
Az erdők és a mezők is bő élelemforrást biztosítanak idén a medvéknek, mégis lakott területre merészkednek a vadállatok
Fotó: Barabás Ákos
A hatóságok ugyan nem találták meg, de a lakók szerint ismét medve járt az elmúlt hétvégén a székelyudvarhelyi Csereháton, mindemellett más településen is volt hasonló probléma Udvarhelyszéken. A Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vezetője szerint furcsa jelenségről van szó, hiszen az erdőkben és a mezőkön is bőven akad eledel a nagyvadaknak.
2024. szeptember 24., 08:022024. szeptember 24., 08:02
2024. szeptember 24., 17:012024. szeptember 24., 17:01
Az év elején történt kilövések ellenére újabb medve tanyázhat a székelyudvarhelyi Cserehát-negyed környékén, amelyet immár a lakók is láttak. Katona Lóránt, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség igazgatóhelyettese megkeresésünkkor közölte,
Az esetről egyébként a Ro-Alert riasztórendszer segítségével tájékoztatták a lakókat.
Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatója rámutatott, tőlük két vadőr járt a helyszínen, de nem látták a problémás medvét. Valószínűnek tartja ugyanakkor, hogy valóban ott járhatott egy nagyvad.
ami nem is csoda, hiszen ideális élőhelyről van szó. A sűrű, bokros és fás rész ugyanis védelmet biztosít a medvéknek, ráadásul élelemért sem kell messze menjenek.
– mondta a vadászegyesület vezetője.
Az igazgató szerint az ételmaradékok zárt szemetesbe való elhelyezése mellett a bokros rész kitakarítása lenne a legmegfelelőbb megoldás a medvék távoltartása érdekében, ám belátja, hogy ezt nem egyszerű megvalósítani. Gondolkodnak azon is, hogy hajtást szervezzenek a problémás részen, ám ez egy veszélyes, ugyanakkor nehéz feladat.
Kadicsfalván és a székelyudvarhelyi Hunyadi utcai gyümölcsösnél is vannak medvék, amelyek jó eséllyel gondot fognak okozni – tudtuk meg Katona Lóránttól. Mărmureanu-Bíró Leonárd pedig hozzátette, más településeken sem jobb a helyzet.
Az igazgató ugyanakkor furcsállja a helyzetet, hiszen jelenleg bőven van élelem a nagyvadak számára az erdőkben és a mezőkön, így semmi nem indokolja, hogy a házak közé merészkedjenek.
– magyarázta. Valószínűnek tartja, hogy a túlszaporodott medvepopuláció okozza a furcsa jelenséget, a nagyobb példányok ugyanis nem engedik be a területükre a kisebb egyedeket.
Százharminckét millió eurós beruházás zajlik a marosvásárhelyi orvosi egyetemen, ahol több mint tízezer diák tanul – derült ki Leonard Azamfirei rektor beszámolójából, aki a Marosvásárhelyen megvásárolt épületek sorsáról is beszélt.
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint februárban 2,1 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban az előző havi 2 százalékról. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,3 százalék.
A jövő héten esedékes próbaérettségi bojkottálására biztatják a tanárokat az oktatási szakszervezetek.
Elfogadta szerdán a szenátus első házként azt a törvénytervezetet, amely szerint 2026-ban országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.
Ittas sofőr okozott anyagi kárral járó balesetet Csíkszeredában kedden, de Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen is alkoholos befolyásoltság alatt vezető sofőröket szűrtek ki a rendőrök – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Többször látták Székelyszenterzsébeten a kifejlett medvét, amely kedden egy szürkemarhát is megölt, jelentős kárt okozva a gazdának. Később ismét visszatért a helyszínre a nagyvad, így kénytelenek voltak kilőni azt.
Több okból is takarékosságra kényszerülnek a Szent György Napok szervezői, de a vízzel félig telt pohár tele felét nézik: az erdélyi és helyi fellépőkkel az egymásra figyelés, a találkozások öröme jobban megélhető.
Lezárták a csíksomlyói borvízforrás környékét egy szalaggal miután a laborvizsgálatok Coliform baktériumok jelenlétét mutatták ki vízben. Feltehetően a forrás magától kitisztul és napokon belül újra iható lesz a vize.
Mintegy 7,5 millió lejt csoportosítottak át csibai utcák leaszfaltozására az Anghel Saligny program finanszírozásából a csíkszeredai önkormányzati képviselők szerdai, rendkívüli ülésén.
Elsüllyedt szerda reggel egy vontatóhajó a Konstanca megyei Midia kikötőben, folyamatban van az incidenskor a fedélzeten lévő személyek keresése és mentése – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
1 hozzászólás