
Kifüggesztett pótérettségi eredmények. A Hargita megyeiek országos viszonylatban jól teljesítettek. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az őszi érettségire jelentkezők 30,8 százalékának sikerült a vizsga az óvások elbírálása előtti eredmények szerint. Ez 3,9 százalékkal jobb eredmény a tavalyinál, amikor csak az érettségizők 26,9 százaléka ment át az augusztus végi és szeptember eleji vizsgán – írja az Agerpres hírügynökség.
2019. szeptember 03., 15:582019. szeptember 03., 15:58
2019. szeptember 03., 16:002019. szeptember 03., 16:00
A tanügyminisztérium adatai szerint az őszi érettségit sikeresen letevő 10 718 személy közül 8049-en idén fejezték be középiskolai tanulmányaikat, 2669-en pedig korábbi években.
Az őszi érettségire jelentkező idei végzősök (2018–2019-es évfolyam) 34,2 százalékos arányban tették le sikerrel a vizsgát, ez egy százalékkal jobb a tavaly őszi eredményhez képest (33,1 százalék). A korábbi végzősgenerációk sorából kikerült érettségizőknek 23,7 százalékban sikerült a megmérettetés.
Eredetileg 43 528-an iratkoztak be idén az őszi érettségire, de csak 34 815-en jelentek meg a vizsgán. Hetven személyt kizártak csalás miatt, ők a következő két érettségi szesszióban nem jelentkezhetnek a vizsgára. Az őszi érettségizők közül senki nem érte el a színtízes átlagot.
továbbá a Iaşi (43,69 százalék), Gorj (42,46 százalék), Fehér (41,18 százalék) és Dolj (40,36 százalék) megyeiek. A fővárosban 31,95 százalékos a sikeresen vizsgázók aránya. A leggyengébb eredményt ezúttal Giurgiu megyében érték el (21,85 százalék).
A vizsgázóknak minden írásbeli vizsgán el kellett érniük az 5-öst, a vizsgajegyek számtani középarányosa pedig nem lehetett kisebb 6-osnál. A fellebbezéseket kedden 16 óráig lehet benyújtani. A végső eredmények szeptember 7-ére várhatók.
Tojást festenek, kalácsot sütnek és sokan ma is eljárnak locsolni a Székelyhon olvasói közül. A húsvéti kvízre adott válaszok alapján az is látszik, hogy az ünnepi hagyományok továbbra is fontosak, még ha az egyes szokások megélése családonként el is tér.
Az oktatási minisztérium pénteken bejelentette, hogy április 9-re halasztotta a próbaérettségi eredményeinek közzétételét, mert az eredetileg kijelölt határidőhöz képest túl sok dolgozat várt még javításra.
A pénzügyminisztérium jelenleg ügyvédek bevonásával mérlegeli, hogy milyen lépéseket tehet a Pfizer-ügyben, és vizsgálja egy sikeres fellebbezés feltételeit, miközben tárgyalást is kezdeményez a gyógyszervállalattal.
A bukaresti törvényszék pénteken megszüntette Călin Georgescu hatósági felügyeletét abban az ügyben, amelyben a volt államelnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
A kormány elfogadta a gázolaj jövedéki adójának átmeneti csökkentéséről, valamint a Románia területén kitermelt kőolaj és az abból előállított energiahordozók értékesítéséből származó bevételekre kivetett szolidaritási hozzájárulásról szóló rendelet.
Elégtelennek tartja az kis- és középvállalkozásokat tömörítő IMM Románia elnöke a gázolaj jövedéki adóját literenként 30 banival csökkentő kormányintézkedést.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
szóljon hozzá!