
Csíkszéken tartott egyeztetéseket Tánczos Barna miniszter és Barabási Antal Szabolcs államtitkár
Fotó: Veres Nándor
Pályázati lehetőségekről és a hódok által okozott problémákról beszélt Tusnádon tartott hétfői sajtótájékoztatóján Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter, valamint Barabási Antal Szabolcs mezőgazdasági és vidékfejlesztési államtitkár.
2021. április 26., 17:062021. április 26., 17:06
2021. április 26., 19:162021. április 26., 19:16
A Csíki-medencébe látogatott hétfőn Tánczos Barna miniszter és Barabási Antal Szabolcs államtitkár (előbbi tulajdonképpen itthon járt, hiszen Csíkszentkirályon lakik). Körútjuk első állomásaként meglátogattak egy húsmarhatenyésztéssel foglalkozó kisgazdát, ezt követően tájékoztatót tartottak a helyi gazdáknak, majd egy polgármesteri megbeszélés szerepelt a programban, ezt követte a tusnádi sajtótájékoztató. Utána ellátogattak a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökséghez (APIA), a körút utolsó állomásaként pedig egy felcsíki gazdánál tartottak teleplátogatást.
Mint a sajtótájékoztatón Barabási Antal Szabolcs elmondta, a Hargita megyei gazdákban egy különös ambíciót lát, amely jól fog jönni a következő időszakban, amikor jelentős támogatásokat igényelhetnek. A különböző pályázatok által lehívható támogatások összértéke 2,8 milliárd euró lesz. Ennek a leosztása még nem végles, de az biztos, hogy lesz pályázat például fiatal gazdák számára, illetve meglévő telepek korszerűsítésére, infrastruktúrára is lehet majd támogatást igényelni. Emellett
A pályázati lehetőségek és a kritériumok várhatóan körülbelül egy hónap múlva jelennek majd meg a minisztérium honlapján. Az államtitkár kiemelte: a gazdák segítséget kérhetnek tőlük, meghívásukra bármikor, akár hétvégén is a térségbe látogatnak.
Tánczos Barna a sajtótájékoztató második felében arra is kitért, hogy a gazdákkal tartott megbeszélésen környezetvédelmi, erdészeti és mezőgazdasági témák is terítékre kerültek. Többek között felmerült a növekvő hódpopuláció problémája, amely egyre nagyobb gondot jelent a térségben, mivel már több tíz hektárnyi területet hódítottak vissza a mezőgazdaságtól. A miniszter szerint keresik a megoldást erre a problémára, ennek kapcsán elkészült egy felmérés a megyei hódpopulációval kapcsolatosan.
A hódok által elzárt lecsapoló árkok kitakarítása érdekében továbbá tárgyalásokba kezdenek a mezőgazdasági minisztériummal.
A hadsereg radarrendszere vasárnap délután egy drónt észlelt az ukrán-román folyami határ közelében. A helyzet megfigyelésére 15 óra 17 perckor felszállt két F-16-os vadászgép a borceai 86-os légibázisról.
Több mint 4,29 millió lej értékben szabott ki bírságokat és összesen 570 járművezetői engedélyt vont be a Román Rendőrség az elmúlt 24 órában, miközben több ezer járművet és személyt ellenőriztek a Blocada elnevezésű országos akció során.
Székelyföldet is eléri az országos hőhullám: Maros megyében kedd reggelig narancssárga hőségriasztás van érvényben, miközben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 6-áig meghosszabbította a rendkívüli melegre vonatkozó előrejelzését.
Miközben Magyarországon vasárnapra teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű a Duna rekordalacsony vízállása miatt, Romániában is egyre súlyosabbá válik a helyzet.
Vasárnap hajnalban lekapcsolták a Paksi Atomerőmű utolsó előtti termelőegységét a Duna alacsony vízállása miatt. Magyar Péter szombat éjszakai bejelentése szerint vasárnap folyamán az utolsó blokkot is leállítják.
A rendőrök büntetőeljárást indítottak a pénteki câmpulungi közúti baleset ügyében, amelyben egy személy életét vesztette, 13 pedig megsérült.
A szakhatóságok a Duna Bala-ágánál is különböző beavatkozási lehetőségeket elemeznek, hogy biztosítsák a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorának működéséhez szükséges vízszintet – jelentette ki péntek este Ilie Bolojan.
Jövő héttől ingyenesen lehet használni a városi buszjáratokat Csíkszeredában a hétvégéken. A Csíki Trans Kft. ugyanakkor 25 százalékkal emeli a bérletek árát, a jegyek ára azonban egyelőre a régi marad.
Országos energetikai válsághelyzetet hirdettek Romániában augusztusra a villamosenergia-termelés csökkenése miatt – jelentette be pénteken Ilie Bolojan.
Újabb marosvásárhelyi útkereszteződéseknél és átjáróknál helyezik üzembe az új jelzőlámpákat az okos forgalomirányító-rendszer részeként. Soós Zoltán polgármester szerint segítenek, gyorsítják a haladást.
1 hozzászólás