Hirdetés
Hirdetés

Egyengetik a pityóka útját Gyergyóban

•  Fotó: Barabás Orsolya

Fotó: Barabás Orsolya

Bemutatták péntek délután azokat a pityókatermesztéssel kapcsolatos mezőgazdasági gépeket, amelyeket három gyergyói vállalkozás vásárolt a Pro Economica Alapítvány támogatása révén.

Barabás Orsolya

2021. október 22., 22:032021. október 22., 22:03

„Az elmúlt időszakban itt, Gyergyószéken nagyon sokszor arról tárgyaltunk, hogy miként kell a mezőgazdaságban szintet lépni, és a magyar kormány támogatásával, a Pro Economica Alapítvány közreműködésével adódott a lehetőség, hogy pályázatokon keresztül támogatást kapjanak kisebb és nagyobb gazdák is. (...) Úgy gondolom, ha így egyengetjük a pityóka útját Székelyföldön, eljutunk oda, hogy a jó minőségű burgonya, ami itt megterem, kellő csomagolásban, megfelelő módon lesz értékesítve a nagyvilágban” – részletezte Barti Tihamér, a Gyergyó Területi RMDSZ elnöke a bemutatón.

„Meggyőződésem, hogy amióta létrehoztuk a Pro Economica Alapítványt, többet beszélünk Székelyföldön és Erdély-szerte a mezőgazdaság fontosságáról, mert folyamatosan azt hangsúlyoztuk, hogy

Idézet
abban a gazdasági ágazatban kell teljesítenünk, ahol tradicionálisan tudjuk, hogyan kell dolgozni.

Nálunk egészen egyedi ez a családi gazdálkodás, egész Európában már egyre inkább a nagyfelületű gazdálkodások a jellemzők. Szeretnénk megtartani ezt az egyediséget a támogatások által, és tudatosítani a fiatalokban is, hogy megéri gazdasági értelemben is a mezőgazdasággal foglalkozni” – hangsúlyozta Kozma Mónika. A Pro Economica Alapítvány vezetője elmondta,

Székelyföldön az alapítványnál sikeresen pályázók száma 4659, és az alapítvány által kifizetett összeg meghaladja a 18 milliárd forintot.

A pályázók között azok száma, akik közvetlenül pityókatermesztéssel foglalkoznak, meghaladja a 430-at.

Hirdetés

„A három pályázó, akinek a gépeit láthatjuk, Gyergyószéken közel 1500 hektár területet művel meg, nagy részen pityókatermesztéssel foglalkoznak. Ezek a gazdák is részesei voltak az elmúlt években annak a programnak, amelynek keretében a beültetett területek kísérleti jelleggel figyelve is voltak, hogy milyen típusú pityókák termesztésére alkalmasak” – ismertette Barti Tihamér.

„Mi körülbelül 500 hektáron gazdálkodunk, ebből a húzós ágazat 200 hektáron a burgonya. Eddig kézi erővel takarítottuk be, de azt tapasztaljuk, hogy

Idézet
egyre nehezebb embert találni, mind többe kerül a kézi szedés, ezért próbálkoztunk pályázattal a Pro Economica Alapítványnál. Már régóta gondolkoztunk a gépi betakarításon,

de mivel Gyergyó egy „kőbánya”, nehéz olyan gépeket találni, amit ezen a területen is lehet használni. Néhány éve azonban megjelent egy korszerű mezőgazdasági gép, ami levegős rendszerrel különválogatja a követ és a krumplit. Az ára sajnos horribilis, ezért gondoltuk, hogy jó lenne pályázati úton beszerezni, és mellé azokat a gépeket is, ami még szükséges a krumpliszedéshez.

Gáll Árpád, az Aranykalász Társas vezetője, Vakaria Ernő gyergyószárhegyi termelő, Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány vezetője, Barti Tihamér, a Gyergyó Területi RMDSZ elnöke és Ferencz András, az Agromec Rt. ügyvezetője a mezőgazdasági gépek bemutatóján •  Fotó: Barabás Orsolya Galéria

Gáll Árpád, az Aranykalász Társas vezetője, Vakaria Ernő gyergyószárhegyi termelő, Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány vezetője, Barti Tihamér, a Gyergyó Területi RMDSZ elnöke és Ferencz András, az Agromec Rt. ügyvezetője a mezőgazdasági gépek bemutatóján

Fotó: Barabás Orsolya

Ha már belevágtunk, akkor arra is gondoltunk, hogy mivel a piac is egyre igényesebb, a vásárlók is elvárják azt, hogy a jó minőségű krumpli megfelelő formában kerüljön az üzletekbe, ezért egy csomagolósort is vásároltunk mellé, ami varrott zsákba különböző mennyiségekben képes becsomagolni a pityókát” – részletezte Ferencz András, a gyergyószentmiklósi Agromec Rt. ügyvezetője.

