Hirdetés
Hirdetés

Elégedetlenséget szült a marosvásárhelyi sportbázis felújított kaputáblája: hiányolják róla Fülöp György nevét

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Bár ízléses és elegáns, nem mindenkinek nyerte el a tetszését a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium által közösen használt sportbázis bejárata fölé elhelyezett új névtábla. Ennek oka, hogy a bolyaisok „elfelejtették” feltüntetni a felekezeti iskola, valamint Fülöp György nevét, akiről ezelőtt hét évvel elnevezték a patinás sportkomplexumot.

Szucher Ervin

2018. május 10., 15:472018. május 10., 15:47

Érzékenyen érintette a Református Kollégium közösségének egyes tagjait, a sportbarátokat és Fülöp György rokonait, hogy

az új kaputábláról lemaradt a felekezeti iskola, valamint a néhai válogatott sportoló neve.

Az állami iskola a február végi Bolyaiathon nevet viselő diák-sportvetélkedő előtt cserélte le a régi, megkopott táblát. A „bolyais téli olimpiára” már a megújult, de hiányos tábla díszelgett a sportkomplexum bejárat fölött.

Hirdetés

Eltűnt a márványlap

A ’40-es évek végén, a Kazinczy (Kogălniceanu) és a Borsos Tamás utcai kertek államosításával létesített sportbázist 2011. június 17-én, ünnepélyes keretek közt nevezték el a néhai válogatott sportolóról, az iskola egykori aligazgatójáról, Fülöp Györgyről. Ifjúkorában

Fülöp György azzal vált híressé, hogy egy időben úgy űzött három sportágat – kosárlabdázott, vízilabdázott és úszott –, hogy mindháromban bekerült a román válogatottba. A legjobb eredményeit kosarasként érte el a szintén legendás hírű vásárhelyi játékosok, Zöldi, Ferencz, Elek, Molter, Lukács A., Deák, Koós, Rigó, Lukács J., Aszalos és Ördögh társaságában.

A kaputábláról lemaradt a néhai válogatott sportoló neve •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A kaputábláról lemaradt a néhai válogatott sportoló neve

Fotó: Haáz Vince

Ő volt az, aki a hazai bajnokságban meghonosította a főként beállók által használt horogdobást. Miután szegre akasztotta cipőjét, testnevelő tanári és kosáredzői pályába kezdett. Hamar kiderült róla, hogy

nem csak kiváló sportoló: emberként és pedagógusként is mindig példamutatóan teljesített.

Hosszú éveken keresztül volt a Bolyai Farkas Gimnázium aligazgatója, illetve sportigazgatója, fontos szerepet játszva abban, hogy az egykori Református Kollégium hírneve nemcsak hogy nem csorbult, de elit oktatási intézménnyé nemesedett a szocializmus emberpróbáló, emberi értékeket elsorvasztó időszakában is. Négy évvel ezelőtt Pályán kívül – pályán belül címmel fia, ifj. Fülöp György könyvet jelentett meg a 2001-ben, nyolcvan esztendősen távozott apjáról.

Bár azt nyilatkozta, hogy ő már semmin sem csodálkozik, ami Marosvásárhelyen történik, Fülöp György Magyarországon élő fia mégiscsak meglepődött az intézkedésen. Évekkel ezelőtt azt furcsállta, hogy őt senki nem hívta meg a névadási ünnepélyre, az akkor még életben lévő édesanyjának, Fülöp Georgetának pedig az tűnt kissé morbidnak, hogy

a férje nevét, születési és elhalálozási időpontját pontosan úgy örökítették meg a bejárat fölött átívelő hatalmas pléhtáblára rögzített kis márványlapon, akár az elhunytak adatait a fejfán.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Kamenitzky is raktárba került

A tavaly történt öltözősor és tanári szoba felújításakor a sportbázisból egy másik márványtábla is eltűnt. A közadakozásból és lelkes önkéntesek közmunkája által újjávarázsolt épület falára

mindmáig nem került vissza a Kamenitzky Árpádnak, a marosvásárhelyi testnevelési középiskola (SMTCF) létesítőjének emléket állító márványtábla.

Szathmáry Zsolt, a Bolyai Kollégium Alapítvány projektfelelőse igyekezett eloszlatni az aggályokat, mondván, hogy a Bolyai vezetősége éppen keresi a megoldást arra, hogy az intézmény több épületén szétszóródott táblákat egy helyre összpontosítsa.

Idézet
Ha nem sikerül megtalálni azt a bizonyos helyet, akkor a Kamenitzky-tábla is visszakerül az öltözősor falára

– biztosított Szathmáry.

A Református Kollégium tanárai és diákjai közül többen is hátrányos megkülönböztetésnek tartják, hogy az állami tulajdont képező sportbázis bejáratához, a Bolyai mellé nem kerülhet fel az ő iskolájuk neve is. Felvetésünkre Mátéfi István, a Bolyai igazgatója ezt azzal magyarázta, hogy

a sportbázis telekkönyvileg az állam tulajdonát képezi, a református iskolának nincs sok köze hozzá.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A sportkomplexum kialakításához szükséges terület egy részét valójában éppen a református egyházhoz tartozó tanári lakások kertjeiből csípték le 1948-ban. A protestánsoknak csak az iskolaépületet sikerült visszaszerezniük, ettől függetlenül –

a „kölcsönösség jegyében ” – a Bolyai Farkas Gimnázium neve nem került le az immár egyházi tulajdonban lévő ingatlan homlokzatáról.

