
A petíció kezdeményezői szerint diszkrimináció, ha kitiltják az órákról azokat, akik nem rendelkeznek védettségi igazolással
Fotó: Beliczay László
Néhány egyetemi hallgató a marosvásárhelyi orvosi egyetem vezetőségi döntése ellen tiltakozott, miszerint oltási igazoláshoz vagy rendszeres koronavírus-teszteléshez kötik az oktatáson való részvételt. A Sapientia egyetemen nincs ilyen korlátozás, viszont a bentlakások esetében már vannak feltételek.
2021. szeptember 21., 09:542021. szeptember 21., 09:54
2021. szeptember 21., 10:292021. szeptember 21., 10:29
A Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) vezetőtanácsi döntésének értelmében a 2021–2022-es tanévben a vészhelyzeti állapot ideje alatt a koronavírus elleni oltással nem rendelkező diákok heti egy negatív PCR- vagy két negatív antigéngyorsteszt eredményének bemutatásával vehetnek részt a jelenléti oktatáson. Ugyanez érvényes az egyetem bentlakásaiban elszállásolt, COVID-19 elleni vakcinával be nem oltott egyetemi hallgatókra is, akik kötelesek bemutatni hetente negatív PCR-teszteredményt vagy hetente kétszer negatív antigénteszt-eredményt – szögezi le a megjelent hirdetményben az egyetem vezetősége.
A közlemény felháborodást váltott ki az egyetem diákságának egy részéből, és több mint négyszáz hallgató írta alá azt a petíciót, amelyben kérik, hogy az egyetem vezetősége változtassa meg a döntését. Az oltott és nem oltott diákok által aláírt petícióban
Vasárnap este az egyetem hivatalos tanévnyitó ünnepségén néhány diák ki is vonult a Kultúrpalota elé, hogy tiltakozásukat fejezzék ki az egyetem döntése ellen. Többek között úgy fogalmaznak a beadványban, hogy az egyetem honlapján közzétett határozat sérti az emberi jogokat a bentlakásban való elhelyezésük, valamint a kurzusokon, szemináriumokon és laboratóriumi órákon való részvételük tekintetében.
és alapvető emberi jogokat sért, amit a román alkotmány és az Emberi Jogok Európai Egyezménye is szabályoz. A diákok ugyanakkor azzal is érvelnek, hogy sokan nem tudják megengedni maguknak anyagilag sem a rendszeres tesztelést.
Varga László, a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség (MMDSZ) elnöke lapunk megkeresése kifejtette, nem is tudta, hogy a román hallgatói részről elindult egy ilyen tiltakozás, és
„A tudományban vannak tények, és épp azon vagyunk, hogy minél jobban beleássuk magunkat ezekbe. Amikor az oltások elkezdődtek, akkor oltáskampányt is szerveztünk oktatói segítséggel, hogy bátorítsuk a hallgatókat, és magyar részen elég megfelelőnek tartom az átoltottsági arányt, de a nagy számok törvénye alapján nyilván lesz olyan hallgató, aki nem oltatja be magát. A diákság fele folyamatosan jár kórházba beteg emberek közé, akiket veszélynek tehetnek ki, ha megfertőznének egy legyengült szervezetet.
– fogalmazta meg véleményét az MMDSZ vezetője.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen már a második oktatási hét kezdődött el hétfőn. Az egyetem vezetősége az elmúlt tanév utolsó szenátusi ülésén, július 15-én meghozta már a döntések nagy részét, pont azért, hogy időben tudjanak róla a hallgatók és az oktatók is – tájékoztatott Tonk Márton, a Sapientia egyetem rektora.
és ezt három érv miatt is helyes döntésnek vélik: a jelenleg hatályos hazai felsőoktatási szabályok alapján amennyiben nincs rendkívüli helyzet – márpedig most nincs – kérdéses, hogy miként lehet online oktatni a nappali tagozaton, ami jelenléti oktatást feltételez.
Ugyanakkor van egy diszkriminatív jellege annak, ha védettségi igazoláshoz kötik az oktatást, mert addig, amíg országos szinten nem kötelező az oltás, addig az oktatáshoz való hozzáférést ezzel korlátozni aggályos lehet, ennek lehetnek hátulütői – fogalmazott a rektor.
A harmadik érv pedig a Sapientia sajátos helyzete, hiszen leszámítva azt a kevés szakot, náluk nincsenek százfős csoportok, és sokkal inkább biztonságban vannak a harmincfős csoportokban a hallgatók, mint egy plázában vagy a moziban – tette hozzá Tonk Márton.
„Az oktatást kiegészítő szolgáltatások viszont feltételhez kötöttek. A négy helyszínen működő egyetem települései – Csíkszereda, Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy és Kolozsvár – mindig más-más fertőzöttségi kimutatás alá esik, ezért azt mondtuk, hogy a karoknak önállóságuk van ebben a tekintetben, ők maguk hozzák meg a menzára, bentlakásra, könyvtárra vonatkozó döntéseket. Így
– tájékoztatott a Sapientia egyetem vezetője, Tonk Márton.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
2 hozzászólás