
Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Elpusztult egy medve hétfő este Székelyvaján, miután altatólövedékkel meglőtték. A nagyvadat a marosvásárhelyi állatkertbe akarták szállítani, ezért volt szükség a kábításra.
2020. október 06., 10:412020. október 06., 10:41
A székelyvajaiakat és ákosfalviakat hétfő este riasztották a Ro-Alert rendszeren keresztül, hogy medve jár a környéken és legyenek óvatosak. Mint a megyei környezetőrségtől megtudtuk, a helyszínre kiszálltak a csendőrök, rendőrök és a környezetőrség munkatársai is. Kiderült, hogy valóban az egyik udvarban volt egy nagytestű medve, de mire kiérkeztek a rendfenntartók, elhagyta a bekerített helyet, majd az utcán „leheveredett”.
A szakemberek megvizsgálták és megállapították, hogy nagyon legyengült, ezért arról döntöttek, hogy elaltatják és a marosvásárhelyi állatkertbe szállítják, hogy ott megvizsgálhassák. Az állatkert alkalmazottai altatólövedéket használtak, s ezek után a medve felállt, „elszédelgett” a közelben lévő patak partjára, ahol elpusztult. A közelről elvégzett vizsgálat során kiderült, hogy a nagyvadnak több régi, elfertőződött sebe is volt. Az állategészségügyi igazgatóság szakemberei felboncolják az állatot, hogy megállapítsák, mi volt halálának oka.
Ákosfalva községben és környékén az elmúlt időszakban több medve jelenlétét jelezték, a településen áthaladó E60-as jelzésű úton is több példányt elütöttek már.
A 2025-2026-os tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és április 14-ig a tavaszi szünidő az iskolákban.
Huszonkét be nem töltött állást szüntettek meg a székelyudvarhelyi városházán egy kormányrendelet nyomán. Ugyanakkor módosítják a polgármesteri és alpolgármesteri kabinetben betölthető állások számát.
Összehangolt ellenőrzést tartottak a Hargita megyei rendőrök és csendőrök a székelykeresztúri tanintézményekben és környékükön. Az iskolákban megelőző jellegű foglalkozásokat tartottak, a szabálysértő járművezetőket pedig megbírságolták.
Románia hivatalos lakhely szerint nyilvántartott lakossága 2026. január elsején 21,646 millió fő volt, ami 0,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Húsvétvasárnap, reggel nyolc órától tartják a Kárpát-medence legnagyobbjaként nyilvántartott ételszentelését Csíkszereda központjában.
Csütörtök reggeltől szombat estig a szél erősödése és jelentősebb mennyiségű csapadék várható az ország minden régiójában, a magasabb hegyvidéken havazásra és hótakaró kialakulására is számítani lehet.
A vágott bárány átlagára 45 és 60 lej között mozog kilogrammonként Székelyföld piacain. Míg Gyergyószéken már 45 lejért is találni húst, Sepsiszentgyörgyön mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk a vásárlóknak a 60 lejes egységár miatt.
A Kolozs megyei törvényszék szerdán elrendelte a Román Közúti Hatóság (ARR) korrupcióval gyanúsított vezetője, Cristian Anton harmincnapos előzetes letartóztatását.
Súlyosan megsérült egy négyéves gyermek Bákó megyében, miután az édesanyja mellől az úttestre szaladt, ahol egy autó – amelynek a sofőrje már nem tudta elkerülni az ütközést – elütötte.
A Brassó megyei magyar közösségek kultúráját, népszokásait eleveníti fel a Néprajzi Múzeum legújabb tárlata. A farsangi alakoskodást és a húsvéti ünnepkört is bemutató kiállítás április elsején nyílt meg.
1 hozzászólás