Kompromisszumos megoldás?

Mátéfi István nem zárkózott el egy kompromisszumos megoldás keresésétől. Mint mondta,

egyrészt a tábla felújítása gyorstalpaló munkának bizonyult, másrészt, ha az egyháznak sikerül visszaszereznie az államosított területét, a Református Kollégium neve is természetszerűen fel fog kerülni a kapu fölé.

A Fülöp György-márványtáblát viszont – ünnepélyes keretek közt – az öltöző külső falára helyeznék, hogy akár koszorúzni is lehessen.

A kézilabda, kosárlabda és atlétika pályákat délelőttönként főként a két iskola, délután a Szász Albert Sportlíceum atlétái használják. Utóbbiak egyik edzője, Baczó László, aki ugyan nyugalomba vonult, de mégsem mondott le sportolóiról, és naponta feljár a sportbázisra, nem érti, miért nem lehet érvényt szerezni egy hivatalos és konszenzusos alapon történt névadásnak.

Idézet
Ha egyszer a sportbázist nevezték el Fülöp Gyuri bácsiról, nem értem, miért az öltöző falára kellene eldugni a nevét

– adott hangot nemtetszésének Baczó. Véleményét azok a kollégák is osztják, akik ismerték Fülöp Györgyöt és tisztában vannak azzal, mit tett le a marosvásárhelyi és romániai sport „asztalára”.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 18., kedd

Az EU sereghajtója Románia az oktatási kiadások tekintetében

Az Európai Unió (EU) tagállamai 2023-ban a bruttó hazai termék (GDP) 4,7 százalékát fordították oktatásra (az óvodától a középiskoláig), ugyanannyit, mint 2022-ben – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.

Az EU sereghajtója Románia az oktatási kiadások tekintetében
Hirdetés
2026. augusztus 18., kedd

Adatfrissítésre hívják be a tartalékosokat Hargita megyében

Behívót kapnak azok a Hargita megyei tartalékosok, akik korábban aktív vagy tartalékos katonai szolgálatot teljesítettek. A behívás célja az adatok frissítése és a katonai nyilvántartás ellenőrzése, nem pedig gyakorlat vagy kiképzés. Kötelező megjelenni.

Adatfrissítésre hívják be a tartalékosokat Hargita megyében
2026. augusztus 18., kedd

Ön tudja mikor jár le autója műszakija? – így ellenőrízheti online

A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal weboldalán bármikor ellenőrizhető, mikor jár le az autónk műszaki vizsgájának érvényessége. Érdemes időben feliratkozni, ugyanis a vizsga elmulasztása esetén több ezer lejes bírságra számíthatunk.

Ön tudja mikor jár le autója műszakija? – így ellenőrízheti online
2026. augusztus 18., kedd

Éjszakába nyúló mentések: nyolc turistát helyeztek biztonságba a hegyimentők – videóval

Három riasztást kaptak a hegyimentők a keddre virradó éjszaka a Moldoveanu-csúcs térségéből, és összesen nyolc turistát helyeztek biztonságba.

Éjszakába nyúló mentések: nyolc turistát helyeztek biztonságba a hegyimentők – videóval
Hirdetés
2026. augusztus 18., kedd

Pótérettségi: még soha nem volt ilyen magas a sikeresen vizsgázók aránya

Az idei pótérettségin részt vett fiatalok 33,8 százalékának sikerült a vizsgája az első eredmények szerint – közölte kedden az oktatási minisztérium.

Pótérettségi: még soha nem volt ilyen magas a sikeresen vizsgázók aránya
2026. augusztus 18., kedd

Hátulról rohant bele a lovasszekérbe a kisbusz, hatan megsérültek

Egy személyszállító kisbusz hátulról belerohant egy lovasszekérbe hétfő este a Szeben megyei Újegyház (Nocrich) térségében; a balesetben hatan megsérültek, köztük egy 14 éves gyermek – közölte a Szeben megyei rendőrség.

Hátulról rohant bele a lovasszekérbe a kisbusz, hatan megsérültek
Hirdetés
2026. augusztus 18., kedd

Döntött az alkotmánybíróság a Románia és az IBRD közötti hitelmegállapodásról

Az alkotmánybíróság hétfőn elutasította a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és az SOS Románia párt beadványát a Románia és a Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank között aláírt hitelmegállapodás ratifikálásáról szóló törv&

Döntött az alkotmánybíróság a Románia és az IBRD közötti hitelmegállapodásról
2026. augusztus 17., hétfő

A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az összeférhetetlenség miatt elmarasztalt köztisztségviselőket

A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az érdekellentét miatt elmarasztalt köztisztségviselőket – indokolta hétfőn az alkotmánybíróság a feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos határozatát.

A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az összeférhetetlenség miatt elmarasztalt köztisztségviselőket
2026. augusztus 17., hétfő

Nem lehet vagyonnyilatkozatok benyújtására kötelezni a köztisztségviselőkkel nem hivatalos párkapcsolatban élőket

Az alkotmánybíróság szerint nem lehet vagyon- és érdeknyilatkozatok benyújtására kötelezni olyan személyeket, akik az állam által hivatalosan el nem ismert párkapcsolatban állnak a köztisztségviselőkkel.

Nem lehet vagyonnyilatkozatok benyújtására kötelezni a köztisztségviselőkkel nem hivatalos párkapcsolatban élőket
Hirdetés