába tartó fő vízvezetékrendszerre – adta hírül több politikus, köztük Ervin Molnar parlamenti képviselő a közösségi oldalán. Ez azért fontos hír, mert az érintett települések egy részén nincs vezetékes víz.
2022. augusztus 27., 12:052022. augusztus 27., 12:05
Maros megyében, a Mezőségen, a megyeszékhely és a Kolozs megye közötti részen fekvő településeken évek óta komoly ivóvízgondokkal küszködnek. Ahol van szolgáltatás, ott korlátozzák, hogy eljuthasson a rendszer végén levő falvakhoz is. Mint korábban beszámoltunk róla, majdnem egész nyáron korlátozva, hetente csak 3–4 napig volt víz a vezetékben Nagysármáson és a környező településeken.
Az Aquaserv regionális vízszolgáltató folyamatosan pályázik a vízvezetékrendszer meghosszabbítására és a régi vezetékrendszer cseréjére. Jelenleg is több nyertes, uniós pályázata van. Többek között a Marosludas–Mezőméhes–Mezősály irányába tartó fővonal és elosztórendszer kiépítése, amely terv most kapta meg a környezetvédelmi engedélyt; következik a tervezési és a kivitelezési munkálatok meghirdetése.
A tervek szerint a kivitelezést már jövőre el tudják kezdeni. A fővezeték lefektetése után a településekre vezető bekötések és a háztartások csatlakozása következik, s ha minden a jelenlegi elképzelés szerint zajlik, akkor bő két éven belül a Mezőségen a jelenleginél több otthonban biztosítani tudják a létfontosságú ivóvizet. A szóban forgó fővezetékhez 12 ezer háztartást fognak csatlakoztatni.
Az Aquaserv közben a szintén európai uniós pénzforrásokból kiépítendő Nyárád menti vezetékrendszer megvalósításán is dolgozik. Ez esetben a víz- és csatornarendszer kiépítését és kibővítését célzó versenytárgyalás már meg volt hirdetve, az ajánlatokat augusztus 16-ig lehetett benyújtani, azokat október végéig fogják kielemezni, és akkor hirdetnek majd nyertest is.
Különböző technikákkal füstölt szalonnákat kóstolhattak a csíkszeredaiak a második alkalommal megszervezett Füst és só – Székelyföldi Szalonnamustra elnevezésű rendezvény első napján, pénteken.
Romániának most a deficittel kapcsolatos problémák megoldására és a helyreállítási források lehívására kellene összpontosítania, nincs szüksége politikai válságra - jelentette ki pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök.
Elemezte a magyarországi választások eredményeit a Szövetségi Állandó Tanács. Kelemen Hunort felhatalmazták, hogy Magyar Péterrel, a Tisza elnökével tárgyaljon.
A Tisza Párt azt javasolja, hogy május 9-én legyen az új Országgyűlés alakuló ülése, aznap megválaszthatják az új miniszterelnököt is.
A Felsőrákoson történt bántalmazásról szóló cikkünk megjelenését követően a rendőrség támogatásáról biztosította a lakosságot. Közleményükben hangsúlyozták: szorgalmazzák a térfigyelő kamerarendszer beindítását, és fokozzák a járőrözést a faluban.
Az idei első két hónapban éves viszonylatban 2,1 százalékkal csökkent Románia energiatermelése – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hét megye folyóvizeire.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) elsőfokú riasztást adott ki pénteken fokozott légköri instabilitás és erős szélfúvás miatt az ország több régiójában.
Romániának 600 millió eurót kellene kifizetnie az oltóanyagot gyártó Pfizer/BioNTech vállalatnak a leszerződött, de át nem vett koronavírus elleni vakcinákért.
Romániai üzemet vásárolt fel a svájci Sika építőanyag- és ipari ragasztástechnikai cég – hivatkozik az MTI a Profit.ro gazdasági portálra, amely a vállalat közleménye alapján számolt be a tranzakcióról.
szóljon hozzá!