
Fotó: Székely Ferencz
Érdekes kutatásról és javaslatról számoltak be szerdán Szovátán, a Medve-tó partján. Megtudhattuk, hogy a világ legnagyobb heliotermikus tava lassan, de folyamatosan változik, az erősen sós vízréteg mélyebbre süllyed. Ez egy természetes folyamat, de megállítható, ha valóban szükség van rá.
2023. augusztus 16., 18:512023. augusztus 16., 18:51
2023. augusztus 22., 10:082023. augusztus 22., 10:08
A kiterített medvebőrre emlékeztető tó heliotermikus, azaz hőtározó tulajdonságát annak köszönheti, hogy felszínen levő kevésbé sós vízréteg és az erősen sós víztömb között van egy úgynevezett halokin réteg, ami hőtároló tulajdonsággal rendelkezik.
A tó azonban egy természetes átalakuláson, változáson megy keresztül, és ennek lehetséges okáról számolt be dr. Hantz Péter biofizikus, kutatóbúvár.
Hantz Péter ismertette a kutatásai eredményeit
Fotó: Székely Ferencz
Szerdán Fülöp-Nagy János, a szovátai fürdővállalat igazgatója és Hantz Péter sajtótájékoztatón ismertette a legújabb adatokat, és beszéltek a tó „megfiatalításának” a lehetőségéről is.
Az igazgató elmondta, hogy a román állam tulajdonában levő tavat
A szakemberek előírásainak megfelelően használják a heliotermikus tavat, és örültek, amikor Hantz Péter, miközben mikrobiológiai alapkutatásokat végzett a tóban, sok érdekes adatot gyűjtött össze, és mutatott be. Az általa készített fényképekből egy kiállítást is nyitottak, amelyet háromnyelvű magyarázó szöveggel tesznek a szélesebb közönség számára érhetőbbé. Például
Ez a kiállítás a Medve- és a Mogyorósi-tó körüli sétányon tekinthető meg.
A Medve tó mélységeit is fel lehet fedezni
Fotó: Székely Ferencz
A biofizikus búvár egy kis kísérlettel mutatta be, hogy milyen is a Medve-tó, hogyan kell elképzelni a különböző vízrétegekből álló tavat. A vízzel teli dobozba betett almaszelet a víz felszínén úszott, de a makk és a szilva lesüllyedt a sós rétegig, és ott lebegett. Hantz Péter szerint
Így, feltételezése szerint az erősen sós réteg lassan, de folyamatosan vékonyabb lesz, a felső réteg vastagsága pedig nő.
Ez lehet az oka annak, hogy a turisták arra panaszkodnak, hogy nem olyan meleg már a Medve-tó vize, mint korábban.
A kutató és az igazgató érdekes dolgokat meséltek
Fotó: Székely Ferencz
Az igazgató és a biofizikus egyaránt hangsúlyozta, hogy ez a változás a tó életciklusához tartozik, és nem tesz szükségessé azonnali közbeavatkozást. Ugyanakkor úgy vélik, hogy
Fülöp-Nagy János szerint létre kell hozni egy szakemberi bizottságot, amely megvizsgálja a Hantz Péter által gyűjtött adatokat, és dönt arról, hogy közbe kell-e avatkozni és ha igen, miként. Hantz Péter szerint
Ehhez a biofizikus szerint tízezer tonna sóra van szükség, vagy nagyon erős sókoncentrációval rendelkező vízre. A szomszédos Parajdon működő sóbánya ezt a mennyiséget két hét alatt tudná kitermelni.
Nagy óvatossággal kell beavatkozni, és
– hangsúlyozta az igazgató és kutató egyaránt.
A hosszúra nyúlt, alapos magyarázatokkal szolgáló sajtótájékoztató után az újságíróknak lehetősége volt kipróbálni egy búvárfelszerelést, és azt, hogy milyen érzés lehet a merülés élménye. Bár a merülés szó igen erős, hiszen egy biztonságos kis medencében, a víz alá bukva próbálták ki, hogy milyen kizárólag szájon keresztül, palackból lélegezni.
Erős szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföld egy része is érintett.
Határozatképtelenség miatt január 16-ára halasztotta az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezettel kapcsolatos beadvány megvitatását – jelentette be hétfőn a testület elnöke, Simina Tănăsescu.
Nyilvános felbujtás miatt 8400 lej pénzbüntetést rótt ki Bukarest hatodik kerületének bírósága Călin Georgescu és George Simion egyik támogatójára.
A 2026-os évben a romániai alkalmazottaknak 17 hivatalos munkaszüneti nap jár, ezek közül 12 esik hétköznapra. Mutatjuk a listát, hogy könnyebben megtervezhesse jövő évi szabadságát.
Az elmúlt 24 órában 25 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 28 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn a Salvamont.
Vastag kőfalak, lőrések és gyilokjáró veszik körül Csíkkarcfalva község templomát, amely nemcsak az imádságra, hanem a védekezésre is készült.
A híres francia színésznőt súlyos betegség után, vasárnap érte a halál. 91 éves volt.
A szélvihar miatt nem tudják elhagyni a térséget a Bilea-tó környéki menedékházakban elszállásolt turisták.
A karácsonyi ünnepkörhöz tartozik a Heródes által meggyilkoltatott fiúgyerekek, azaz „apró szentek” napja is, régen gazdag, mára kikopó szokásrenddel. Ilyenkor lehet büntetlenül megvesszőzni a lányokat, asszonyokat, de koránt sem nevelés céljával.
Az Apple TV-nél készült el, és futott be év végére 2025 egyik legjobb sorozata, a Pluribus. Vince Gilligan új folytatásos története egy meglehetősen egyedi apokalipszist tár a szemünk elé. Kritika.
2 hozzászólás