
Ünnepekkor megtelnek a padok, de a vasárnapi istentiszteletet is szép számban látogatják a hívek
Fotó: Haáz Vince
Tíz év alatt szinte felére csökkent a magyar reformátusok száma Dicsőszentmártonban, de a tavaly júliusban érkezett fiatal lelkész a közösség lelki és anyagi gyarapításán dolgozik, többek között kántori lakást alakíttat ki, és keresi a megoldást, hogy közelebb vonzza az egyházhoz azokat is, akik még nem tartoznak oda.
2024. február 25., 20:432024. február 25., 20:43
Dicsőszentmártonban a magyar közösség aránya alig 15 százalék körüli, az egykori iparvárosból a két vegyipari kombinát bezárása után tömegesen vándoroltak el a helyiek, románok és magyarok egyaránt: reformátusok, katolikusok, unitáriusok is. 2012-ben az akkori református lelkész, aki azóta nyugdíjba vonult, arról számolt be, hogy 1625 református tartozik a gyülekezethez.
Köblös Lehel fiatal református lelkésszel a javításra szoruló református templomban beszélgettünk.
Köblös Lehel református lelkész
Fotó: Haáz Vince
A 1889-ben épült templom érdekessége, hogy egy kapualjon lehet bejutni, hiszen előtte egy felekezeti iskolának készült épület van.
A lelkész tavaly júliustól szolgál a gyülekezetben, már otthonosan mozog és felszabadultan mesél.
Amikor a lélekszámról kérdezzük, azt mondja, hogy
Mint a lelkész kifejti: lehetséges, hogy ezek egy része a környező magyar falvakhoz tartozik egyházilag, de az sem kizárt, hogy reformátusnak van keresztelve és most nem gyakorolja a vallását, nem tartozik sehova. Köblös Lehel szerint a családlátogatás, a tömbházakban élők felkeresése, feltérképezése során lehetne megszólítani, esetleg közelebb vonzani azokat, akik, bár reformátusok, de nem tartoznak a helyi gyülekezethez. Erre is sort szeretne keríteni, de egyelőre a különböző gyülekezeti alkalmak megszervezésén, gyarapításán dolgozik, a meglevő közösség összefogásán.
Az egyháztagok nagy többsége nyugdíjas, szinte teljes mértékben hiányzik a 40–50-es korosztály, ezért elég kevés a gyermek, fiatal is. Ez utóbbiakat többek között gitár- és furulyaórák segítségével is szeretné a templom közelébe vonzani.
Köblös Leheltől megtudtuk, hogy október elsejétől új kántora van a gyülekezetnek: Ferenczi Zsolt Norvégiából telepedett haza és Marosvásárhelyen él. Neki most alakítanak ki kántori lakást, hogy helyben lakhasson, és még jobban be tudjon kapcsolódni a gyülekezeti életbe.
A kántori lakást alakítják ki
Fotó: Haáz Vince
A lelkész elégedetten meséli, hogy a helyi pedagógusok is sokat segítenek neki, amióta megérkezett. Ők ismerik a helyi közösséget, gyerekeket, szülőket, tudják, kit kell megszólítani, és az ünnepi szerepek, a vakációs bibliahét előkészítésébe, lebonyolításába is aktívan bekapcsolódnak.
A lelkész azt is elmondta, hogy a gyülekezeti alkalmak megtartása, a közösség gyarapítása mellett az egyházközség tulajdonában levő épületek felújítása, kihasználtsága is foglalkoztatja.
Mivel a két épület össze van kötve (jelenleg befalazott ajtókkal), a földszinten és az emeleten is (a templom karzata a volt felekezeti iskola felső emeletével), azt szeretnék, hogy a volt iskolában egy többrendeltetésű gyülekezeti termet alakítsanak ki. Ezeket a beruházásokat pályázati pénzalapokból szeretnék elvégezni, egyelőre a tervek előkészítésével foglalkoznak.
A volt felekezeti iskola és a mögötte rejtőzködő református templom
Fotó: Haáz Vince
A dicsőszentmártoni református egyháznak van egy diakónia háza is, amelyet a holland testvérgyülekezet segítségével építettek, és a templom közelében található. Földszintjén bérbe adott fogorvosi rendelők vannak, az első emeletén egy kisebb gyülekezeti terem fogad, amelyet hét közben egy sofőriskola is használ, az emeletén pedig vendégszobák voltak. Mivel ezek nem voltak kihasználva, itt alakítják ki a kántori lakást.
Van helyi segítség, sok munkát a gyülekezeti tagok végeznek el
Fotó: Haáz Vince
Ottjártunkkor is többen dolgoztak az szobák felújításán, az új szolgálati lakás kialakításán.
Újraválasztották George Simiont a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökévé a párt vasárnapi gyulafehérvári kongresszusán. Simion egyedüli jelöltként indult a párt elnöki pozíciójáért.
Idén január elejétől október végéig 46.917 vállalkozás szűnt meg Romániában, 32,4 százalékkal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) által közzétett adatokból.
A belügyminisztérium azt ajánlja az állampolgároknak, hogy a december 1-jei hosszú hétvégén lehetőleg ne reptessék a drónjaikat, mert az engedély nélküli drónhasználat veszélyeztetheti az emberek biztonságát.
Akár 10 centiméteres hóréteg is lerakódhat a hegyekben vasárnap estére az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzése szerint.
Az adventi koszorú több egyszerű ünnepi dekorációnál: a várakozást és az elcsendesülést hirdeti. Csíkszentkirályon jártunk, ahol péntek este közösségi adventikoszorú-készítést szerveztek, szülők és gyerekek együtt alkottak.
A 3000 éves múlttal büszkélkedő város már akkor a szívem csücskébe került, amikor tavaly áprilisban, az albániai bortúráról való hazatértünkben oda is tettünk egy napos kitérőt. Bár valamelyest más arcát mutatta, Bari most sem okozott csalódást.
Advent első vasárnapján kis és nagy közösségekben, a városok és falvak közterein is meggyújtják a koszorú első gyertyáját, jelezve, hogy elkezdődött a karácsony fele vezető út.
Egy mezősályi halastóba esett, és az iszapba ragadt egy férfi szombaton este.
Leszakította a villanyvezetéket és egy autóra esett egy fa szombaton este Marosvásárhelyen.
Szombaton egy LPG-t (autógázat) szállító tartálykocsi borult árokba a 26-os országúton, Vaslui megyében.
1 hozzászólás