Hirdetés
Hirdetés

Egyre több az utcán élő kóbor macska – az ivartalanítás megoldást jelenthet

Állatot csak felelősséggel tartsunk. Számos kóbor macska mászkál a marosvásárhelyi lakótelepeken •  Fotó: Haáz Vince

Állatot csak felelősséggel tartsunk. Számos kóbor macska mászkál a marosvásárhelyi lakótelepeken

Fotó: Haáz Vince

Lassan a marosvásárhelyi lakótelepek állandó imázsához tartoznak az autók alatt, garázsok tetején vagy a tömbházak pincéjében tanyázó gazdátlan macskák. Sok állatszerető tömbházlakó eteti őket, de az állatgondozáshoz hozzátartozik a féregtelenítés és esetenként a megfelelő időben való ivartalanítás is.

Hajnal Csilla

2021. május 07., 18:572021. május 07., 18:57

Marosvásárhely számos lakónegyede tele van kóbor macskákkal, amelyek kevés vizet zavarnak az ott lakók életében, éppen ezért kevés megoldás is születik az elszaporodásuk megelőzésére. Sok állattartó ugyanis nem gondol a macska ivartalanítására, ha pedig vemhesen tér haza a kedvence, akkor utcára teszi a kiscicákat.

Jeszenszky Henrietta marosvásárhelyi állatorvos úgy véli, az ivartalanítás sokat segítene abban, hogy ne kerüljön annyi cica az útra, hiszen a cicák évente kétszer-háromszor is párosodhatnak, és így egy év alatt akár megtízszereződhet az utcán tanyázó cicák száma, még akkor is, ha nem mindegyik éli meg az egy évet.

Hirdetés

Az ivartalanítás lehet a megoldás

Mivel a macskák territoriálisak, azaz védik a saját területüket, ezért sokat verekednek, és megsérülnek, ugyanakkor betegségeket is terjeszthetnek, például a terhesekre nagyon veszélyes toxoplazmózist. Ebből a szempontból jó megoldás lehet az ivartalanítás – fejtette ki az állatorvos. Bár nem könnyű a kóbor macskákat megfogni, de vannak cicák, amelyek megszokták a tömbház körüli személyeket, akik etetik, és velük barátságosabbak, ők talán meg tudnák fogni, amíg beteszik egy ketrecbe, hogy bevigyék az állatorvoshoz ivartalanításra.

Bár nem olcsó mulatság ivartalanítani, hiszen a kandúrokat hozzávetőlegesen 150 lejért, a nőstényeket 180 lejért ivartalanítják az állatorvosi rendelőkben általában, de a műtét a cicákat is sok esetben megkíméli attól, hogy begyulladjon a méhük.

„Rutinműtétnek számít, de a nőstényeknél nem egy komplikáció-mentes műtét, mert a hasfalat is fel kell nyitni. A sok tüzelés és hormonváltozás miatt gyulladhat be a nősténymacskák méhe, a folyamatos hormonváltozás lecsökkentheti az immunitásukat, ez okozhat méhgyulladást. Amikor tüzelnek, a méhnyak nyitva van, így könnyebben be tud fertőződni a méh, tehát az ivartalanítás csökkenti a méhgyulladás rizikóját” – világosított fel.

„A kandúroknál nagyon erős a párosodási ösztön, amikor a nőstény tüzel, ezért nem számít, ha verekedniük is kell ezért, és bár náluk nem annyira bonyolult a műtét, mert nem kell felnyitni a hasfalat, de mivel általános altatással műtünk, van egy minimális kockázat benne” – folytatta Jeszenszky Henrietta.

Ha magunkhoz vesszük

Marosvásárhelyen néhány állatorvos is szokott közös akciót szervezni az állatvédő szervezetekkel, amikor pár napig előre bejelentkezve be lehet vinni a kóbor állatokat ivartalanításra.

De megoldás lehet az is, ha befogadunk kóbor állatokat, hisz sok állatszerető vesz magához utcán élő cicákat, így nem csak az állat napi tejét és vizét vállalják fel, hanem a teljes körű gondozásukat is.

Így tett Joó Borbála biológiatanár is, aki két macskát „fogadott örökbe” az elmúlt években. Ceci nevű cicáját egy közösségi oldalon meghirdetve találta meg, azonnal érte is ment, míg Pilu cicája a házukhoz szegődött, és mivel beteg volt a macska, elvitték állatorvoshoz Erdőszentgyörgyön, ahol ingyen megműtötték, mert egy elveszített vemhességgel küzdött az állat – mondta el a két cica gazdája. Fontosnak tartotta mindkét macskája ivartalanítását, ugyanakkor az sem elhanyagolható szempont, hogy az igencsak elszaporodott macska-kolóniák sok városban élő énekesmadarat ölnek meg ösztönüktől vezérelve – mondta el Joó Borbála.

