
Több beruházás költségeinek egy részét még nem kapta meg a város
Fotó: Pinti Attila
Nem ez az első év, hogy jelentős összegekkel tartozik a kormány Csíkszeredának, ez pedig fizetési nehézségekhez vezethet a város számára. A helyzetre egy hitelkeret igénybe vétele jelenti az átmeneti megoldást, amely egyre valószínűbbé válik, ha a város fenn akarja tartani fizetőképes állapotát a kivitelezők felé.
2024. július 19., 07:592024. július 19., 07:59
2024. július 19., 10:582024. július 19., 10:58
Országszerte problémákat jelent az önkormányzatok számára, hogy különböző európai uniós támogatású beruházások költségeit az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma nem utalja át akkor, amikor erre szükség lenne, és a kivitelezők által benyújtott számlákat az önkormányzatok nem tudják kifizetni. Ha van erre tartalék, akkor abból lehet előtörleszteni, ha viszont nincs, akkor kényszerű hitelfelvételre is szükség van.
Csíkszereda számára eddig az idei év sem volt kedvező ebből a szempontból, a tavaly zárult fenntartható mobilitási terv részeként elkészült beruházások, vagy a tömbház-hőszigetelések azon költségeit, amelyet az európai uniós támogatás biztosított, a szaktárca még csak részben utalta át.
Korodi Attila polgármester kérdésünkre elmondta,
Magyarázatot nem adtak a késlekedésre, a városvezető valószínűnek tartja, hogy a kormány fizetőképesség-problémái miatt történik ez.
Emlékeztetett, tavaly a kormány adóssága elérte az 50 millió lejt a város felé az európai uniós projektek költségei kapcsán, és nem csak az említett szaktárca érintett a késlekedésben.
Fotó: Pinti Attila
A szállításügyi minisztérium, amelynek a saját menedzsment-osztályán keresztül kellett fizetnie közel 4 millió lejt a Csíkszeredát elkerülő út előtervezésére, és a város nem törleszthette ezt hamarabb, fél évig várt a kifizetéssel, miközben a megbízott cég kifizette az áfát is.
Korodi szerint ahhoz, hogy működjenek az európai uniós projektek, a város számára a forgótőke elengedhetetlen. Ezért
– magyarázta.
Hozzátette, a kivitelezők számára fontos az, hogy a megrendelő időben tudjon fizetni, és Csíkszereda az országban az egyik legjobban fizető város, ami azt is jelenti, hogy komoly kivitelezők jönnek, azzal együtt, hogy voltak hibák is. Ezt a fizetőképes állapotot pedig fenn akarják tartani – húzta alá.
Az előzetes helyszíni vizsgálat során nem találtak robbanóanyag-maradványokat a Tulcea megyei Plauru település közelében fellelt dróndarabokon – közölte csütörtökön a védelmi minisztérium.
Egy ember fennakadt a nagyfeszültségű vezetékeken a marosvásárhelyi Szabadság és Méh utca kereszteződésében. Az érintettet végül biztonságban lehozták a tűzoltók, majd kórházba szállították.
Megbírságolt és a tevékenység felfüggesztésére kötelezett egy gyimesközéploki rendezvényszervezőt a Hargita Megyei Környezetőrség, mert nem volt meg a szükséges környezetvédelmi engedélye a mintegy négyszáz férőhelyes sátorban tartott eseményekhez.
Tavaly az Európai Unió internethasználóinak csaknem egyharmada (32,7 százaléka) rendelkezett előfizetéssel filmeket, sorozatokat vagy sportközvetítéseket kínáló streamingszolgáltatásra – közölte csütörtökön az Eurostat.
A védelmi minisztérium csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy a nem hivatalos internetes oldalakon közzétett térképek nem tükrözik a román légtér valós helyzetét.
Narancssárga színű (másodfokú) meteorológiai riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye több településére. A figyelmeztetés csütörtökön 17 óra 15 percig van érvényben.
A gazdák több mint 98 százaléka megkapta a 2025-ös mezőgazdasági támogatásokat, amelyek összértéke meghaladja a 2,6 milliárd eurót – közölte csütörtökön a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány csütörtöki ülésén elfogadott egy határozatot az Európai Bizottság SAFE védelmi hitelkeretéből Romániának megítélt források elosztásáról.
Felhőszakadással és erős széllel érkezett meg a vihar Csíkszékre csütörtök délután. A vihar miatt Ro-Alert üzenetet is küldtek a csíkszeredaiaknak.
Oroszország nemkívánatos személynek nyilvánította a moszkvai román nagykövetség egyik alkalmazottját – közölte csütörtökön az orosz külügyminisztérium az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
5 hozzászólás