
Őrjárat a medvék ellen. Cél, hogy eltávolítsák a veszélyt. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A Marosszentgyörgy községhez tartozó Csejdre több alkalommal is bemerészkedett a medve az elmúlt időszakban és háziállatot is ölt. A polgármester az erre hivatott hatóságokkal közösen szeretné megóvni a falut és annak lakóit.
2022. július 06., 12:242022. július 06., 12:24
2022. július 06., 14:032022. július 06., 14:03
A múlt héten két sertést ölt meg, egyet magával vitt, aztán megint háziállatot pusztított el a medve Csejden, ahol a további támadások megelőzése érdekében éjjeli őrjáratot szervezett a polgármester. Sófalvi Szabolcs a Székelyhonnak elmondta, a 81. számú kormányrendeletet szinte lehetetlen betartani, hiszen mire a helyszínre érne a polgármester, a vadőr, az állatorvos és a csendőrség, a medve már rég messze jár.
„Amíg mindenki kijön a helyszínre, ahol a medve garázdálkodik, az 10–12 percbe is beletelik, a vadállatot pedig nem lehet ott tartani és azonosítani, hogy előző alkalommal is ott járt és valóban veszélyes, háziállatot ölt” – fogalmazott Sófalvi, aki éjszakánként a csejdi és tófalvi határban járőrözik a csendőrséggel, rendőrséggel, vadőrrel és állatorvossal, megpróbálva elriasztani a medvét.
– hangsúlyozta az elöljáró. Hozzátette: azokban az éjjeli órákban őrködnek, amikor a medve támadni szokott.
„Valóban félelmetes itt lenni, mert egy vadállatról nem tudhatjuk, hogyan reagál, de próbálunk mindent megtenni, hogy az emberek és a háziállataik is biztonságban legyenek. A vadőrrel, a csendőrökkel, a helyi rendőrséggel közösen minden olyan helyre elmentünk, ahol a napokban garázdálkodó medve lehetséges útvonala volt, mert a cél az, hogy mindenáron eltávolítsuk a veszélyt” – fogalmazott Sófalvi Szabolcs.
A kulturális minisztérium felvette a szombaton a 79. Cannes-i Filmfesztiválon Arany Pálmával díjazott Fjord című filmet azon stratégiai kulturális projektek listájára, amelyek finanszírozásban részesülnek az Oscar-díjra való jelöléshez.
A háborút nem egy szuperhatalom nyeri meg, hanem a mindenható szeretet, az emberiséget a nyomortól nem a megszámolhatatlan gazdagság, hanem a szeretet kifogyhatatlan ajándéka szabadítja meg – mondta XIV. Leó pápa a vatikáni Szent Péter-bazilikában.
Körülbelül 100 métert zuhant a Bucsecs-hegységben az a két turista, akiket a hegyimentőknek végül sikerült megmenteniük vasárnap.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 5 óra 2 perckor Vrancea megyében.
Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
Az összmagyarság ünnepe, tízezrek találkozási pontja, „hazatérés” és még sorolhatnánk a csíksomlyói búcsú jelzőit. Újabb fotós összeállításunkban ezúttal a csíksomlyói búcsú arcait mutatjuk, akiken megakadt a fotósaink szeme és lencséje.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
szóljon hozzá!