Vakaria Ernő gyergyószárhegyi termelő és Gáll Árpád, a gyergyószenmiklósi Aranykalász Társas vezetője is részletezte, milyen előnyökkel jár számukra, hogy ezekkel a korszerű gépekkel dolgozhatnak. Elhangzott, hogy

egy pityókaszedő kombájn 70 ember napi munkáját tudja elvégezni.

Barti Tihamér a bemutató végén még elmondta, sokan érdeklődtek a pityókafeldolgozó üzem kapcsán az elmúlt időszakban; ez majd jövő ősszel indul, de addig is a gazdák telefonon (0740–157787) vagy e-mailben kérhetnek információkat (burgonya@burgonya.ro).

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 17., péntek

Közzétették a közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezetét

Közzétették pénteken a munkaügyi minisztérium honlapján a közalkalmazotti bértörvény tervezetének új, felülvizsgált változatát.

Közzétették a közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezetét
Hirdetés
2026. július 17., péntek

Hamis oldalakon húznák le az adófizetők pénzét

Olyan hamis weboldalak jelentek meg, amelyek a Ghișeul.ro felületét utánozzák, és személyes adatokat, valamint bankkártya-adatokat próbálnak megszerezni – figyelmeztet a Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Hamis oldalakon húznák le az adófizetők pénzét
2026. július 17., péntek

Elismerte a digitalizációért felelős miniszter Sepsiszentörgyön, hogy nem úgy működnek az országban a dolgok, ahogy kellene

Országjáró körútra indult Irineu Darău gazdasági, digitalizációs, vállalkozásügyi és turisztikai miniszter. Pénteken Sepsiszentgyörgyre is eljutott, ahol vállalkozókkal találkozott, majd délután meglátogatott két vállalkozást.

Elismerte a digitalizációért felelős miniszter Sepsiszentörgyön, hogy nem úgy működnek az országban a dolgok, ahogy kellene
2026. július 17., péntek

Pénteken is egyeztettek, kedden folytatják a megbeszélést az új közalkalmazotti bértörvényről

Technikai egyeztetést tartottak pénteken a Cotroceni-palotában a közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, amelyet a következő napokban áttanulmányozhatnak a pártok – jelentette ki a megbeszélés után Radu Burnete elnöki tanácsadó.

Pénteken is egyeztettek, kedden folytatják a megbeszélést az új közalkalmazotti bértörvényről
Hirdetés
2026. július 17., péntek

Romániában az egyik legmagasabb a százezer lakosra jutó bírák száma az EU-ban

Az Európai Unióban 2024-ben átlagosan 15,7 bíró jutott százezer lakosra, szemben a 2014-es 17,7 bíróval – derül ki az Eurostat pénteken, a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás napja alkalmából közzétett adataiból.

Romániában az egyik legmagasabb a százezer lakosra jutó bírák száma az EU-ban
2026. július 17., péntek

Airbus helikoptereket és légvédelmi radarokat vesz Románia a SAFE-programon keresztül

Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter pénteken bejelentette, hogy aláírták a SAFE-program keretében a 12 Airbus helikopter és 12 Thales radar beszerzéséről szóló szerződéseket.

Airbus helikoptereket és légvédelmi radarokat vesz Románia a SAFE-programon keresztül
2026. július 17., péntek

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció az EU tagállamai közül

Júniusban 2,9 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban a májusi 3,3 százalékról; a tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 9,2 százalék – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció az EU tagállamai közül
Hirdetés
2026. július 17., péntek

Viharosan indul a hétvége Székelyföldön

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadékkal járó záporok miatt, amelyek a székelyföldi megyéket is érintik.

Viharosan indul a hétvége Székelyföldön
2026. július 17., péntek

Nicușor Dan: a pártok a 2028-as választásokat fontosabbnak tartják az ország érdekénél

Nicușor Dan államfő csütörtök este kijelentette, hogy egy meghatározott időszakra kinevezett technokrata kormány jobb helyzetbe hozta volna az országot, mint amiben jelenleg van.

Nicușor Dan: a pártok a 2028-as választásokat fontosabbnak tartják az ország érdekénél
2026. július 17., péntek

Rendőrautónak ütközött, majd bezárkózott a fülkébe egy kamionsofőr – videóval

Teljesen megbénult a forgalom az 1-es országúton, a Prahova-völgyi Bușteni-ben csütörtök este, miután egy kamion nekiütközött egy rendőrautónak, vezetője pedig elbarikádozta magát a fülkében, és nem volt hajlandó kiszállni.

Rendőrautónak ütközött, majd bezárkózott a fülkébe egy kamionsofőr – videóval
Hirdetés