Hirdetés
Hirdetés

Egynapos zenei fesztivált tartanak a gernyeszegi Teleki-kastélyban

A különböző zenei stílusokat ötvöző fesztiválnak az erdélyi barokk stílusban épült, impozáns Teleki-kastély udvara ad otthont •  Fotó: Haáz Vince

A különböző zenei stílusokat ötvöző fesztiválnak az erdélyi barokk stílusban épült, impozáns Teleki-kastély udvara ad otthont

Fotó: Haáz Vince

GernyeFest elnevezéssel egynapos fesztivált szervez július 10-én a Fejes Művészeti Akadémia a gernyeszegi Teleki-kastélyban, ahol klasszikus-, népi-, jazz- és a romantikus zenével várja az érdeklődőket.

Antal Erika

2022. június 23., 09:242022. június 23., 09:24

Az eseményen az erdélyi zeneiskolás tehetséges gyerekeket is támogató akadémia mentorprogramjában részt vevő, marosvásárhelyi, nagyszebeni, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári diákok koncerteznek.

Mellettük az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány és a Liszt Intézet sepsiszentgyörgyi fiókja szervezésében népzenei koncerteket, táncházat, kézműves foglakozásokat is tartanak. Este fél 7-től kamarakoncerttel folytatódik a fesztivál,

a műsoron Schumann, Brahms, Dohnányi és Liszt művei szerepelnek.

Közreműködik Fejes Krisztina zongoraművész, Onczay Zoltán csellón, Szabó Gábor hegedűn Wenting Kang pedig brácsán játszik.

Hirdetés

Az este 8-kor kezdődő Celectro koncert stílusok összefonódását kínálja Bach zenéjétől kezdve az indai Rágán át egészen a kortárs és jazzimprovizációig, mindez elektronikus ritmusokkal fűszerezve.

Onczay Zoltán, Lantos Zoltán indiai és jazzinspirációkkal érkezik, Andrew J. pedig elektronikus hangzással teszi újszerűen szokatlanná és merésszé a csaknem egyórás stíluskavalkádot.

Fejes Krisztina, az akadémia alapítója, a fesztivál egyik ötletgazdája érdeklődésünkre érdeklődésére elmondta, hogy

„a klasszikus zenének mindig jól jön, ha új környezetbe kerül”, ezért is választották helyszínnek a gernyeszegi Teleki-kastélyt.

A szervező elmondta azt is, hogy „sokan temetik a klasszikus zenét, pedig egy nagyon is élő, vibráló művészet, aminek néha csak az kell, hogy kizökkentsék a megszokott környezetéből”. A fesztivál mindenkit meg kíván szólítani, de leginkább a fiatalokat célozza meg – hangsúlyozta Fejes Krisztina. Hozzátette, hogy

a GernyeFeszt egyik célkitűzése bebizonyítani, hogy milyen jól elférnek egymás mellett a zenei műfajok, sőt inspirálják is egymást.

„A másik fontos célkitűzés, hogy fellépési lehetőséget teremtsünk azoknak a fiatal tehetségeknek, akikkel együtt dolgozunk, hogy megmutathassák tudásukat a klasszikus zenét szerető közönségnek” – fogalmazott a szervező, ötletgazda.

A 2020-ban alapított Fejes Művészeti Akadémia Egyesület azzal a céllal jött létre, hogy a fiatal zenei tehetségek képzését támogassa határon innen és túl. Fejes Krisztina nemzetközileg elismert zongoraművész és zenész barátai egy újszerű tehetséggondozó programot vezetnek, amely segíti a fiatal muzsikusok szakmai fejlődését és pályaorientációját otthoni és nemzetközi környezetben egyaránt. Az egyesület a 19. századra visszavezethető világhírű magyar hangszeres iskola – zongora, hegedű, cselló – vezérfonalát felhasználva a mai korszellemhez igazodó új, modern zenei edukációs módszert alkotott. A képzésein a tanulás élményközpontú, a fiatalok a 21. század kihívásainak megfelelve kapcsolódhatnak be a kulturális vérkeringésbe.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Egy év múlva nézhetjük az ötödik Shrek-filmet – videó

Megjelent az első kedvcsináló előzetes a soron következő, 2027-ben érkező Shrek-filmhez. A 2000-es évek népszerű animációs franchise-ja négy mozifilmet és két Csizmás kandúr spin-offot ért meg.

