Hirdetés
Hirdetés

Egyes háziorvosok meghosszabbították a szerződésüket, mások inkább kivárnak

Háziorvostól függ, hogy aláírja-e vagy sem a biztosítási pénztárral a keretszerződés meghosszabbítását •  Fotó: Sándor Csilla

Háziorvostól függ, hogy aláírja-e vagy sem a biztosítási pénztárral a keretszerződés meghosszabbítását

Fotó: Sándor Csilla

Egyes háziorvosok már meghosszabbították az év végén lejárt keretszerződésüket a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral, mások azonban egyelőre felfüggesztik az ingyenes szolgáltatásaikat a biztosított páciensek számára – legalábbis ez derült ki, amikor a megyei egészségbiztosítási pénztár és a háziorvosi szövetség elnökétől érdeklődtünk. A felek nyilatkozatai alapján azonban nem teljesen egyértelmű, hogy most mi is történik az egészségügyi alapellátásban.

Molnár Rajmond

2018. január 03., 11:212018. január 03., 11:21

2018. január 03., 15:052018. január 03., 15:05

Napok óta attól hangos a sajtó, hogy a háziorvosok meghosszabbítják-e vagy sem a napokban lejárt egészségügyi keretszerződésüket az egészségbiztosítási pénztárral. Mint ismeretes, az alapellátásban dolgozókat képviselő országos szervezet, valamint a munkáltatói szövetség decemberben közleményben jelentette be, hogy

január 3-ától a háziorvosok nem nyújtanak ingyenes szolgáltatásokat a biztosítással rendelkező pácienseknek sem, mivel a 2018-as egészségügyi keretszerződés kidolgozásakor a kormány és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) nem vette figyelembe a követeléseiket az alapellátási rendszer megreformálásával kapcsolatban.
Így, amíg az illetékes szervek nem hajlandóak belefoglalni tényleges változtatásokat az új keretszerződésbe, csak fizetés ellenében látják el a biztosított pácienseket is.

Hirdetés

Mindenki aláírja?

Duda Tihamértől, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójától pénteken érdeklődtünk. Elmondta, a jelenleg érvényben lévő egészségügyi keretszerződést december 31-én járt le, így a hivatalos rendelkezések értelmében januártól három hónapra hosszabbítják azt meg. Áprilistól lép érvénybe az új, két évre szóló egészségügyi keretszerződés. Duda rámutatott, az egészségügyi szolgáltatóknak – köztük a háziorvosoknak is – elküldték a jelenlegi keretszerződés meghosszabbítására szolgáló mellékleteket még csütörtökön, azzal a kitétel, hogy péntek délig jelezzék, amennyiben nem kívánják aláírni a dokumentumot. Duda szerint

pénteki megkeresésünkig már harminc háziorvos aláírta velük a szerződést, és délig senki sem jelezte nekik, hogy januártól nem kívánja folytatni közös munkát a biztosítási pénztárral.

Illetve, több háziorvos is értesítette őket, hogy hamarosan, január első napjaiban aláírja meghosszabbításról szóló szerződést – tette hozzá Duda Tihamér, aki szerint mivel

egy háziorvos sem jelezte, hogy nem írja alá a szerződést, ebből az következik, hogy mindenki aláírja azt az elkövetkezőkben.

Egyesek igen, mások nem

Az előbbivel szemben Soós-Szabó Klára, a háziorvosokat tömörítő egyesület Hargita megyei elnöke másképp látja a helyzetet.

Idézet
Egyértelműen nem írom alá a szerződést, amíg nem történik tényleges változás. A visszajelzések alapján a kollégák többsége is ezt teszi. Változás eddig nem történt, így nem lépünk be a rendszerbe

– nyomatékosított. Megjegyzésünkre, hogy tudomásunk szerint már több Hargita megyei háziorvos is aláírta a szerződést a pénztárral, úgy fogalmazott, nem állnak rendelkezésére pontos adatok e téren, viszont úgy tudja, a legtöbb háziorvos elutasítja a szerződés meghosszabbítását a jelenlegi körülmények között. „Akikkel beszéltem, azt mondták, nem írják alá. Viszont

Idézet
beszéltem olyan kollégával is, aki habár vállalhatatlan tartja ezt az állapotot, mégis aláírja a szerződést. Elvárja, hogy más kaparja ki a gesztenyét helyette

– vélekedett. A háziorvos úgy tudja, mostantól több Hargita megyei kollégája is egy ideig bezárja a rendelőjét, többen is pihenőszabadságot vesznek ki, hiszen az utóbbi években nem igen volt lehetőségük erre. Lesz olyan háziorvos is, aki dolgozik, de a biztosított pácienseket is csak fizetés ellenében látja el.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Elsorvasztották az alapellátást

„Mindenki eldönti, hogy mit csinál. Magánvállalkozók vagyunk, nem alkalmazottak. Országosan is hasonló a helyzet, a legtöbb kolléga nem kíván részt venni ebben.

Idézet
Sokan véglegesen bezárták a rendelőjüket, külföldre mennek dolgozni, nem kérnek többet a romániai egészségügyi rendszerből

– mondta. Szerinte elfogadhatatlan, amit az utóbbi években az egészségügyi alapellátással tettek az illetékes szervek, fokozatosan elsorvasztva, tönkretéve azt. Anyagilag és szakmailag is ellehetetlenítették a háziorvosokat. Példaként felhozta, hogy

míg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fokozatosan csökkenti a háziorvosi alapellátás működtetésére szánt pénzalapot, addig tavaly, egyik napról a másikra hatvan százalékkal növelték a fizetéseket a biztosítási pénztáraknál.

