
A talicska is pihen. Egyre többen maradnak munka nélkül országos szinten és Hargita megyében egyaránt
Fotó: Haáz Vince
A sorozatos leépítések következtében egyre többen keresnek munkát Romániában: az egyik állásközvetítő portálon csak októberben 1,4 millió jelentkezést adtak le az álláskeresők, ilyen magas számra 21 éve nem volt példa. Az elbocsátások Hargita megyében is hangsúlyosak voltak a járványhelyzet alatt, folyamatosan nő a munkanélküliségi arány a térségben, és novemberben ez tovább súlyosbodik majd.
2020. november 08., 12:202020. november 08., 12:20
Beszédes adatokat közölt a napokban az eJobs.ro állásközvetítő portál: októberben
Ez az érték egyébként 35 százalékkal magasabb a korábbi év októberében mértnél. A portál elemzése szerint a legtöbb, 516 ezer jelentkezés a 25 és 35 év közötti álláskeresőktől érkezett, majd a 18 és 24 év közöttiek következtek 468 ezer kéréssel.
Noha az eJobs felületén a jelentkezők többsége a fővárosból, illetve Kolozs, Brassó, Temes, Iași, Constanța és Prahova megyéből származott, a munkanélküliség Hargita megyében is egyre nagyobb gondot okoz.
Mint Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség osztályvezetőjétől megtudtuk, a szeptemberi 4,09-ről 4,53 százalékra nőtt a munkanélküliségi arány októberben Hargita megyében. Ezt azt jelenti, hogy
Vannak közöttük olyan fizetetlen munkanélküliek is, akiknek szeptemberben lejárt a munkanélküli dossziéjuk, de októberben megtörtént ezek meghosszabbítása, így újra bekerültek a nyilvántartásba. Mellettük azonban van mintegy 300 olyan személy is, aki frissen vesztette el a munkáját.
Ezek Jánó Edit szerint mintegy 600 személyt fognak érinteni.
Az osztályvezető érdeklődésünkre arra is kitért, hogy a 6108 nyilvántartott munkanélküli közül 1237 semmilyen végzettséggel nem rendelkezik, 1140-en legtöbb négy, 1165-en pedig nyolc osztályt végeztek el, 878-an szakiskolai, 1297-en pedig középiskolai végzettséggel rendelkeznek, továbbá 78-an posztlíciumban, 313-an pedig egyetemen végeztek. Ebből az is látszik, hogy a korábbiakkal ellentétben
Saját szakterületükön ráadásul nem egyszerű elhelyezkedniük például a humán profilú végzetteknek, mivel főként szakmunkásokat keresnek jelenleg a munkaadók a megyében.
A falvak közül Etéden, Homoródszentmártonban, Parajdon és Siménfalván a legmagasabb a munkanélküliek száma.
Marcel Ciolacu volt miniszterelnök is indul a Buzău megyei tanács elnöki tisztségéért a december 7-i időközi választáson.
Lőtt sebbel a fején, holtan találtak rá az otthonában egy 24 éves Argeș megyei rendőrre – közölte a Giurgiu megyei rendőrség.
Teljesen kiégett pénteken egy székelyszenterzsébeti gazda kombájnja; mivel a mezőgazdasági gép családja megélhetését jelentette, gyűjtést szervezett számára az újszékelyi önkormányzat.
Aggasztónak tartja Dumitru Chisăliță, hogy bár az elmúlt egy hónapban több halálos áldozattal vagy sérülésekkel járó gázrobbanás és tűzeset is történt az országban, a hatóságok nem hoztak az újabb incidensek megelőzését szolgáló intézkedéseket.
Sepsiszentgyörgyön akár 800 lejre is megbüntethetik azt a sofőrt, aki más által bérelt patkolóhelyre áll be autójával, Kézdivásárhelyen nemrég emelték 400 lejre a bírság felső értékét. Ám jó tudni: a helyi rendőrég riasztása nélkül is van megoldás.
Országszerte több mint 600 jogosítványt vont be a rendőrség az elmúlt 24 órában végzett ellenőrzések nyomán.
Felszállt a köd a hegyközi medencékből, nem indult túlságosan hidegen a vasárnap a térségben.
Vasárnap tartják a rezidensvizsgát az ország hat egyetemi központjában.
Marco Rossi szövetségi kapitány szerint a több mint hét éve tartó regnálása során vasárnap az írek elleni világbajnoki selejtezőmérkőzés lesz az egyik legmeghatározóbb és legfontosabb a magyar labdarúgó-válogatott számára.
Az Európai Unió Bíróságához fordult a nemzeti régiókat érintő polgári kezdeményezés ügyében Izsák Balázs, és keresetében az Európai Bizottság elutasító döntésének az érvénytelenítését kéri – közölte a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) sajtóirodája.
2 hozzászólás