Hirdetés
Hirdetés

El kell hagyniuk az arénát a tűzkárosultaknak, de nem költözhetnek a tervezett krízisközpontba

A krízisközpontnak szánt ingatlan. Nem lehet tudni, mi lesz belőle •  Fotó: Pinti Attila

A krízisközpontnak szánt ingatlan. Nem lehet tudni, mi lesz belőle

Fotó: Pinti Attila

Mivel a tervezett csíkszeredai krízisközpont létrehozása ellen tiltakozók pereket indítottak, a bíróság elnöki rendelettel leállította a létesítmény kialakításának folyamatát. Az Erőss Zsolt Arénában lakó tűzkárosult családok így nem költözhetnek oda, de április végéig el kell hagyniuk a sportcsarnokot.

Kovács Attila

2022. március 24., 11:442022. március 24., 11:44

2022. március 24., 11:532022. március 24., 11:53

Nem várt fordulatokat hozott az elmúlt időszak a csíkszeredai, Hajnal utcába tervezett krízisközpont létrehozásának folyamatában, amely most teljesen leállt. Mint Korodi Attila polgármestertől megtudtuk,

az áprilisra tervezett beüzemelés, és az Erőss Zsolt Arénában tavaly január óta elhelyezett tűzkárosult roma családok átköltözése gyakorlatilag meghiúsult.

Ennek legfőbb oka, hogy a bíróság elnöki rendelettel felfüggesztett minden olyan, a krízisközpont létrehozását szolgáló lépést, amíg a létesítmény létrehozása ellen tiltakozók által kezdeményezett perekben jogerős ítélet nem születik.

Hirdetés

A tiltakozók, a Hajnal utca lakói és számos cég több mint 100 aláírással támogatott tiltakozó beadványt adtak át tavaly nyáron a polgármesteri hivatalban, amelyben kifejtették, nem tartják elfogadhatónak a tűzkárosult csíksomlyói roma családok odaköltöztetését. Akkor még nem vásárolta meg a kiszemelt ingatlant a város.

A környékbeli cégek javaikat féltették, több földtulajdonos pedig attól tartott, hogy mezőgazdasági területeit, gyümölcsösét megdézsmálják.

Azt is kilátásba helyezték, hogy amennyiben az ingatlan adásvétele megtörténik, és a roma családokat odaköltöztetik, pert indítanak a helyi önkormányzat ellen. Ez meg is történt, több keresetet nyújtottak be, amelyeket a bíróság összevont, és elnöki rendelettel felfüggesztette a bírósági eljárás befejezéséig a helyi önkormányzat által tavaly elfogadott célszerűségi tanulmány minden olyan hatását, amely a krízisközpont létrehozására irányul.

Idézet
Mi bejelentettük az Erőss Zsolt Arénában még ott lakó 91 személynek, hogy április végén az ottani lakhatást meg kell szüntessük, és mindenkinek megoldást kell találnia arra, hogy valamilyen módon a családi életét biztosítsa. Az oktatási programokat, a délutáni oktatást, a felnőtteknek az esti oktatásban való részvételét, az elkezdett mentorprogramot szeretnénk folytatni

– vázolta a polgármester.

Április végéig maradhatnak a tűzkárosultak az arénában •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Április végéig maradhatnak a tűzkárosultak az arénában

Fotó: Pinti Attila

Hozzátette, ez egy nehéz helyzet, amely nem ad semmilyen más alternatívára lehetőséget. Ezért minden családdal külön egyeztetnek, de a döntés az ő kezükben van – húzta alá. Jónak tartja, hogy a sportcsarnokban lakók egy része dolgozik, és többen még elkezdik a munkát. Legutóbbi magyarországi látogatása után a városvezetés ottani munkalehetőség ígéretét is hozta a férfiak számára az építőiparban – tudtuk meg.

A krízisközpont létrehozásának tervét egyébként az Ukrajnában zajló háború is alaposan megnehezítette, mert a kormány tartalékalapjából várt, a tűzkárosultaknak szánt lakókonténereket nem szállítják ide, azokra ugyanis a menekültek elszállásolása érdekében lesz szükség

– ismertette Korodi. A krízisközpont létrehozása ezért hosszú távú terv marad, mivel a jogerős bírósági döntésig 2–3 év is eltelhet. A városvezető azt mondta, amennyiben az lesz a bírósági eljárások végkimenetele, hogy az önkormányzat nem tudja krízisközpontként hasznosítani az ingatlant, akkor az komplex folyamatokat fog elindítani az ipari övezetben, érintve a pereket indító vállalkozókat is a tevékenységeik megszervezésében.