Egy év múlva nézhetjük az ötödik Shrek-filmet – videó
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Medvét láttak több Hargita megyei településen

Medvék jelenlétét jelezték több településről is a hatóságoknak kedd délután és az esti órákban. A hatóságok Ro-Alertet küldtek az érintett települések lakóinak.

Medvét láttak több Hargita megyei településen
2026. június 16., kedd

Medve támadt egy férfira Brassó megyében, helikopterrel vitték kórházba

Ismét emberre támadt egy medve: ezúttal Brassó megyében sebesített meg egy körülbelül 50 éves férfit. A sérült életének megmentéséért mentőhelikoptert is bevetettek, amely elsőként érkezett a helyszínre.

Medve támadt egy férfira Brassó megyében, helikopterrel vitték kórházba
2026. június 16., kedd

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján

Eszméletlen állapotban találtak rá egy 48 éves csíkszeredai férfira kedden délután a város Tudor lakónegyedi részén. A helyszínre érkező mentőegység már nem tudott segíteni rajta, holttestét átadták az igazságügyi orvosszakértőknek.

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján
Hirdetés
2026. június 16., kedd

2030-tól más lesz az érettségi-rendszer – hamarosan hivatalossá válik az erről szóló rendelet

Mihai Dimian ügyvivő oktatási miniszter kedden közölte, hogy elküldték a Hivatalos Közlönyhöz megjelentetésre a 2030-tól érvényes érettségi-rendszer tantárgyait és vizsgáit jóváhagyó miniszteri rendeletet.

2030-tól más lesz az érettségi-rendszer – hamarosan hivatalossá válik az erről szóló rendelet
2026. június 16., kedd

Székelyföldi talaj nyerte a Magyar Talajtani Társaság közönségszavazását

Közösségi összefogás eredményeképpen nyert a bálványosi talajminta a Magyar Talajtani Társaság által meghirdetett Az év talaja közönségszavazásán. A talajszelvényt Kis Mercedesz-Boglárka geológus-kutató nevezte be a versenybe.

Székelyföldi talaj nyerte a Magyar Talajtani Társaság közönségszavazását
2026. június 16., kedd

Ismét medve támadt egy turistára a Transzfogarasi úton

Medve harapott meg egy német turistát kedden délután az Argeș megyei Arefu község hegyvidéki térségében, a a Transzfogarasi úton található Dracula kemping közelében.

Ismét medve támadt egy turistára a Transzfogarasi úton
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Visszahívják a boltokból a romániai Lidl által forgalmazott egyik nedves macskaeledelt

Megelőző intézkedésként és az állatok egészségének védelméért visszahívják a boltokból a Lidl Románia által forgalmazott egyik nedves macskaeledelt.

Visszahívják a boltokból a romániai Lidl által forgalmazott egyik nedves macskaeledelt
2026. június 16., kedd

400 ezer lejt sikkaszthatott el az USR pénzügyi felelőse

Bíróság elé állítottak az ügyészek egy nőt, akit azzal vádolnak, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) pénzügyi felelőseként több mint 400 ezer lejt sikkasztott el a párt számláiról.

400 ezer lejt sikkaszthatott el az USR pénzügyi felelőse
2026. június 16., kedd

Kelemen Hunor szerint a korábbi koalíció pártjainak vissza kell ülniük a tárgyalóasztalhoz

A korábbi koalíció pártjainak vissza kell ülniük a tárgyalóasztalhoz – írta a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) keddi üléséről beszámoló Facebook-bejegyzésében az RMDSZ elnöke.

Kelemen Hunor szerint a korábbi koalíció pártjainak vissza kell ülniük a tárgyalóasztalhoz
Hirdetés