Hirdetés
Hirdetés

Egyfeszt: nem csak zenéről szól a gyergyói fesztivál

Archív •  Fotó: Egyfeszt

Archív

Fotó: Egyfeszt

Minden fesztiválon, az Egyfeszten is a zene, a nagynevű előadók koncertjei vonzzák a legnagyobb közönséget. De ha már eljön valaki augusztus 1. és 4. között Gyergyószentmiklósra Havasi, a Parov Stelar vagy a Tankcsapda fellépésére, esetleg épp a Hegyilevegő udvarba a Bagossy Brothers Company tagjaival találkozni, annak számos más kulturális élményben is része lesz.

Gergely Imre

2024. július 12., 21:432024. július 12., 21:43

Három hét múlva már javában zajlik Erdély legnagyobb összművészeti fesztiválja, az Egyfeszt, ahol több mint harminc zenei esemény lesz, de ez csak a leghangosabb része az első augusztusi hétvégének, és korántsem csak ennyiről szól a fesztivál.

„Lehet, hogy valaki csak a koncertekre készül, de ha már megérkezik Gyergyószentmiklósra, miért ne nézne meg egy értékes képzőművészeti előadást, miért ne venne részt egy kortárs szerző könyvbemutatóján, és miért ne ropná hajnalig a táncházban” – vetik fel a szervezők.

Amint Albu István művészeti igazgató rámutatott, a koncertek, a bulik sok olyan embert is megmozgatnak, akik másfajta kulturális értékek iránt is érdeklődnek. Augusztus 1. és 4. között bőven adódik ilyen élmény is, és

a gyerekekkel érkező családok is találnak közös programokat reggeltől estig a különféle udvarokban.

A fesztiválhelyszínek, tematikus udvarok programját végignézve ő emel ki néhányat a kínálatból, nyilván a teljesség igénye nélkül, hiszen rengeteg a látni-, hallani- és átélnivaló, ami az idei Egyfeszt közönségére vár.

A Figura Színház- és könyvudvarban Fesztbaum Bélával, Visky András drámaíróval, Kollár-Klemencz Lászlóval, Lovasi Andrással, Berecz Andrással, Für Anikóval találkozhat például a közönség, de nyilván lesznek színházi előadások is, ahol a Figura Stúdió Színház vagy a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház is színre visz népszerű produkciókat.

Archív •  Fotó: Egyfeszt Galéria

Archív

Fotó: Egyfeszt

A Zsinagóga Képzőművészeti udvarban látható lesz egy gazdag válogatás a szárhegyi művésztelepen ötven év alatt készült alkotásokból és Karácsony János műveiből, a Yourlivingroom udvar kiállítóterében pedig Ferenczi Zoltán és Pittman Zsófi alkotásaiból készült tárlatok is megnyílnak.

A zsinagógában képzőművészeti progranok, valamint klasszikus és kortárs zenei különlegességek lesznek láthatók, hallhatók Karácsony Noémi mezzoszoprán, Márkos András és Moser Albert vagy DJ Barna révén, valamint kreatív workshopok állnak az érdeklődők rendelkezésére Rekkóval például. De igazán rendhagyónak ígérkezik Zacher Gábor toxikológus eladása, amelynek témája is önmagáért beszél: „Beszívva alkotni – avagy miként jelenik meg a festővásznon a tudatmódosító szerek hatása?”

Hirdetés

Albu István kiemeli még, hogy az Egyfeszt (amely nemrégiben kapta meg a családbarát minősítést) igyekszik minden udvart megnyitni a gyerekek előtt, azaz számos helyen találnak hozzájuk illő programokat, játékos foglalkozásokat, ahová akár a szülők is bekapcsolódhatnak, láthatnak bábelőadást, részt vehetnek gyermekkoncerteken, hangszersimogatókon, mindezt úgy illesztve a programba, hogy ne fedjék egymást az események, és a szülők a gyerekekkel reggeltől délutánig folyamatosan találjanak valamilyen számukra tetsző programpontot a különféle udvarokban.

A Játékudvar pedig számtalan lehetőséget kínál a kikapcsolódásra a társasjátékok, vetélkedők kedvelői számára.

Az örmény kultúra meghatározó volt Gyergyószentmiklós történetében, ebbe is bele lehet tekinteni az Örmény téren, ahol kincskereső játék keretén belül térképezhető fel a városban fellelhető örmény kulturális örökség; de örmény zenével és tánccal is találkozhatnak az érdeklődők.

•  Fotó: Egyfeszt Galéria

Fotó: Egyfeszt

És nyilván nem fesztivál az a fesztivál, ahol nincsenek ínyencségek, finom ételek és italok. A Gasztró utcában mindez természetesen idén is megtalálható. A szervezők jószívvel ajánlják a 2023-ban az év székelyföldi kürtőskalácsát megalkotó Simon Aranka készítményét, Radu Zărnescu vagy KicsiZsiga finomságait, és a hideg sör mellé lesznek minőségi borok is, ahol több magyarországi, erdélyi és moldáv borászat termékei lesznek megkóstolhatók.

