
Marosvásárhelyen más megyében gyártott tízórait osztanak
Fotó: Gecse Noémi
Március közepéig kell nyilatkozniuk az önkormányzatoknak arról, hogy az elkövetkező két tanévben szeretnék-e önállóan megszervezni a tej és kifli-programot vagy sem. Marosvásárhelyen a nemre hajlanak, Nyárádszereda mindenképp folytatja.
2025. február 26., 12:592025. február 26., 12:59
Maros Megye Tanácsa hivatalosan is felkérte a helyi önkormányzatokat, nyilatkozzanak arról, hogy az elkövetkező két tanévben szeretnék-e maguk megszervezni a tej és kifli-programot, vagy sem. A törvény ugyanis lehetőséget ad a polgármesteri hivataloknak a versenytárgyalás megszervezésére, illetve azoknak a termelőknek a kiválasztására, akik beszállítják a tejet, joghurtot, kiflit, kekszet, gyümölcsöt.
Ezt sokan azért vállalták, hogy minőségi és friss terméket tudjanak biztosítani a diákoknak.
Maros megyében a jelenlegi tanévben 18 önkormányzat szervezi meg önállóan a program lebonyolítását. Kézbe vették a tízórai kérdését, és helyi megoldást találtak Segesváron, Nyárádszeredában, Balavásáron, Székelyberében, Kibéden, Koronkán, Nyárádkarácsonfalván, Nyárádgálfalván, Maroskeresztúron, Gernyeszegen, Vámosgálfalván, Nyárádmagyaróson, Mezőpanitban, Backamadarason, Sóváradon, Marosszentgyörgyön és Csíkfalván.
A marosvásárhelyi városháza honlapján szereplő határozattervezet szerint a helyi önkormányzati képviselők csütörtökön döntenek arról, hogy a megyeszékhelyen megoldják-e önállóan a kifli, keksz, tej és gyümölcs biztosítását, vagy továbbra is a megyei tanácsra bízzák. A tervezetben az szerepel, hogy Marosvásárhely nem vállalja fel ennek helyi lebonyolítását.
Fotó: Lukácsi Lehel
A városháza iskolákért felelős igazgatója, Horațiu Lobonț a Székelyhonnak elmondta,
Az igazgató emlékeztetett, a törvény értelmében a kiflit és kekszet megszabott, szigorú recept szerint kell elkészíteni, és bár a végtermék egészségesnek mondott, a visszajelzések szerint ízetlen. Emellett nagyon olcsón kell elkészíteni és leszállítani. Mindezeket figyelembe véve azt szeretnék, hogy minden maradjon a régiben, azaz a megyei önkormányzat határkörében.
Nyárádszereda az elsők között volt, ahol kézbe vették a tízórai programot, és helyileg szervezték meg a tej és kifli, keksz és alma biztosítását.
Fotó: Veres Nándor
Mint Somodi Szilárd alpolgármester a Székelyhonnak elmondta, ennek a megoldásnak nagyon örvend az a csaknem kilencszáz diák, aki helyi tejet és a szomszédos településen készített kiflit és kekszet kap, valamint bátosi almát.
– mondta az alpolgármester.
Megkérdeztük, voltak-e gondok azzal, hogy a helyi, környékbeli cégek nem tudták a megszabott recept szerint és árban biztosítani a kiflit, kekszet. Az alpolgármester jelezte, az egyeztetések során elhangzott, hogy kicsi az összeg, de mivel naponta 870 kifliről van szó, végül bevállalta a szomszédos pékség.
Fotó: Veres Nándor
Az elöljáró elmondta azt is, hogy a tej és kifli-program költségeit az állam biztosítja, és tavaly ősszel nem jutott már az előre meghatározott pénzalapból, így nem a tanév kezdetétől, hanem kicsit később kaptak tízórait a nyárádszeredai gyerekek. De azóta zavartalanul tudják biztosítani a termékeket, és hasznosnak bizonyul.
Március 28-tól, szombattól adhatják le levélszavazatukat a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az április 12-i országgyűlési választásra – hívja fel a figyelmet Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
Lefoglalták a hatóságok a belügyminisztériumi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) több munkatársának mobiltelefonját.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték a januárban a Temes megyei Csene községben megölt 15 éves fiú nagyapját, aki a gyanú szerint arcon ütötte a gyilkosság egyik vádlottjának anyját.
Nem mindenki tudja, hogy az ökölvívó Papp László rugonfalvi gyökerekkel bírt, ahol ünnepséget terveznek születése századik évfordulója apropóján. Erről meg a sepsiszentgyörgyi kosárlabda őskoráról is beszélgettünk Oláh István egri fertálymesterrel.
A dédai hivatásos és önkéntes tűzoltókat is riasztották egy tarlótűzhöz péntek este. A Maros megyei Ratosnya egyik falujában nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok.
Szombaton 20:30 és 21:30 között lekapcsolják a parlament épületének belső és külső világítását a Föld órája kezdeményezéshez való csatlakozás részeként – közölte a képviselőház.
Idén is megrendezik Marosvásárhelyen a Virágvasárnapi passió előadást, amelyen a résztvevők együtt élhetik át Jézus Krisztus szenvedéstörténetét. Az érdeklődőket vasárnap 17 órára várják a Nyári Színpadhoz.
A legfelsőbb bíróság perelni készül a kormányt a bírák és ügyészek számára bírósági döntéssel megítélt bértartozások kifizetésének elhalasztása miatt, és első lépésként előzetes panaszt nyújtott be a kormányhoz és a pénzügyminisztériumhoz.
Nicușor Dan államelnök pénteken kihirdette a 2026-os állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvényeket.
Ünnepélyes keretek között adják át szombaton Gyergyóremetén az új bicikliutat. Az esemény nem csupán egy hivatalos átadó lesz: a szervezők egy különleges rekordkísérlettel is készülnek.
szóljon hozzá!