
Bemutatkoznak a római harcosok
Fotó: Rab Zoltán
Kiállítások, múzeumpedagógiai foglalkozások, katonai bemutatók, koncertek színesítik az idei, immáron kilencedik Római fesztivált, augusztus 7-én Mikházán.
2021. július 28., 22:132021. július 28., 22:13
Az augusztus első szombatjára eső rendezvény sajtótájékoztató beharangozóján Ötvös Koppány, a Maros Megyei Múzeum igazgatója beszélt arról, hogy a fesztivál eredeti célja megismertetni a mikházi római kutatások eredményét, illetve a 2000 évvel ezelőtti kultúrát, életmódot.
Idén a római kori Egyiptom a fesztivál központi témája, ugyanis, a '80-as években Mikházán találtak egy kis egyiptomi szobrocskát, amelyet be is mutatnak ez alkalomból, és köréje olyan előadásokat, bemutatókat szerveznek, amelyek a római birodalom és Egyiptom kapcsolatát taglalják – ismertette a részletes programot Pánczél Szilamér régész.
Bemutatók, előadások a Csűrszínház árnyas kertjében
Fotó: Rab Zoltán
Elmondta,
Ahogy korábban, most is az egyik helyszín a ferences kolostor kertje és temploma, ahol a középkori kultúrán, művészeten, könyvkészítésen a hangsúly. Sárándi Tamás történész elmondta,
A Ferences templomban könyvkiaállítás lesz idén is
Fotó: Rab Zoltán
A Teleki Téka őrzi az egykori mikházi ferencesek könyvtárát, amelyből egy kis válogatást is megtekinthetnek a látogatók, illetve azt az Egyiptomot is bemutató kötetet, amelyet Teleki Sámuel szerzett a gyűjteménye számára és amely az ókori Egyiptomot „visszahozta” a 19. században az európai gondolkodásba – ismertette a könyves rendezvényt Lázok Klára, a Teleki Téka főkönyvtárosa.
A kolostorkertben a könyveken és a könyves foglalkozásokon van a hangsúly
Fotó: Rab Zoltán
A kolostorkertben a szokásos magyar és román nyelvű vezetések mellett idén egy tizenkét feladatból álló vetélkedőt is szerveznek, ahol különböző feladatokat kell megoldaniuk a jelentkezőknek, hogy aztán elnyerjék a szervezők elismerését és szimbolikus ajándékát.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás lép érvénybe csütörtökön délelőtt tíz órától Románia egész területén.
Hálózati munkálatok miatt csütörtökön több Maros megyei több településen is korlátozzák az ivóvíz-szolgáltatást – közli az Aquaserv vízszolgáltató vállalat.
Egy 15 és egy 16 éves fiú vesztette életét szerda este Medgyesen, miután elütötte őket egy tolatómozdony.
Nem csak a környékbeli falvakból ingázóknak, hanem a Székelykeresztúron élő, a könnyűiparból leépítésre kerülő munkavállalók számára is nehéz lesz elhelyezkedni a helyi munkaerőpiacon, a jelenlegi kínálat alapján.
Nemkívánatos személlyé nyilvánítottak Romániában egy marokkói állampolgárt. A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) szerint a férfi terrorista propagandát terjesztett, és romániai polgárok radikalizálásában is részt vett.
Nem mindennapi eseményre hívták meg a Székelyhont szerdán: 65 éves érettségi találkozóját tartotta a Gábor Áron Iskolaközpont jogelődjének számító Szentegyházi Vegyes Középiskola 1960-61-es tanévben végzett évfolyama.
Szedd magad levendulaszüretet szervez a gyergyószentmiklósi Vidékfejlesztés pénteken délután.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 97,4 százaléka vett részt szerdán a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból (matematikából vagy történelemből) tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
A védelmi minisztérium radarrendszere szerdán 13:20-kor egy légi célpontot észlelt az ukrán-román határ közelében, az ukrajnai Vilkove településtől mintegy 30 kilométerre.
Két szállítót is tetten értek kedden a Hargita megyei hatóságok, akik a faanyagok fuvarozásának szabályozásait hagyták figyelmen kívül. Súlyos pénzbüntetés és faanyag elkobzás is következett.
szóljon hozzá!