
Zsigmond Laura, az MCC Hargita és Kovászna megyei képviseletének vezetője üdvözölte a jelenlévőket
Fotó: Bodor Tünde
Elbúcsúztatták a ballagó nyolcadikosokat a Mathias Corvinus Collegium Fiatal Tehetség Programjából pénteken délután Sepsiszentgyörgyön, a Székely Nemzeti Múzeum Bartók-termében.
2024. június 28., 21:572024. június 28., 21:57
A Mathias Corvinus Collegium Fiatal Tehetség Programja 2020-ban indult Sepsiszentgyörgyön egy ötödik osztályos csoporttal. Azóta Csíkszeredában, Szatmárnémetiben, Kolozsváron és Nagyváradon is működik hasonló. Az úttörő huszonöt diák közül ma huszonegy nyolcadikos ballagott el.
Az ünnepségen Zsigmond Laura, az MCC Hargita és Kovászna megyei képviseleteinek vezetője köszöntötte a vendégeket, majd Talpas Botond, az MCC erdélyi tevékenységért felelős igazgatója Sepsiszentgyörgynek a tettek mezején való elsőségét hangsúlyozta.
Antal Árpád polgármester, aki annak idején meghívta az MCC-programot Sepsiszentgyörgyre, arról az útravalóról beszélt, amelyet az ő generációja (az X generáció) kapott a szülőktől: csak a tudást nem lehet elvenni tőlük, valamint hogy erdélyi magyarként kétszer annyit kell tanulni és dolgozni az érvényesülésért, mint egy többséginek. Utóbbi tanítás már érvényét vesztette,
– emelte ki. A városvezető köszönetet mondott a magyar kormánynak is az MCC sepsiszentgyörgyi programjainak elindulásához nyújtott segítségért.
Nem volt egyszerű a kezdet – mondta dr. Constantinovits Milán, az MCC szakmai és oktatási igazgatója. Sok adminisztratív akadályt kellett legyőzni, ezért akkor a FIT-program mottójának, a „kaland, közösség, kihívásnak” az utolsó tételét tapasztalták meg leginkább, de végül volt az előbbi kettőből is, hiszen a robotépítés, csirkeboncolás, drónröptetés elég izgalmat tartogatott a közösségnek, a táborok és cserelátogatások pedig sok élményt.
A FIT-programban végző nyolcadikosokat meghívta az MCC középiskolai tehetséggondozó programjába, amelyet Kolozsváron egyetemi szinten is folytathatnak – hívta fel a figyelmet Constantinovits Milán.
A ballagó nyolcadikosok nevében Kádár Brigitta mondott beszédet, aztán Virág Nimród versmondása után Csáki Barbara évfolyamvezető búcsúzott el diákjaitól, akikben megtalálta az „ambiciózus, humoros, tisztelettudó, hálás társaságot”. Majd Kátai Boróka énekelte el gitárkísérettel két saját dalát, végül minden végzős társult hozzá.
Az MCC-nek jelenleg három általános iskolai, felső tagozatos évfolyama van Sepsiszentgyörgyön, illetve egy összevont középiskolás csoport is működik a városban. Az ősszel induló ötödik osztályos csoportba június 30-ig jelentkezhettek a negyediket végzett gyermekek.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
szóljon hozzá!