
Sokakat érint. A magánórák „végigkísérik" a tanulók jelentős részét a közoktatási éveik alatt. Képünk illusztráció
Fotó: Balázs Attila/MTI
A magánórát adó pedagógusok pénztárgéppel is kell rendelkezzenek, derül ki az adóhatóság által az érintettek számára közzétett tájékoztatóból, amely lépésről lépésre elmagyarázza, a magánfelkészítőket tartó tanároknak miként kell kitölteniük a május 25-ig leadandó adóbevallási nyilatkozatukat. A megkérdezett oktatási szakemberek szerint a tanulmányi és vizsgaeredmények romlásához vezethet, ha a magánórát adó pedagógusok felhagynak a tevékenységgel a bürokratikus teendők miatt.
2022. május 08., 18:332022. május 08., 18:33
A magánórát tartó pedagógusok számára a napokban közzétett adóhatósági (ANAF) tájékoztató szerint a független tevékenység során kötelesek elektronikus pénztárgépet használni az érintettek, függetlenül attól, hogy bankkártyán vagy készpénzben fogadják el a magánórák díját. A magánórákból származó összegek áfamentes bevételnek számítanak, ismerteti az érintettekkel a pénzügy, ugyanakkor arról is tájékoztatják őket, hogy
A 10 százalékos jövedelemadó kiszámítására példákat is ad az adóhatóság, továbbá arra is kitérnek a tájékoztatóban, hogy azok a magánórát tartó pedagógusok, akik alkalmazásban is állnak, csak a független tevékenységből származó jövedelmük felére kell jövedelemadót fizessenek. Az adóbevallást május 25-ig kell benyújtsák a pénzügyhöz, a bevételeikre számolt adót pedig egy éven belül kell törlesszék.
A napokban olvasta a magánórákból származó jövedelem bevallásáról szóló hírt, de nem került még szóba ez a téma a tanáriban, és mivel az óraadó közvetlen kollégái nyugdíjba mentek, nem tudja, általában miként vélekednek a pedagógusok az említett kötelezettségről – mondta el megkeresésünkre az egyik székelyudvarhelyi tanintézet, az Orbán Balázs Általános Iskola igazgatója, Gábos Anna. Viszont azt is hozzáfűzte, hogy a magánórákból származó bevételek adózása már régi téma az oktatási rendszerben, és emlékszik, hogy korábban volt olyan kollégája, aki egyéni vállalkozást alapított, hogy elszámolhassa a bevételeit, ám végül nem használta, mert mások sem így tettek.
– fogalmazott, azzal érvelve, hogy véleménye szerint az érintettek többségét elriasztja a sok adminisztratív macera, amivel ez a tevékenység együtt jár.
Elszámolás. A magánórák díját elektronikus pénztárgéppel kiállított nyugtával kell hitelesítsék az oktatók
Fotó: Haáz Vince
Ha viszont a tanítók, tanárok abbahagyják a magánórák tartását, az egyértelműen meglátszik majd a tanulmányi, illetve vizsgaeredményeken, figyelmeztetett az iskolaigazgató: „azoknak a gyerekeknek egy része, akiknek szüksége van a támogatásra, még inkább magára fog maradni”. Ilyen diák pedig sok van, hiszen a tapasztalataik szerint
– magyarázta Gábos Anna. Gyakoriak az olyan esetek is, amikor idősekre, esetleg nyugdíjas tanítónőkre kell bízzák a szülők a gyerekeiket, akik lényegében pótmamaként vigyáznak rájuk és tanítják is, amíg a szülők hazaérkeznek munkából. Ilyen esetekben méltánytalan is volna elvárni, hogy ezeknek az idős hölgyeknek elektronikus pénztárgépe legyen, amivel elszámolhatják bevételeiket – véli az igazgató. Gábos Anna szerint egyszerűbb formát kellene találjon az állam a magánórák ellenőrzésére. Meg lehetne ezt az intézményesített oktatásban is szervezni, például délutáni programként, állami finanszírozással – mondott egy hirtelen ötletet az igazgató.
Hasonló véleményen van Kocs Ilona, az oktatásban dolgozók érdekvédelmi tömörülésének, a Tanügyi Szabad Szakszervezetnek a Hargita megyei területi vezetője is. „Ha a gyermek magánórára szorul, akkor azt tartsák meg az iskolában. Tartsa meg az iskolában az ő tanára, és neki fizessék ezt ki pótóraként” – vázolta elképzelését. Kérdésünkre elmondta, a szakszervezetnek nincs még álláspontja a magánóratartásról, jövő héten tartanak országos gyűlést, azon fogják megvitatni a témát.
hiszen, amint azt Kocs Ilonától megtudtuk, álláspontjuk szerint az állam a pótórák elszámolását sem végzi megfelelően. Azokról a tanórákról van szó, amelyeket a normán felül tartanak meg a pedagógusok a tanárhiány miatt. „Ha fennmarad három, négy öt óra, aminek a megtartására nincs elég pedagógus, akkor egy ugyanolyan szakos tanárnak odaadják pótóraként. Ez azt jelenti, hogy pluszban kifizetik neki ezt a három órát is.” Ezt az értéket viszont nem veszik figyelembe a szabadságpénzek kiszámításánál, így olyan helyzet is előállhat, hogy egy pedagógus – aki például három iskolában tart pótórákat – nem kap szabadságpénzt, mert egyik iskolában sem teljes normás tanár – magyarázta Kocs Ilona. A szakszervezet képviselője 80 iskola pedagógusainak egy része nevében már négy pert indított az említett okok miatt.
A magánóratartást illetően Kocs Ilona elmondta, nem lehet a tevékenységet törvénytelenül végezni, de ha pénztárgéphasználatra, könyvelési tevékenységre és más, hasonló adminisztratív teendőkre kényszerítik az érintett pedagógusokat, akkor „el fognak maradni a magánórák és a színvonal még rosszabb lesz.”
Az elmúlt 24 órában tapasztalt hidrometeorológiai jelenségek tizenkét megye 39 településén és Bukarestben okoztak károkat – közölte vasárnap a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tavalyi Báj-havasi túra megejtésekor került fel a bakancslistára a távolban sejtelmesen körvonalozódó Grohotis. Erdélynek megannyi hegye kínál barangolási lehetőséget egy-egy hétvégére, ám az ezeréves határ még mindig különleges csáberővel bír.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!