
Hűlt helyét találták a katalizátornak az autótulajdonosok. Nem gyakori, de máshol is előfordul
Fotó: Veres Nándor
Az elmúlt hétvégén több járműtulajdonos is azt tapasztalta, hogy autója kipufogója a földön hever. Mint kiderült, a motor által kibocsátott gázok károsanyag-tartalmának csökkentésére szolgáló katalizátorokat lopták le a gépkocsikról.
2021. február 19., 21:552021. február 19., 21:55
2021. február 19., 22:002021. február 19., 22:00
Az egyik károsult lapunk megkeresésére elmondta, szombat virradóra történhetett az eset. A tulajdonos hozzátette, bár katalizátor nélkül is működőképes a régebbi évjáratú jármű, nagyon zajos lenne, és a károsanyag-kibocsátása is nagyon megnőne, amely nem törvényes, így mindenképp újat kell beszereznie.
Az autókatalizátor egy alkatrész, amelynek szerepe a motor által kibocsátott gázok (kipufogógázok) károsanyag-tartalmának csökkentése. A károsanyag-tartalom csökkenését úgy érik el, hogy a működés során kialakuló magas hőmérsékletnek köszönhetően a katalizátorban található nemesfémek a káros anyagok egy részét oxidálják, vagy ártalmatlan anyagokká alakítják.
„Levágják a csőről a katalizátort, amely megfelelő szerszámokkal pillanatok alatt lent is van” – közölte érdeklődésünkre egy autóalkatrészekkel foglalkozó szakember. Korábban ő is hallott már hasonló esetekről külföldön, és bár Romániában itt-ott felbukkantak már katalizátor- és részecskeszűrő-tolvajok, eddig nem volt gyakori jelenség sehol.
– mutatott rá. Hozzátette, nem titok, hogy kivonják a katalizátorból az említett nemesfémeket, amelyeket drágán értékesítve aztán újrahasznosítanak. „Lopás esetén utángyártottat lehet vásárolni olcsóbban, pár száz lejért, az eredeti gyári katalizátoroknak viszont magas a piaci értékük, típustól függően akár a több ezer lejt is elérhetik” – részletezte.
Utánajártunk, mennyibe is kerülnek az említett fémek. A platina grammjáért 160-180 lejt fizetnek. A palládium a nemesfém-csoport platinaszerű ezüstfehér fémje, amelyet unciában mérnek. Egy uncia 28 gramm, így egy uncia palládium piaci értéke jelenleg 1900 euró körül mozog, a ródium pedig ötször-hatszor ennyit ér. „Ezekből néhány gramm, esetleg mikrogramm van a katalizátorban. Palládiumból például 3-7 gramm van egy benzines autó katalizátorában” – egészítette ki egy autószerelő. Meglátása szerint jelen esetben inkább a benzines autók vannak veszélyben.
– tette fel a költői kérdést.
Szerinte két embernek egy autóemelő és egy akkumulátoros flex (sarokcsiszoló) már elegendő a művelethez, miközben egyikük még az őrszem is lehet. „Sok az autó, kevés a köztéri kamera, ráadásul az éjszakai kijárási tilalom miatt nincs nagy mozgás sem. Ellenben vannak típusok, amelyről nem lehet levágni, mert a kipufogó első részében vagy a motor hátánál van, és nem lehet hozzáférni” – fejtette ki a szerelő. Meglátása szerint nem az országban értékesítik az alkatrészeket, sokkal inkább Lengyelországból és Németországból érkezik nagyobb kereslet az alkatrészekre.
– jelezte. Egyébként egy katalizátor beszerelése nem ördöngös (a kipufogórendszert kell szétszerelni), ám az igazi drága mulatság, ahogy már említettük, az autóhoz megfelelő alkatrész beszerzése; íme egy példa: egy 2005-ös évjáratú Opel Corsa esetében egy megfelelő katalizátor beszerzése legalább ezer lejbe kerülhet.
Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője érdeklődésünkre közölte, az elmúlt időszakban két bejelentés érkezett katalizátorok ellopása miatt Csíkszeredából. „Mindkét esetben büntetőeljárást kezdeményeztünk minősített lopás megalapozott gyanújával. Már van egy gyanúsítotti körünk, ez alapján halad előre a nyomozás” – számolt be.
Kedvenceink felkutatásában segíthet a világszerte ismert PetRadar, amely idéntől a romániai gazdák számára is elérhető. Az internetes oldal az elveszett háziállatok keresését több, ingyenesen elérhető szolgáltatással segíti.
Már csak apróbb munkálatok vannak hátra ahhoz, hogy lezárhassák a patakfalvi, illetve a hodgyai kultúrotthonok hőenergetikai felújítását. Örülnek is a beruházásnak, amit csak az árnyékol be, hogy nem festhettek újra minden falat.
Országszerte több mint 1300 polgármesteri hivatalban tartanak figyelmeztető sztrájkot kedden 10 és 12 óra között.
Dinamikus változások jellemzik a Kovászna megyei vállalkozási szektort: nagy cégek bocsátanak el, majd vesznek vissza dolgozókat. Ezzel párhuzamosan megnőtt a szociális vállalkozások száma.
Ștefan Pălărie USR-s szenátor hétfőn kijelentette, hogy elutasítja az RMDSZ helyi adók csökkentésére irányuló javaslatát, mivel meglátásában a 'gyengeség jele' lenne a kormány által elfogadott jogszabályok rövid időn belüli módosítása.
A bukaresti törvényszék három bíróból álló testülete hétfőn elutasította Călin Georgescu fellebbezését az ellen, hogy bíróság elé kell állnia legionárius propaganda vádja miatt. A bíróság úgy döntött, hogy a per elsőfokú tárgyalása elkezdődik.
Lentről jövünk fölfelé, ahogy haladunk előre ezen a héten, aztán megint visszaesünk. Közzétette hétfőn a február 9–22. időszakra vonatkozó kéthetes előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A házasság és a család nem csupán magánügy, hanem a társadalom és a nemzet jövőjének alapja – fogalmazott Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára A hűség szabadsága konferencián.
Románia délkelet-európai viszonylatban az első helyet foglalta el 2025-ben pizzarendelések tekintetében – közölte a Glovo futárszolgálat.
Senki számára nem újdonság, hogy Románia lakosságával párhuzamosan Székelyföld, ezen belül Kovászna megye népessége is folyamatosan apad. Ám ha csak az utóbbi tíz évet vesszük figyelembe, az itteni csökkenés mértéke az országos átlagot is meghaladja.
szóljon hozzá!