
52 millió lejből újítják fel a megyei tanács épületét
Fotó: Borbély Fanni
Közel egymilliárd lejt tesz ki idén Hargita Megye Tanácsának általános költségvetése, amelyből az intézmény saját költségvetése megközelíti a 600 millió lejt, jelentősen meghaladva a korábbi évek büdzséjét.
2025. március 18., 19:472025. március 18., 19:47
2025. március 19., 10:172025. március 19., 10:17
Elfogadták Hargita Megye Tanácsának 2025-ös évre vonatkozó költségvetését a képviselő-testület kedd délutáni soros ülésén. A megye közel egymilliárd lejes általános költségvetésből gazdálkodik, ebből Hargita Megye Tanácsának saját költségvetése 591 millió lej.
Ez annak köszönhető, hogy az elmúlt években nagyon sok pályázati pénzt sikerült behoznunk. És ami ennek a költségvetésnek a legnagyobb erőssége, az egyben a sebezhetősége is: elő kell teremtenünk az önrészeket” – magyarázta Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Hozzátette, a közel 600 millió lejes költségvetésből
szeretnék az elkezdett útfelújításokat befejezni, illetve újakat elindítani.
Emellett cél az egészségügyi és oktatási infrastruktúra fejlesztése,
valamint a kulturális alintézmények megerősítése.
„A prioritás egyrészt a megyei intézményrendszer működésének biztosítása, másrészt az elkezdett beruházások folytatása, befejezése, valamint a jövő tervezésének elkezdése” – jellemezte a büdzsét Geréb László megyei önkormányzati képviselő, a gazdasági szakbizottság elnöke, aki ismertette a testület tagjaival a költségvetési számokat.
Mint fentebb írtuk, a megye általános költségvetése 988 millió lej, azaz közel egymilliárd lej, ez az összeg tartalmazza a megyei tanács alintézményeinek a költségvetését is. A megyei tanács saját költségvetése 591 millió lej a bevételi oldalon, és 605 millió lej a kiadás oldalon. Tavaly a megye 423,5 millió lejes költségvetéssel indította az évet.
„A 2025-ös költségvetés legfontosabb jellemzője, hogy erősen fejlesztéscentrikus.
A fejlesztések azok, amelyek erre az összegre emelik ezt a költségvetést” – részletezte a szakember.
Az áfavisszaosztásból a megye alig 109 millió lejjel, az Anghel Saligny-programból 117 millió lejjel, az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) pedig 131 millió lejjel, különböző európai uniós támogatásokból közel 40 millió lejjel számol.
A kiadási oldalon a megyei tanács apparátusa 124 millió lejből fog gazdálkodni, ez az összeg kétszerese az előző évinek, ami annak tudható be többek között, hogy
A megye 1157 alkalmazottjának bére 90 millió lejt tesz ki.
Az oktatásra 149 millió lejt terveznek, amelyből 137 millió lejt mikrobuszok és egyéb tanszerek beszerzésére fordítanak egy fejlesztési projekt révén. Az egészségügyi fejezetre 4,1 millió lejt biztosítanak.
A szociális fejezet az egyike a legnagyobb fejezeteknek Hargita megye költségvetésében. Erre a célra 75,8 millió lejt szánnak. Mint elhangzott, tavaly ez az összeg nem fedezte a kiadásokat, a megyének a saját költségvetéséből kellett kipótolnia.
A szállításra szintén nagy összeget, 185 millió lejt fordítanak a büdzséből. A fejlesztések és egyéb európai uniós támogatások értéke összesen 241 millió lej.
27 új útfelújítási terv elkészítése;
Hargita Megye Tanácsa épületének felújítása;
a csíkszeredai fül-orr-gégészet épületének felújítása;
a csíkszeredai régi fogászat épületének felújítása;
a homoródfürdői hatos villa felújítása;
a művészeti népiskola felújítása;
a Hargita megyei személynyilvántartó iroda épületének felújítása;
83 tanintézet új bútorokkal és digitális eszközökkel való ellátása;
elektromos iskolabuszok beszerzése.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás