
Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Maros megye 18 millió lejt, Hargita megye pedig 13 millió lejt kapott a kormány tartalékalapjából. Az összegeket a napi költségek törlesztésére használhatják fel az önkormányzatok.
2022. október 27., 19:232022. október 27., 19:23
2022. október 27., 19:282022. október 27., 19:28
A Hivatalos Közlönyben szerdán este jelent meg az a jegyzék, amelyből kiderül, hogy melyik település mekkora összegű támogatást kap.
Maros megye települései között összesen 18 millió lejt osztottak szét. A legtöbbet Marosludas kapta 560 ezer lejt, ezt követi nagyságrendi sorrendben Dicsőszentmárton 400 ezer lejjel, Radnót és Nyárádtő 330 ezer lejjel, míg Nagysármás 320 ezer lejből tudja fedezni a kiadásait. Maros Megye Tanácsa, Marosvásárhely és Szászrégen egyforma összeget kapott, 230 ezer lejt. Nyárádszereda, Erdőszentgyörgy és Szováta egyenként 200 ezer lejes támogatást költhetnek el.
Maros megye 28 települése gazdagabb lett 190 ezer lejjel, míg 23 település 180 ezer lejes támogatást kapott. A többnyire magyarlakta községek (számbelileg harminchat) 160 ezer lejt költhetnek el pluszban. A legkisebb összeg az MPP-s vezetésű Makfalvának jutott, 50 ezer lej – ez nem első alkalommal történik így.
A számbelileg kisebb Hargita megyének összesen 13 millió 50 ezer lejes támogatást szavaztak meg. Ebből a legtöbbet, két és fél millió lejt Hargita Megye Tanácsa kapta. Ezt követi Csíkszereda egymillió lejjel. Székelyudvarhely 150 ezer lejt, Gyergyószentmiklós 250 ezer lejt, míg Maroshévíz 400 ezer lejt kapott.
Több olyan Hargita megyei település van, amelyet 250 ezer lejjel támogatott a kormány, ilyen Gyergyóremete, Gyergyóditró, Gyergyóalfalu, Gyergyócsomafalva és Borszék. 200 ezer lejes plusszal gazdálkodhat Bélbor, Vasláb, Salamás, Gyergyóvárhegy, Galócás és Gyergyóholló.
A képzeletbeli sorrend alsó részében helyezkedik el Csíkcsicsó, amely csak 50 ezer lejt kapott, 40 ezer lejes plusszal kell boldogulnia Tusnádfürdőnek, Csíkkarcfalvának, Csíkdánfalvának és Szépvíznek.
Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter szerint nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését.
Kelemen Hunor szerint a „közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik”, és egy politikailag kinevezett miniszterekből álló kormány előnyösebb lett volna a kijelölt miniszterelnök által javasolt technokrata kabinetnél.
Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
Az RMDSZ egyelőre nem tudja megígérni, hogy bizalmat szavaz a megalakulóban lévő kormánynak, és a további egyeztetések előtt megvárja a miniszterjelöltek végleges névsorát, valamint a kormányprogramot.
Nem nőtt, hanem csökkent hétfő óta az üzemanyagok ára Romániában, a dízel pedig több helyen még mindig olcsóbb, mint a benzin.
Japán sztrájkba kezdtek kedden a Sanitas szakszervezet tagjai az új bértörvénytervezet elleni tiltakozásként.
Összesen 207 helyszínen tart házkutatást kedden a rendőrség a Jupiter művelet keretében bűncselekményekkel gyanúsított személyeknél.
Kedden folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a román nyelvi kommunikációs készségek felmérésével.
Új korszak kezdődhet a fapados légi közlekedésben: a Wizz Air bejelentette, hogy 2027-től Starlink-alapú internetkapcsolatot vezet be repülőgépein.
5 hozzászólás