
A június 15-ei tiltakozásra az előzetes jelentkezések alapján több mint tízezer sztrájkolót vár a szakszervezet vezetősége
Fotó: Gecse Noémi
Az egészségügyi rendszerben dolgozók egy része még nem kapta meg az elmaradt béremeléseket, a bérpótlékok egy részét a fizetések 2018-as értéke alapján számítják ki, és korlátozzák is a pótlékok maximumát – egyebek mellett ezek miatt tart tüntetést június közepén a Sanitas szakszervezet. Hargita és Kovászna megyében ugyanakkor további elégedetlenséget jelent az is, hogy a szociális ellátórendszerben dolgozók még mindig nem kapták meg a koronavírus-járvány miatt megítélt 2500 lej értékű veszélyességi pótlékot.
2022. május 30., 09:002022. május 30., 09:00
2022. május 30., 10:052022. május 30., 10:05
Június 15-én fővárosi tüntetést tart az egészségügyben, illetve a szociális ellátórendszerben dolgozók érdekeit képviselő Sanitas szakszervezet, elsősorban azért, mert
Az elmúlt héten több megbeszélést is tartott az érdekvédelmi tömörülés vezetősége, ezeken döntöttek a tiltakozás mellett, ugyanakkor – a korábbi tervekkel ellentétben – a tüntetés június 8-ról 15-re történő elhalasztásáról is megállapodtak, hogy időt adjanak a kormánynak a szakszervezet követeléseinek a teljesítésére – tudtuk meg Nyulas Emmától, az érdekvédelmi tömörülés Hargita megyei szervezetének elnökétől.
„Június 15-én mi is részt veszünk a tüntetésen Bukarestben.
Annak ellenére, hogy nagyon sok ígéretet kapunk az országos egészségbiztosítási pénztártól és az egészségügyi minisztériumtól arra vonatkozóan, hogy minden rendben lesz, de addig, amíg nem látjuk, hogy ezek teljesültek, már nem hisszük el” – fogalmazott Nyulas Emma.
A Sanitas már múlt év óta követeli, hogy az egészségügyi minisztérium minden egészségügyben dolgozónak emelje meg a bérét, ne csak egyes alkalmazotti kategóriákra legyen ez érvényes. A béremelést egy korábbi, 2017-es törvény írja elő, amelynek a szakaszos végrehajtásáról döntöttek, ám
így januártól az utolsó két negyedrészes emelést kellett volna bevezetnie a szaktárcának. Ezzel szemben azonban csak a múlt évre előirányzott, azaz egy negyedrészes emelést hagytak jóvá januártól, és azt is csak egyes alkalmazotti kategóriák esetében.
Elégedetlenek az elmaradt béremelésekre vonatkozó döntésekkel, továbbá azzal is, hogy egyes bérpótlékokat a bérek 2018-as értékére vetítve számítanak ki az egészségügyi rendszerben – mondta a szakszervezet megyei vezetője. Hargita megyében ugyanakkor az is fájó problémát jelent a szociális ellátórendszerben dolgozók számára, hogy
A pótlékot az ország nagy részében már megkapták az arra jogosultak, mindössze néhány megyében nem, köztük Hargita és Kovászna megyében – nehezményezte Nyulas Emma, megjegyezve, már a munkaügyi minisztériumnál is érdeklődtek az elmaradás okáról, de csak annyi választ kaptak, hogy amikor sorra kerül a megye, akkor utalják ki a pótlékok összegét.
A tüntetéssel kapcsolatban a Sanitas országos vezetősége közleményt adott ki, amelyben rámutatnak: a hatóságok az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) által döntést hoztak a bérrendszer módosításáról – beleértve a bérpótlékok rendszerét is –, anélkül, hogy figyelembe vették volna az egészségügyi és szociális munka sajátosságait. Ha a jövőbeli bértörvény a reformprogramban meghatározott elvekre épül, akkor a fő vesztesei az egészségügyi és szociális ellátásban dolgozók lesznek – hangsúlyozza az érdekvédelmi tömörülés vezetősége.
Az elmaradt béremelések mellett az üdülési jegyek finanszírozását is követeli a szakszervezet, továbbá azt, hogy az egészségügyi és szociális ellátásban dolgozók esetében a pótlékok, kompenzációk és egyéb bérjogosultságok maximumát meghatározó 30 százalékos felső határértéket törölje el a kormány.
A június 15-ikei tüntetésre – amely a Sanitas szerint csak a megnyitója a tiltakozó akciók sorozatának –, az előzetes jelentkezések alapján több mint tízezer tiltakozót vár a szakszervezet vezetősége.
Motorok és motorosok százait áldották meg vasárnap délután a Tolvajos-tetőn.
Több fát is kidöntött az erős szél vasárnap Marosvásárhelyen, a tűzoltókat három helyszínre riasztották. Maroshévízen egy fa az áramvezetékekre zuhant, ezért a tűzoltók mellett az áramszolgáltató munkatársai is a helyszínre vonultak.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tűzszerészei robbanótöltetet találtak a Tulcea megyei Luncavița és Văcăreni térségében becsapódott drónmaradványokban – számolt be vasárnap a védelmi minisztérium.
Életét vesztette vasárnap Huși-ban egy férfi, akire egy tömbház tetőelemei zuhantak – közölte a Vaslui megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A Román Rendőrség vasárnap közölte, hogy 2020 és 2025 között a jobbkormányos gépkocsikat érintő balesetek mintegy 84 százaléka azért történt, mert a járművezetők nem tartották be a közlekedési szabályokat.
A belügyminisztérium vasárnap a szellemi tulajdon világnapján arra figyelmeztetett, hogy a hamisított termékek és a kalóztartalmak továbbra is valós kockázatot jelentenek a vásárlók számára.
A kormány idén is folytatja az Új otthon programot, 500 millió lejes hitelgarancia-kerettel – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett jogszabálytervezetéből.
Most fordult elő először, hogy az orosz fél nem tudta teljes mértékben tagadni a Románia légterébe szombat hajnalban behatoló drón orosz eredetét – jelentette ki szombat este Oana Țoiu a bukaresti orosz nagykövet bekéretéséről.
Bár szombaton napközben Székelyföld-szerte napos, tavaszi idő volt, vasárnap reggelre több helyen fagypont alá csökkent a hőmérséklet. A leghidegebbet ezúttal is Csíkszeredában mérték.
A Galacon lezuhant orosz drón miatt a külügyminisztérium szombaton bekérette az orosz nagykövetet, és közölték a diplomatával, hogy a román fél elítéli légterének megsértését, és „határozottan tiltakozik” ez ellen az elfogadhatatlan cselekedet ellen.
szóljon hozzá!