Egyszerű, kalóriadús reggelik

•  Fotó: Erdély Bálint Előd

Fotó: Erdély Bálint Előd

Semmiképp sem érdemes kihagyni a nap legfontosabb étkezését Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa szerint, ezért is döntött úgy, hogy elsősorban gyerekeknek ajánlott reggelik receptjével kedveskedik ezúttal olvasóinknak. Azt ígéri, hogy kellő odafigyeléssel, rövid idő alatt meleg ételt tálalhatunk: tükörtojás és tejberizs volt a terítéken.

Fülöp-Székely Botond

2022. május 18., 09:232022. május 18., 09:23

„Sokszor előfordul, hogy a munkahelyünkre sietve mi felnőttek kihagyjuk a nap legfontosabb, reggeli étkezését, ezt azonban nem engedhetjük meg, fejlődésben lévő gyerekeinknek. Higgyék el, hogy némi találékonysággal, hamar összeállíthatjuk az ételt és nem is kell azért a megszokottnál jóval korábban felkelni” – ígéri Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa.

Egy érdekes formával dobhatjuk fel a megszokott tükörtojást •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Egy érdekes formával dobhatjuk fel a megszokott tükörtojást

Fotó: Erdély Bálint Előd

Mint mondta,

sokszor egy érdekesebb formában elkészített tükörtojással, ugyanakkor édességnek álcázott kalóriadús finomsággal – esetünkben tejberizzsel – is kellő energiát biztosíthatunk gyerekünknek.

Ezeket jó eséllyel, akkor is elfogadják tőlünk a kicsik, ha makacskodni szoktak étkezésnél.

Tíz-tizenöt perc alatt megsül a kemencében a tojás •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Tíz-tizenöt perc alatt megsül a kemencében a tojás

Fotó: Erdély Bálint Előd

Különlegesebb forma

Pillanatok alatt elkészült, mégis nem megszokott a séf által bemutatott tükörtojás, amit ráadásul kemencében sütött meg. Első lépésként egy tojás alakú formát választott a szakember – ez bármilyen lehet a téglalaptól a csillagig –, amit jól kikent olívaolajjal. Utóbbira helyezte rá a nagyon apróra vágott pármai sonkát, majd a parmezán sajtforgács következett. Ezekre került a feltört tyúktojást.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

A kemencét mindeközben kétszáz Celsius-fokra kell hevíteni, hiszen abban fogjuk tíz-tizenöt percig sütni az ételt, mielőtt tálalnánk.

Idézet
Sokáig ne hagyjuk a sütőben a tojást, különben gumiszerűvé válik

– jegyzete meg Karácsony. A reggeli akkor a legjobb, ha salátát is készítünk, amit például jégsalátából, paradicsomból, uborkából és friss zöldségekből állíthatunk össze. Ezeket persze kedvünk szerint sózhatjuk és borsozhatjuk, legvégül pedig balzsamecettel és citromlével ízesítsünk. Ne felejtsünk el pirítóst sem készíteni:

a szárazabb kenyeret, olívaolajon megsüthetjük egy serpenyőben.

Salátaágyon tálaljuk a kész reggelit •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Salátaágyon tálaljuk a kész reggelit

Fotó: Erdély Bálint Előd

Édesség vagy reggeli?

„Gyerekként magam is szerettem a tejberizst, így örültem, ha szüleim elkészítették, akár reggeliként, akár desszertként. Én úgy döntöttem, hogy ezúttal mindkét variáns receptjét bemutatom” – közölte a szakács. Ha négyfős családnak készül a finomság, akkor nagyjából négyszáz gramm rizsre lesz szükségünk, továbbá nyolc deciliter tejre. Ha fel szeretnénk gyorsítani az elkészülés folyamatát, akkor vizet is adjunk, az edényünk tartalmához, mégpedig négy decilitert.

A rizst a forrásban lévő tejbe – illetve vízbe – kell belehelyezni, négy-öt „csapott” evőkanál kristálycukor, esetleg kevés vaníliacukor kíséretében. Ha a rizs megfőtt és némi lekvárral együtt tálaljuk az ételt, akkor fogyaszthatjuk reggelire is.