Marosvásárhely önkormányzata eddig még nem foglalkozott intézményesen a kóbor macskák sorsával, a kutyamenhelyre sem szállítanak még macskákat, hiszen eddig még senki nem jelezte ezt problémaként – tudtuk meg Libeg Mariustól, a polgármesteri hivatal sajtófelelősétől. Ugyanakkor hozzátette: nem zárkóznak el attól, hogy felvegyék a kapcsolatot helyi állatvédő szervezetekkel, és közös megoldást találjanak az utcán élő macskák sorsára.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 18., szerda

Jelentősen csökkent az influenzás megbetegedések száma

A fertőző felső légúti megbetegedések összesített száma is csökkent Hargita megyében, de ezen belül az influenzás esetek számában még egyértelműbb visszaesés tapasztalható. A szövődményes, azaz tüdőgyulladás-esetek száma viszont nőtt.

Jelentősen csökkent az influenzás megbetegedések száma
Hirdetés
2026. február 18., szerda

Négy terület, amely mentesül a tízszázalékos személyikiadás-csökkentéstől

A központi állami intézmények személyi kiadásainak tízszázalékos csökkentését írja elő a közigazgatási reformról szóló sürgősségirendelet-tervezet, amelyet a koalíció által jóváhagyott formában bocsátott szerdán közvitára a fejlesztési minisztérium.

Négy terület, amely mentesül a tízszázalékos személyikiadás-csökkentéstől
2026. február 18., szerda

Akár csökkenhet is a gáz ára az új szabályozási rendszerrel

A lakossági földgáz végfelhasználói ára április elseje után nem fogja meghaladni a jelenlegi maximális szintet, mert a kormány egy új, átlátható árszabályozási rendszert vezet be – jelentette ki szerdán Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.

Akár csökkenhet is a gáz ára az új szabályozási rendszerrel
2026. február 18., szerda

Jó irányba halad az iskolabusz

Jó irányba halad az iskolabusz
Jó irányba halad az iskolabusz
2026. február 18., szerda

Jó irányba halad az iskolabusz

Hirdetés
2026. február 18., szerda

Székely szabadság napja: felhívással fordult a marosvásárhelyi magyarsághoz az SZNT

Felhívással fordult szerdán a marosvásárhelyi magyarsághoz a Székely Nemzeti Tanács (SZNT), arra kérve a közösség tagjait, hogy vegyenek részt a március 10-i, székely szabadság napi megemlékezésen és felvonuláson.

Székely szabadság napja: felhívással fordult a marosvásárhelyi magyarsághoz az SZNT
2026. február 18., szerda

Lemond a Maros megyei tanács két rendelőépületről, amelyek az orvosi egyetemhez kerülnek

Lemond a marosvásárhelyi sportorvosi és sürgősségi fogászati rendelőkről Maros Megye Tanácsa, átadva azokat az államnak, amely a maga során rábízza ezeket a orvosi egyetemre. A megyei tanácsosok csütörtökön szavaznak erről.

Lemond a Maros megyei tanács két rendelőépületről, amelyek az orvosi egyetemhez kerülnek
2026. február 18., szerda

Fekete csuklyás közjáték zavarta meg a parlamenti ülést, amelyen Márton Áron-emlékévvé nyilvánították 2026-ot

Sorin Grindeanu képviselőházi elnök az alsóház szerdai ülésén azt mondta a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőjének, Emanuel Ungureanunak, hogy többé nem engedi felszólalni a plénumban, ha nincs megfelelően felöltözve.

Fekete csuklyás közjáték zavarta meg a parlamenti ülést, amelyen Márton Áron-emlékévvé nyilvánították 2026-ot
Hirdetés
2026. február 18., szerda

Digitális ugrás Hargita megye könyvtáraiban

A Kájoni János Megyei Könyvtár digitális készségfejlesztési központtá válik a harmincnyolc Hargita megyei könyvtárat érintő projektje révén.

Digitális ugrás Hargita megye könyvtáraiban
2026. február 18., szerda

Éveknek kell eltelnie, hogy napirendre kerülhessen az euró bevezetése Romániában

Románia öt éven belül kezdhet érdemben tárgyalni az euróövezethez való csatlakozás időpontjáról, ha sikerül tartósan 3 százalék alá csökkenteni a költségvetési hiányt – jelentette ki szerdán Mugur Isărescu.

Éveknek kell eltelnie, hogy napirendre kerülhessen az euró bevezetése Romániában
2026. február 18., szerda

Nagy bővítés előtt a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér

Elindították a közbeszerzést az ország legfiatalabb repülőterének infrastrukturális fejlesztésére. A tervben szerepel a forgalmi előtér bővítése is, ami a jelenlegi három helyett nyolc repülőgép egyidejű kiszolgálását teszi lehetővé.

Nagy bővítés előtt a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér
Hirdetés