
Nehéz helyzetben az iskolaigazgatók. Néhol állásokat kellett megszüntetniük, máshol a fizetéscsökenéssel orvosolták a bérproblémát
Fotó: Sándor Csilla
A legtöbb csíki iskolában már végrehajtották a hónap elején kiadott tanfelügyelőségi utasítást, miszerint állásokat kell megszüntetni, illetve posztokat kell csökkenteni. Azért volt szükség ezekre a drasztikus intézkedésekre, mert a szaktárcától kapott fejkvóta alapú finanszírozás nem fedezi a Hargita megyei tanintézetek teljes bérköltségét.
2018. május 29., 11:502018. május 29., 11:50
2018. május 29., 12:322018. május 29., 12:32
Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője érdeklődésünkre közölte, az intézkedés főként az iskolák kisegítő didaktikai személyzetét érinti – titkárnő, könyvelő, könyvtáros, laboráns stb –, és bár
Ezt május elején közölték a tanintézetekkel, a legtöbb esetben már végre is hajtották a szükséges lépéseket az iskolák. A határidőig, azaz június végig minden megyei tanintézetben meg kell tegyék a szükséges lépéseket – húzta alá a főtanfelügyelő. Mint mondta, ezt minden iskola egyénileg oldja meg.
– fejezte ki sajnálatát Görbe Péter.
Azt is megtudtuk, hogy
Többségük a megszorítások enyhítését kérte, arra hivatkozva, hogy nem tudnak annyi állást megszüntetni, amennyit a tanfelügyelőség kért. A főtanfelügyelő szerint a legutóbbi vezetőtanácsi ülésükön nagyon indokolt esetekben figyelembe vették ezeket a panaszokat. Görbe Péter továbbá közölte, jelezték a problémát az oktatási minisztérium illetékeseinek, ahol ígéretet kaptak arra, hogy a jövőben átalakítják a fejkvóta alapú finanszírozási rendszert. A főtanfelügyelő reményei szerint legjobb esetben ez már ősztől érvénybe léphet, viszont valószínűleg jövő évig kell rá várni – mondta.
A csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumban le kellett építeni egy segédoktatói tisztséget, így már beleférnek a tanfelügyelőség által meghatározott bérkeretbe – tudtuk meg Varga László intézményvezetőtől. A csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskolában nem kellett elbocsátani senkit, átszervezéssekkel oldották meg a tanfelügyelőségi utasítást – nyilatkozta Imets László iskolaigazgató, hozzátéve, hogy az átszervezett személyeknek csökkent a bére. A csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Iskolaközpontban egy fél normával csökkentették az egyik irodai munkatársuk bérét, más leépítés nem történt – közölte Vizi István igazgató. Gábor Jánostól, a csíkkarcfalvi Mártonffy György Általános Iskola igazgatójától tudjuk, hogy ott
„Nehéz volt, de úgy oldottuk meg, hogy mindenki maradjon” – fogalmazott.
Nem elég a finanszírozás
A megyei oktatási rendszerben kialakult finanszírozási gondot az okozza, hogy a fejkvóta alapú finanszírozás nem fedezi a bérköltségeket. A tanfelügyelőségek és az oktatási minisztérium már év elején figyelmeztette az iskolákat, hogy hozzák meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy illeszkedjenek a személyzeti költségekkel a 2018-as költségvetési törvény által jóváhagyott keretbe. A megyei tanfelügyelőség május elején minden iskola vezetőségével közölte, hány állást tarthatnak meg.
Nem tartotta be a marosvásárhelyi városvezetés a törvényes előírásokat, amikor a szemétgondok megoldására hívta össze a városi tanácsot, így az akkor elfogadott határozatot nem lehet alkalmazni. Marosvásárhelye közben egyre szemetesebb.
Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy első lehetőségként politikai kormány megalakítására gondolt, de egyik párt sem állt elő egy egyértelmű többséggel, és Eugen Tomac a „legjobb” opció jelenleg, tekintve, hogy politikusként képes tárgyalni.
A Romgaz vállalat egyik vezetéke meghibásodott, melynek következtében a szondákból származó folyadék bekerült a Nádas-patak vizébe – jelentette be közösségi oldalán Varga Adorján balavásári polgármester.
A Maros megyei törvényszék pénteken elrendelte Cristian Pomohaci 30 napos előzetes letartóztatását nagy kockázatú kábítószerrel való kereskedelem gyanúja miatt. A népdalénekes előzetes letartóztatását az elmúlt 24 órán belül másodszor rendelték el.
Azonosították és harminc napra őrizetbe vették azt a gyanúsítottat, aki május végén egy sepsiszentgyörgyi lakásból ellopott 2200 lejt. Az ajtón ment be a lakásba, ez alatt pedig a tulajdonosok is otthon voltak.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök pénteken a Victoria-palotában egyeztetett Ilie Bolojan ügyvivő kormányfővel – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek politikai források.
Az ország területének jelentős részére – Hargita, Kovászna és Maros megyére is – érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Felrobbant egy tengeri drón pénteken a konstancai kikötőben; a robbanás hangja a környező lakónegyedekben is hallható volt.
A fővárosban és tizenegy másik településen okozott károkat a rossz idő csütörtökön – közölte csütörtök este a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya.
Ilie Bolojan szerint az új közalkalmazotti bértörvényről az elmúlt években folytatott kommunikáció olyan elvárásokat generált, amelyeknek a jelenlegi költségvetési megkötések mellett nem lehet eleget tenni, innen ered az emberek elégedetlensége.
3 hozzászólás