Amennyiben desszertben gondolkodunk, egy négyszemélyes pudingport is kell vásárolnunk, továbbá aszalt gyümölcsöket. Hevítsünk fel a kályhán nagyjából négy deciliter tejet. Eközben keverjük el a pudingport további egy deciliter hidegen hagyott tejben – így nem lesz csomós a későbbiekben az édesség – és adjuk ezt is az edény tartalmához. Ez esetben is használhatunk némi kristály- és vaníliacukrot. Amikor már majdnem kész a puding, akkor adjunk hozzá apróra vágott aszalt gyümölcsöket.

Az így összeállított finomságot csöpögtessük a tejberizsre és máris tálalhatjuk a desszertet.

Galéria
szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. január 22., csütörtök

Két szakaszban készül el a Harvíz óriásberuházása

Többéves előkészületek után nemsokára elkezdődhetnek az első munkálatok a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató tervezett közműfejlesztési óriásberuházása során. Tavaly kiderült, a projekt két részre oszlik a pénzügyi korlátok miatt.

Két szakaszban készül el a Harvíz óriásberuházása
Hirdetés
2026. január 21., szerda

Itt dől el, hogy mennyi jön vissza Bukarestből

Megtartotta szerdán első ülését a Victoria-palotában a jövedelemadó és az áfabevételek visszaosztási rendszerének kidolgozásával megbízott munkacsoport.

Itt dől el, hogy mennyi jön vissza Bukarestből
2026. január 21., szerda

Előálltak a szuperválasztási év „hiperköltségeivel”

A 2024-es helyhatósági és EP-választások megszervezése 250 millió euróba került, a parlamenti választások költségei 120 millió eurót, a 2024-es és a 2025-ös elnökválasztás megszervezésének költségei pedig több mint 300 millió eurót tettek ki.

Előálltak a szuperválasztási év „hiperköltségeivel”
2026. január 21., szerda

Megölhették és a kertben eláshatták a fiatalok az eltűnt 15 éves fiút

Egy 15 éves Temes megyei fiú meggyilkolásával gyanúsítanak egy 21 éves fiatalembert és két kiskorút.

Megölhették és a kertben eláshatták a fiatalok az eltűnt 15 éves fiút
Hirdetés
2026. január 21., szerda

Tűzvédelmi szabálysértés miatt négy kereskedelmi egységet zárattak be

Mintegy 819 ezer lej értékben szabott ki bírságot a Hargita megyei tűzoltóság a tűzvédelmi előírások megszegéséért, továbbá három kereskedelmi egységet be is zárattak múlt év végén, idén pedig egy hargitafürdői panzió esetében is így jártak el.

Tűzvédelmi szabálysértés miatt négy kereskedelmi egységet zárattak be
2026. január 21., szerda

Újabb dermesztő éjszaka jön a székelyföldi megyékben

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán újabb elsőfokú figyelmeztetést adott ki az ország 13 megyéjében a fagyos idő miatt.

Újabb dermesztő éjszaka jön a székelyföldi megyékben
2026. január 21., szerda

Elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő

Hetvennyolc éves korában elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő, a Székelyudvarhelyi városi RMDSZ szervezet alapító tagja.

Elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő
Hirdetés
2026. január 21., szerda

Maga alá gyűrte az autót a kamion: a sofőr meghalt, az utasok állapota súlyos – videóval

Egy személy meghalt, kettő megsebesült a szerda reggel az A1-es autópályán, a Hunyad megyei Piski (Simeria) közelében történt közúti balesetben, amelyben egy személygépkocsi és egy nyergesvontató ütközött egymásnak.

Maga alá gyűrte az autót a kamion: a sofőr meghalt, az utasok állapota súlyos – videóval
2026. január 21., szerda

Nem enyhül a fagy: újra mínusz 21 fok alá zuhant a hőmérséklet Székelyföldön

Ismét mínusz 21 fok alá csökkent a hőmérséklet szerdára virradóan Székelyföldön: Gyergyóalfaluban tizedre pontosan ugyanakkora fagyot mértek, mint pár nappal korábban, Csíkszeredában pedig picivel még hidegebb is volt, mint a hétvégén.

Nem enyhül a fagy: újra mínusz 21 fok alá zuhant a hőmérséklet Székelyföldön
2026. január 20., kedd

Több felső légúti megbetegedés, kevesebb kórházi beutalás

Majdnem harmadával nőtt a felső légúti megbetegedés miatt orvoshoz fordulók száma az elmúlt héten Hargita megyében. A kórházi kezelésre szorulók száma viszont enyhén csökkent.

Több felső légúti megbetegedés, kevesebb kórházi beutalás
Hirdetés