„Ennek van egy urbanisztikai vonzata, a peres felekre nézve ez nagyon restriktív kell maradjon, míg a városházának hosszú évek óta az ipari övezetre egy konstruktívan megengedő, de szabályzatbetartó hozzáállása volt” – magyarázta a polgármester.

Ideiglenes elhelyezést szolgálna

A 450 ezer euróért tavaly megvásárolt Hajnal utcai ingatlan része az udvar és a műhelyek mellett egy utcára néző, háromszintes irodaépület, amelyet képzések, foglalkozások számára akartak berendezni, illetve a központ személyzete számára biztosított volna irodahelyiségeket. Az udvaron illemhelyeket, zuhanyzókat tartalmazó konténereket akartak elhelyezni. A központ minden olyan személynek, családnak ideiglenes elhelyezést nyújtott volna, akik katasztrófahelyzetbe kerülve lakhatási lehetőség nélkül maradnak.

Hirdetés
8 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 22., péntek

Közzétette a kegyelmi ügy dokumentumait a Sándor-palota

Közzétette a kegyelmi ügy dokumentumait honlapján a Sándor-palota péntek reggel.

Közzétette a kegyelmi ügy dokumentumait a Sándor-palota
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

A szépvízi tározó megcsappant vízszintje ellenére sincs veszélyben az ivóvízellátás

Bár az elmúlt években látványosan visszahúzódott a víz a szépvízi tározóban, a Csíki-medence ivóvízellátása továbbra sincs veszélyben. Sőt a kapacitása azt is megbírja, hogy a jövőben további alcsíki településeket csatoljanak rá a rendszerre.

A szépvízi tározó megcsappant vízszintje ellenére sincs veszélyben az ivóvízellátás
2026. május 21., csütörtök

Ugyanabban a faluban támadt a medve, ahol két hete megölt egy nőt

Csütörtök délután egy 72 éves férfit megtámadott és megharapott egy medve a Beszterce-Naszód megyei Bükkös (Bichigiu) település külterületén, ahol két héttel ezelőtt egy nőt ölt meg a nagyvad.

Ugyanabban a faluban támadt a medve, ahol két hete megölt egy nőt
2026. május 21., csütörtök

Az államfő megtámadta az alkotmánybíróságon a medvekilövési kvótát megduplázó törvényt

Nicușor Dan államelnök csütörtökön megtámadta az alkotmánybíróságon azt a törvényt, amely szerint idén országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.

Az államfő megtámadta az alkotmánybíróságon a medvekilövési kvótát megduplázó törvényt
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Nicușor Dan szerint korlátozná a civil szervezetek támogatását az adományozók nevének közzététele

Ismertette állaspontját a civil szervezetek finanszírozását szigorító törvénytervezetről Nicușor Dan államfő, csütörtökön.

Nicușor Dan szerint korlátozná a civil szervezetek támogatását az adományozók nevének közzététele
2026. május 21., csütörtök

Elsőfokú árvízriasztás a Feketeügy háromszéki szakaszán

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére, köztük a Feketeügy Kovászna megyei szakaszára is.

Elsőfokú árvízriasztás a Feketeügy háromszéki szakaszán
2026. május 21., csütörtök

A rendszerváltás elzárt diplomáciai iratai nyílnak meg Románia előtt

Több mint ötezer, az 1989 utáni átmeneti időszakhoz kapcsolódó diplomáciai dosszié titkosításának feloldását hagyta jóvá a román kormány.

A rendszerváltás elzárt diplomáciai iratai nyílnak meg Románia előtt
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Jogerősen nyolc év és nyolc hónap letöltendőre ítélték a labdarúgó liga elnökének fiát

A bukaresti ítélőtábla csütörtökön másodszorra is nyolc év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Mario Iorgulescut.

Jogerősen nyolc év és nyolc hónap letöltendőre ítélték a labdarúgó liga elnökének fiát
2026. május 21., csütörtök

Módosít a kórházak finanszírozásának módján az egészségügyi minisztérium

Új reformcsomagot jelentett be Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtökön, amely megváltoztatja a kórházak finanszírozásának és szervezésének módját.

Módosít a kórházak finanszírozásának módján az egészségügyi minisztérium
2026. május 21., csütörtök

Egy milicista Dacia is helyet kapott a helyi rendőrség napján felvonuló járgányok között

A Helyi Rendőrség Napját ünnepelték csütörtökön Székelyudvarhelyen, ahol járműfelvonulást is tartottak. Mindeközben Civium Protect-díjjal ismerték el Balázsi Hajnalka helyi rendőr munkáját, segítőkészségét.

Egy milicista Dacia is helyet kapott a helyi rendőrség napján felvonuló járgányok között
Hirdetés