
Pápai László és Kali István. Véglegesítették a tanácsosjelölti jegyzéküket, de rangsorolás nem történt
Fotó: Haáz Vince
A lehető leghamarabb, akár már szerdán egyeztetne az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) a marosvásárhelyi RMDSZ-szel a városi tanácsosjelöltek jegyzékéről. Nem zárkóznak el attól, hogy akár közös listát indítsanak a „marosvásárhelyi magyarok érdekéért”.
2024. április 02., 14:252024. április 02., 14:25
Az országos RMDSZ és EMSZ vezetői nemrég jelentették be, hogy aláírták az idei évre szóló választási megállapodást. Ebben többek között az szerepel, hogy fontosnak tartják a politikai pluralizmust, és nem zárkóznak el a koalíciós indulás lehetőségétől ott, ahol erre szándék és lehetőség van. A megállapodás leszögezi, hogy Marosvásárhelyen és Szatmárnémetiben, Maros és Szatmár megyében az EMSZ az RMDSZ polgármester- és megyeitanácselnök-jelöltjét támogatja.
Az EMSZ marosvásárhelyi szervezetének képviselői kedden tartottak sajtótájékoztatót, főként a városi tanácsosok kérdéséről. Kali István, a marosvásárhelyi szervezet elnöke elmondta, véglegesítették a tanácsosjelölti jegyzéküket, de rangsorolás nem történt. Ők
Kiemelte, hogy az országos szervezetek közötti megállapodás alapján
az EMSZ indulhat koalíciós listán az RMDSZ-szel. Ebben az esetben mindkét párt logója szerepelne a szavazólapon,
illetve az RMDSZ-es jelöltek indulhatnának az EMSZ listáján, és fordítva, ezekben az esetekben a lapon csak egyik párt logója lenne rajta.
A negyedik változat pedig, hogy az EMSZ külön listát indít, külön jelöltekkel. Ebben az esetben öt százalékot kell elérni a helyhatósági választásokon, és ha ez sikerült, akkor két képviselőjük lenne a marosvásárhelyi képviselő-testülteben.
Kali István elmondta, szerdán délre hívták meg a marosvásárhelyi RMDSZ vezetőségét egyeztetésre, és számukra az lenne az ideális, ha koalíciós listában tudnának megegyezni, amelyen a jelöltek fele az EMSZ képviselője lenne. Azt
Az EMSZ marosvásárhelyi elnöke arról is beszélt, hogy ők szeretnék megszólítani azt a tízezer magyar marosvásárhelyit, aki nem szavazott az RMDSZ tanácsosi listájára a legutóbbi helyhatósági választásokon. Véleménye szerint egy koalíciós lista mindenképp a marosvásárhelyi magyar közösség érdekeit szolgálná. Nagy eséllyel lenne meg ugyanis a tizenkét önkormányzati képviselő, amennyire szükség van ahhoz, hogy a helyi tanácsban a magyaroknak többségük legyen.
Pápai László, aki csaknem két teljes mandátumot volt marosvásárhelyi tanácsos a Szabad Emberek Pártja képviselőjeként, emlékeztetett, hogy a tizenegy RMDSZ-es tanácsos mellett sokszor ő biztosította a többséget, különösen a magyar ügyekben, de minden olyan döntésben, ami a város érdekében történt.
Ami a marosvásárhelyi független polgármesterjelöltet, Soós Zoltánt illeti, aki nem az RMDSZ jelöltje, de az RMDSZ támogatja őt, Kali István kiemelte, hogy ők is Soós Zoltánt támogatják.
A Székelyhon megkérdezte Kovács Mihály Leventét, a marosvásárhelyi RMDSZ elnökét, hogy szerdán találkoznak-e az EMSZ képviselőivel, hogy a tanácsosi jegyzékről egyeztessenek. Az illetékes azt mondta, elsőkörben egyeztetnie kell a megyei vezetőséggel, és csak azután tudnak találkozni az EMSZ képviselőivel.
Íme az EMSZ listája
Az EMSZ tanácsosi jelöltlistáján az első tíz személy, ábécésorrendben: Brassai Hunor (kommunikációs szakember), Dániel Lajos (kertészmérnök), Fazakas Deborah (egészségügyi asszisztens), Kali István (jogász), Kocsis Lóránd (közgazdász), Mihály István (tanár, fizikus), Pálosi Csaba (állatorvos), Pápai László (ipari informatikai mérnök), Pap Sándor (a Sapitenia oktatója), Szabados Attila (vállalkozó).
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!