
Zsigmond Laura, az MCC Hargita és Kovászna megyei képviseletének vezetője üdvözölte a jelenlévőket
Fotó: Bodor Tünde
Elbúcsúztatták a ballagó nyolcadikosokat a Mathias Corvinus Collegium Fiatal Tehetség Programjából pénteken délután Sepsiszentgyörgyön, a Székely Nemzeti Múzeum Bartók-termében.
2024. június 28., 21:572024. június 28., 21:57
A Mathias Corvinus Collegium Fiatal Tehetség Programja 2020-ban indult Sepsiszentgyörgyön egy ötödik osztályos csoporttal. Azóta Csíkszeredában, Szatmárnémetiben, Kolozsváron és Nagyváradon is működik hasonló. Az úttörő huszonöt diák közül ma huszonegy nyolcadikos ballagott el.
Az ünnepségen Zsigmond Laura, az MCC Hargita és Kovászna megyei képviseleteinek vezetője köszöntötte a vendégeket, majd Talpas Botond, az MCC erdélyi tevékenységért felelős igazgatója Sepsiszentgyörgynek a tettek mezején való elsőségét hangsúlyozta.
Antal Árpád polgármester, aki annak idején meghívta az MCC-programot Sepsiszentgyörgyre, arról az útravalóról beszélt, amelyet az ő generációja (az X generáció) kapott a szülőktől: csak a tudást nem lehet elvenni tőlük, valamint hogy erdélyi magyarként kétszer annyit kell tanulni és dolgozni az érvényesülésért, mint egy többséginek. Utóbbi tanítás már érvényét vesztette,
– emelte ki. A városvezető köszönetet mondott a magyar kormánynak is az MCC sepsiszentgyörgyi programjainak elindulásához nyújtott segítségért.
Nem volt egyszerű a kezdet – mondta dr. Constantinovits Milán, az MCC szakmai és oktatási igazgatója. Sok adminisztratív akadályt kellett legyőzni, ezért akkor a FIT-program mottójának, a „kaland, közösség, kihívásnak” az utolsó tételét tapasztalták meg leginkább, de végül volt az előbbi kettőből is, hiszen a robotépítés, csirkeboncolás, drónröptetés elég izgalmat tartogatott a közösségnek, a táborok és cserelátogatások pedig sok élményt.
A FIT-programban végző nyolcadikosokat meghívta az MCC középiskolai tehetséggondozó programjába, amelyet Kolozsváron egyetemi szinten is folytathatnak – hívta fel a figyelmet Constantinovits Milán.
A ballagó nyolcadikosok nevében Kádár Brigitta mondott beszédet, aztán Virág Nimród versmondása után Csáki Barbara évfolyamvezető búcsúzott el diákjaitól, akikben megtalálta az „ambiciózus, humoros, tisztelettudó, hálás társaságot”. Majd Kátai Boróka énekelte el gitárkísérettel két saját dalát, végül minden végzős társult hozzá.
Az MCC-nek jelenleg három általános iskolai, felső tagozatos évfolyama van Sepsiszentgyörgyön, illetve egy összevont középiskolás csoport is működik a városban. Az ősszel induló ötödik osztályos csoportba június 30-ig jelentkezhettek a negyediket végzett gyermekek.
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
szóljon hozzá!