„Kérdés, hogy a lakosság mit tart fontosabbnak: azt, hogy egészségbiztosítási pénztár vagy az alapellátás létezzen” – tette fel a kérdést Soós-Szabó Klára. Zárásként azt is megjegyezte, hogy a döntéshozók az adminisztratív szabályozókkal, a rendszer alulfinanszírozásával addig sorvasztják az alapellátást, amíg a „klinikaláncok aprópénzért felvásárolják azt, ugyanis erre megy ki a játék”.

Sztojka Tamás kászonaltízi háziorvost is megkerestük a téma kapcsán. A szakember még nem írta alá a szerződést a biztosítási pénztárral, viszont a napokban megteszi ezt. Mint mondta, szolidáris a háziorvosok tiltakozásával, egyet is ért velük, viszont az ő helyzetében nem teheti meg azt, hogy nem írja alá a szerződést.

Idézet
Más sztrájkolni orvosként egy városban, s más sztrájkolni egy olyan helyen, ahol 20-25 kilométeres körzetben nincsen háziorvos

– húzta alá Sztojka.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 05., vasárnap

Nőtt a mezőgazdasági vetésterület Romániában, így állnak a székelyföldi megyék a pityókával

Tavaly országos szinten 40 ezer hektárral nőtt a mezőgazdasági vetésterület Romániában az előző évhez képest, és elérte a 8,214 millió hektárt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adataiból.

Nőtt a mezőgazdasági vetésterület Romániában, így állnak a székelyföldi megyék a pityókával
Hirdetés
2026. július 05., vasárnap

„A csúcs csak félút” – Toásó István és Pakot Ferenc a Denali megmászásáról

Észak-Amerika legmagasabb csúcsát, a Denalit mászta meg idén nyáron Toásó István és Pakot Ferenc. A két székely hegymászó szerint azonban a siker nem a csúcson rejlik, hanem felkészülésben, a jó döntésekben és az egymásba vetett bizalomban.

„A csúcs csak félút” – Toásó István és Pakot Ferenc a Denali megmászásáról
2026. július 05., vasárnap

Vasárnap a legveszélyesebb nap: fokozott rendőri ellenőrzések a 15-ös országúton

A közlekedésbiztonság növelése érdekében a mai napon összehangolt közúti ellenőrzést tartanak a 15-ös országúton. A Kolozs, Maros, Hargita, Neamț és Bákó megyei rendőrök közösen ellenőrzik a teljes útszakaszt.

Vasárnap a legveszélyesebb nap: fokozott rendőri ellenőrzések a 15-ös országúton
2026. július 05., vasárnap

Salvamont-összesítés: két haláleset is történt szombaton a hegyekben

Az elmúlt 24 órában 15 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 17 személynek nyújtottak segítséget; két személy életét már nem tudták megmenteni – tájékoztatott vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.

Salvamont-összesítés: két haláleset is történt szombaton a hegyekben
Hirdetés
2026. július 05., vasárnap

Az ankarai NATO-csúcsra utazik kedden Nicușor Dan

Nicușor Dan államfő július 7-én és 8-án részt vesz az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) állam- és kormányfőinek ankarai csúcstalálkozóján – közölte szombaton az elnöki hivatal.

Az ankarai NATO-csúcsra utazik kedden Nicușor Dan
2026. július 05., vasárnap

Ittasan és jogosítvány nélkül vezetett egy 18 éves gyergyószárhegyi fiatal

Büntetőeljárás indult egy 18 éves gyergyószárhegyi fiatal ellen, akit ittas vezetésen értek tetten, ráadásul jogosítvánnyal sem rendelkezett.

Ittasan és jogosítvány nélkül vezetett egy 18 éves gyergyószárhegyi fiatal
2026. július 05., vasárnap

Alkoholos befolyásoltság alatt vezetetett, lebukott

Büntetőeljárás indult egy 21 éves csíkmadarasi nő ellen, akit ittas vezetésen értek tetten a Hargita megyei rendőrök.

Alkoholos befolyásoltság alatt vezetetett, lebukott
Hirdetés
2026. július 05., vasárnap

Ittasan ütközött fának és felborult autójával egy sofőr Gyergyóalfalu közelében

Egy 56 éves Neamț megyei férfi vezette azt az autót, amely szombaton hajnalban borult fel a 13B jelzésű országúton, Gyergyóalfalu közelében. Mint kiderült, alkoholt fogyasztott mielőtt a kormány mögé ült.

Ittasan ütközött fának és felborult autójával egy sofőr Gyergyóalfalu közelében
2026. július 05., vasárnap

A politikus szerint Románia nettó nyertese az Európai Uniónak

Románia a nettó kedvezményezett tagállamok közé tartozik az Európai Unióban: miközben mintegy 30 milliárd euróval járult hozzá a közös költségvetéshez, az EU-s alapokból több mint 100 milliárd euró támogatást hívott le.

A politikus szerint Románia nettó nyertese az Európai Uniónak
2026. július 04., szombat

Az ablakból dobálták ki a drogot, amikor betörték az ajtót a rendőrök – videóval

Kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatban végeztek házkutatást Brassóban a rendőrök, amikor a gyanúsítottak az ablakon kidobálva próbáltak megszabadulni a terhelő bizonyítékoktól.

Az ablakból dobálták ki a drogot, amikor betörték az ajtót a rendőrök – videóval
Hirdetés