
Csoportonként legtöbb kilenc gyermeket fogadhatnának, holott hétszer annyian vannak bölcsődében. Archív
Fotó: Pál Árpád
Ősz előtt nem nyit a székelyudvarhelyi bölcsőde: az intézménynél szinte lehetetlen lenne betartani a járványvédelmi előírásokat, hiszen az esetleg újraindulásnál a gyerekek kevesebb mint felét fogadhatnák.
2020. június 12., 10:212020. június 12., 10:21
A város által fenntartott bölcsődében négy csoport van, összesen hetven hároméves kor alatti kisgyereket tudnak fogadni. Egyébként az intézmény rendszerint maximális kapacitáson működik, üres helyek nincsenek a csoportokban.
„Sokan vajúdtunk az induláson, hiszen tudjuk, hogy a szülők, akiknek gyerekei nálunk járnak, rendszerint rá vannak szorulva az intézményre. De egyelőre – a polgármesteri hivatal oktatásért felelős referensével is konzultálva – nem látjuk annak lehetőségét, hogy újra megnyisson a bölcsőde” – mondta el lapunknak Lukács Kinga igazgató. A térségben egy másik magánbölcsőde működik, amelyben csupán egy kis létszámú csoport van, így a városi bölcsőde az egyetlen, amely (az augusztusi szabadságot leszámítva) egész évben fogadja a kicsiket.
Alaposan megvizsgálták a hatályos előírásokat, jegyezte meg az intézményvezető: a biztonsági előírásokat betartva is legtöbb kilenc gyereket fogadhatnának egy csoportba.
– jegyezte meg Lukács Kinga, hozzáfűzve: a bölcsődeépület kifejezetten négy csoport működtetésére épült, sem a hely, sem a személyzet nem elegendő ahhoz, hogy több csoportra osztva visszafogadják az összes gyermeket. Megjegyezte: latolgatták annak lehetőségét, hogy a szülőkkel egyeztetve döntenének ebben a kérdésben, végül arra a következtetésre jutottak, hogy jelen esetben nincsen járható, diszkrimináció mentes út.
Biztosan tudni azonban, hogy a bölcsődei beiratkozás július harmadik hetében fog elkezdődni. Amint az intézményvezető kifejtette: nem hozhatják előbbre az időpontot, hiszen csak a napközibe való beiratkozás után derül ki pontosan, hogy hány szabad hely lesz az intézménynél.
Olyan eset is van, hogy a kisgyerek jövő januárban lesz hároméves: a szülők beíratják a napközibe, ha viszont nem lenne elég hely, akkor még egy évig maradna a bölcsődében” – hozta fel példaként Lukács Kinga.
Egyébként a beiratkozás a korábbi évekhez hasonlóan zajlik majd, a szülőknek iratcsomót kell összeállítaniuk, amelyben egyebek mellett munkahelyi és fizetési igazolásnak, személyazonossági igazolványmásolatnak, a gyermek születési bizonyítvány másolatának és egy orvosi igazolásnak kell benne lennie. A részleteket a polgármesteri hivatal honlapján teszik majd közzé. A kiértékelést követően az eredményeket a Tábor-negyedi bölcsődénél függesztik ki.
Tíz éves a helyi termelők támogatását felvállaló marosvásárhelyi Local Farmers’ Market, amelyet a Rákóczi lépcső alatti kis utcában szerveznek. Az idei első vásár január 16-án, pénteken lesz.
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggódalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.
Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, reménykedik abban, hogy 2026 elhozza a békét Európában, és Románia támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit a gyors és tartós békét eredményező tárgyalásokra.
Marosvásárhelyen idén is megszervezik az ökumenikus imahetet, amikor a különböző felekezetű hívők más-más templomban gyűlnek össze igét hallgatni, imádkozni. Idén az imahét január 18-án, vasárnap kezdődik.
A tűzoltók helyszínelése nyomán kiderült, hogy nem gázpalack robbanása okozta a csütörtök délutáni bikfalvi balesetet.
Mindössze néhány másodperc választott el egy járókelőt attól, hogy súlyos sérüléseket szenvedjen, amikor a lugosi rendőrség egyik melléképületében robbanás történt.
Sepsiszentgyörgyön január 20-án, kedden, 17 órától lakossági fórumot tartanak, amelynek fő témája az adóemelés lesz – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Antal Árpád.
szóljon hozzá!