A Folkudvar pedig most is sok népzenészt, táncost, zenekart hoz el Gyergyószentmiklósra, itt lesz sok más fellépő mellett az Paár Julcsi az Uljana Quartett-tel vagy a Tarló zenekar. A táncház pedig rendszerint virradatig tart... És túrázni is lehet, megismerve a környék természeti látnivalóit.

Az Egyfeszt programja és a fesztivállal kapcsolatos minden egyéb információ megtalálható az egyfeszt.ro oldalon, további érdekességek láthatók a Facebook.com/egyfeszt oldalon. Jegyek, bérletek pedig az in-time.hu/e/egyfeszt2024 oldalon vásárolhatók meg.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 21., péntek

Romániában drágult a legtöbbet az üzemanyag, míg Magyarországon picit olcsóbb is lett

Az Európai Unióban 2026 júliusában éves összevetésben átlagosan 16,9 százalékkal emelkedett a személyi közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok ára; a tagállamok közül Romániában volt a legnagyobb a drágulás – közölte pénteken az Eurostat.

Romániában drágult a legtöbbet az üzemanyag, míg Magyarországon picit olcsóbb is lett
Hirdetés
2026. augusztus 21., péntek

Ismét elmaradt az ítélethirdetés Borbolyék perében

Akárcsak pár nappal ezelőtt, pénteken is elmaradt a jogerős ítélet kihirdetése a Borboly Csaba és 12 másik személy ellen indult büntetőperben. A Marosvásárhelyi Ítélőtábla még nem tudta előkészíteni a döntést, ezért későbbi időpontot jelölt ki.

Ismét elmaradt az ítélethirdetés Borbolyék perében
2026. augusztus 21., péntek

New Yorkban, az ENSZ közgyűlésén mond beszédet Románia elnöke

Nicușor Dan államelnök vezeti a román küldöttséget az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 81. közgyűlésének szeptemberben, New Yorkban szervezendő munkálatain – közölte pénteken az államelnöki hivatal.

New Yorkban, az ENSZ közgyűlésén mond beszédet Románia elnöke
Hirdetés
2026. augusztus 21., péntek

Ha Bihar megyébe van útja, jó ha tudja, hogy korlátozzák a kamionforgalmat a megyei besorolású utakon

A rendkívüli hőség miatt a Bihar megyei hatóságok korlátozzák pénteken a megyei utakon a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát.

Ha Bihar megyébe van útja, jó ha tudja, hogy korlátozzák a kamionforgalmat a megyei besorolású utakon
2026. augusztus 21., péntek

Elfogták a külső munkavégzés közben megszökött fogvatartottat

Mihaela Ardelean szerint a rendőrsi erők az éjszaka folyamán szerzett információk nyomán két nagyszabású razziát szerveztek pénteken, és elfogták a szökevényt Nagybánya közelében, egy elhagyatott telken.

Elfogták a külső munkavégzés közben megszökött fogvatartottat
2026. augusztus 21., péntek

Megünnepelték a csíksomlyói kegytemplom felszentelésének 150. évfordulóját

Két szerzetes tett fogadalmat csütörtök este a csíksomlyói kegytemplomban az államalapítás ünnepén, emellett a csíksomlyói kegytemplom felszentelésének 150. évfordulójáról is megemlékeztek.

Megünnepelték a csíksomlyói kegytemplom felszentelésének 150. évfordulóját
Hirdetés
2026. augusztus 21., péntek

Józan ésszel a román politikai káoszban – Kelemen Hunorral beszélget Rostás Szabolcs

A román belpolitika is terítékre kerül a most zajló Kolozsvári Magyar Napok közéleti beszélgetései során.

Józan ésszel a román politikai káoszban – Kelemen Hunorral beszélget Rostás Szabolcs
2026. augusztus 21., péntek

Lőtt sebekkel találtak rá egy tűzoltó holttestére

Lőtt sebbel, holtan találtak meg pénteken egy 44 éves katonai tűzoltót a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) egyik, a Prahova megyei Mizilben levő egységében.

Lőtt sebekkel találtak rá egy tűzoltó holttestére
2026. augusztus 21., péntek

Szombattól kezd visszahúzódni a kánikula

A pénteken az ország mintegy felét sújtó kánikula szombaton visszahúzódik, és csak Mehedinți, Dolj, Olt, Teleorman, Botoșani és Iași megyében lesz narancssárga hőségrisztás.

Szombattól kezd visszahúzódni a kánikula
Szombattól kezd visszahúzódni a kánikula
2026. augusztus 21., péntek

Szombattól kezd visszahúzódni a kánikula

Hirdetés